ZEMĚŽLUČ nať řez. - Byliny KOTTAS

recepty Seznam nemocí - recepty

čaje Trápí Vás něco? - Bylinné čaje

byliny-fotoherbar Léčivé byliny


cenik bylin a koreni Ceník bylin - ke stažení 

GDPR - zpracování a ochrana osobních údajů 


Čaj měsíce Čaj měsíce


Byliny a koření Byliny a koření 

Bylinné čaje - sáčky Bylinné čaje - sáčky 

Bylinné směsi Bylinné směsi 

Směsi koření Směsi koření 

Švédské kapky a byliny Švédské kapky a byliny 

Čajové směsi Čajové směsi 

Objednávky

Telefon: +420 777764602 +420 777764602

byliny@beril.cz byliny@beril.cz

ZEMĚŽLUČ nať řez.

ZEMĚŽLUČ  nať řez.

Název: ZEMĚŽLUČ nať řez.
Latinsky: HERBA CENTAURII CS.
Kategorie: Byliny a koření

kódbaleníbez. DPHDPHs DPH
49364150g67,-15%78,-
493642100g98,-15%113,-
493643250g184,-15%212,-
493644500g331,-15%381,-
4936451000g622,-15%716,-

Cena bez DPH:

Dodací lhůta je cca 10 dní.

Zeměžluč hořká (Centaurium erythraea Rafn.)

Zeměžluč hořká

Droga: Herba centaurii

Vnitřní užití

Účinný je i macerát připravený za studena s celodenní doporučenou dávkou 5 g, rozdělenou na několik porcí. Na zápar se používá 1-2 (maximálně 5 g) drogy. Pije se 3x denně. Na odvar se používá 1-2 (maximálně 5 g) drogy. Pije se 3x denně. Tinctura centaurii se podává 1/2 hodiny přd jídlem v dávce 1 g. Extractum centaurii se indikuje v jednotlivých dávkách 0,5 g.

Vnitřní působení

Význam zeměžluči je podmíněn obsahovými látkami. Jsou to především glykosidické hořčiny, které patří mezi tzv. čisté hořčiny - amara pura. Jsou velmi účinné. Drážděním chuťových pohárků na jazyku podporují chuť k jídlu. Reflexně ovlivňují tvorbu slin, trávicích enzymů a žaludeční kyseliny a dilatací cév gastrointestinálního traktu zlepšují současně trávení i vstřebávání živin v tenkém střevě, přičemž také zvyšují chuť k jídlu. Tyto účinky se podstatně výrazněji projeví, když se droga podá alespoň půl hodiny před jídlem. Užitá spolu s potravou, resp. po jídle vykazuje velmi slabý, někdy až opačný efekt. Kromě toho má schopnost snižovat tonus hladkého svalstva žaludku, hlavně v dolních partiích, čímž nastává lehčí posun potravy a urychlí se vyprazdňování žaludku a tím i trávicí procesy. Účinkuje tedy podobně jako kořen hořce nebo list vachty. Zeměžluč se indikuje současně jako adjuvans při achlorhydrii (nedostatečné tvorbě žaludečních šťáv), achylii, akutních i chronických katarech žaludku a střev, ochablosti střev i při nedostatečném trávení a vstřebávání jiného původu (dyspeptické poruchy) doprovázeném nechutenstvím, nadýmáním, pálením žáhy apod. Tím, že napomáhá zužitkování přijatých živin, působí na lidský organismus roborativně a tonizačně. Pro tyto účinky se často ordinuje v pediatrické a geriatrické praxi při celkové slabosti. Obvykle se kombinuje s jinými podobně účinkujícími drogami. Zvlášť důležitá je přítomnost kyseliny nikotinové, resp. jejího amidu. O této látce je známo, že její nedostatek v organismu vyvolává žaludeční a střevní poruchy a vede ke komplikacím při chorobách jater, žlučníku a sleziny. Proto se droga někdy používá při těchto chorobách a přidává se do žlučových čajů (má léčebný efekt při poruchách vylučování žluče, při žlučových kamenech). Alkaloid erytricin (gencianin) má klinicky ověřený silný anthelmintický účinek, což vysvětluje používání drogy proti střevním parazitům. Příznivé působení drogy jako podpůrného léku při některých metabolických chorbách (např. cukrovka) se vysvětluje nespecifickým působením na zlepšení trávicích procesů, čímž se zvyšuje účinnost diety. Někteří autoři usuzují, že droga specificky stimuluje i pankreas ke zvýšené tvorbě inzulinu a jiných fermentů. Tím, že napomáhá zužitkování přijatých živin, působí na lidský organismus roborativně a tonizačně. Pro tyto účinky se často ordinuje v pediatrické a geriatrické praxi při celkové slabosti. Obvykle se kombinuje s jinými podobně účinkujícími drogami.

Chemické složení

Účinné obsahové látky jsou hořčinové glykosidy (glykosidicky vázané hořčiny - až 0,3%), nacházející se hlavně v květech (číslo hořkosti natě je asi 2 000, květů 12 000). Jsou to monoterpeny - sekoiridoidy swerciamarin a genciopikrin (= genciopikrosid = gentiopikrin), ve stopách i amarogencin. Uvádí se i glykosidní hořčina erytaurin, která je pravděpodobně totožná s genciopikrinem. Dále je přítomen (volný i vázaný) aglykon genciopikrinu, genciogenin (označovaný také jako erytrocentaurin), přítomný je i glykosid genciopikrosid. Droga dále obsahuje flavonoidy (žluté flavonové barvivo centaurein), stopy silice, řadu mastných kyselin (0,7% kyseliny olejové, kyselinu oleanolovou aj.), stopy kyseliny nikotinové, resp. její amid, alkaloid gencianin a sloučeniny charakteru alkaloidů (např. gancianin = erytricin - O,6-1%).

Toxicita a nežádnoucí účinky

V terapeutických dávkách je droga prakticky neškodná a vhodná i pro děti a zesláblé geriatrické pacienty. Vyšší překročení léčebných dávek může vyvolat podráždění až zánět sliznice trávicích orgánů. Projevuje se nevolností, zvracením až průjmy.

Kontraindikace

Nejsou známy.© 2006 - 2012 Bylinky KOTTAS - bylinky, léčivé bylinky, čajové směsi, koření  E-mail: byliny@beril.cz  Telefon: +420 777764602

[Bezpečnost a ochrana osobních údajů]
[www.kama.kcppump.eu] [www.kcppump.eu] [www.norma.kcppump.eu] [www.beril.cz]

Obrázky mají pouze ilustrativní charakter. Textové chyby vyhrazeny. Veškeré ceny jsou v Kč.
Změna cen vyhrazena. Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou být upraveny dle aktualní ceny produktu. Aktualní cenu si vyžádejte na čísle +420 777764602 nebo pomocí emailu byliny@beril.cz

https://kcppump.cz/ https://kcppump.eu/