YSOP nať řez. - Byliny KOTTAS

recepty Seznam nemocí - recepty

čaje Trápí Vás něco? - Bylinné čaje

byliny-fotoherbar Léčivé byliny


cenik bylin a koreni Ceník bylin - ke stažení 

GDPR - zpracování a ochrana osobních údajů 


Čaj měsíce Čaj měsíce


Byliny a koření Byliny a koření 

Bylinné čaje - sáčky Bylinné čaje - sáčky 

Bylinné směsi Bylinné směsi 

Směsi koření Směsi koření 

Švédské kapky a byliny Švédské kapky a byliny 

Čajové směsi Čajové směsi 

Objednávky

Telefon: +420 777764602 +420 777764602

byliny@beril.cz byliny@beril.cz

YSOP nať řez.

YSOP nať řez.

Název: YSOP nať řez.
Latinsky: HERBA HYSSOPI CS.
Kategorie: Byliny a koření

kódbaleníbez. DPHDPHs DPH
48964150g56,-15 %65,-
489642100g76,-15 %88,-
489643250g130,-15 %150,-
489644500g223,-15 %257,-
4896451000g406,-15 %467,-

Cena bez DPH:

Dodací lhůta je cca 10 dní.

Ysop lékařský (Hyssopus officinalis L.)

Ysop lékařský

Droga: Herba hyssopi.

Vnitřní užití

Průměrná dávka na přípravu záparu je 1,5 g, nebo 1 kávová lžička drogy na šálek vody: užívá se 2-3x denně po lžících. Infusum Herbae hyssopi (1 lžíce drogy na sklenici vody) se užívá po 1/3 sklenice 2-3x denně.

Vnitřní působení

Silice má výrazné antiseptické vlastnosti. Tento účinek umožňují i protizánětlivě působící flavonoidy a třísloviny. Stejným mechanismem droga působí při mikrobiálních dyspepsiích a jiných zánětlivých onemocněních trávicího ústrojí. Silice mimo antiseptického působení zlepšuje trávení a vstřebávání, a to tím, že napomáhá vylučování žaludeční šťávy. Jedná se o drogu se všemi atributy tříslovinové drogy (mírní průjmy, zabraňuje nadměrnému množení bakterií v trávicím ústrojí, váže bakteriální toxiny apod.). Nať tvoří také složku čajovin užívaných při chorobách žlučníku. Účinky silice a flavonoidů pozitivně ovlivňují zánětlivé choroby močových cest. Užívá se také při chorobách ledvin. Pro centrální stimulační účinky silice se droga v podobě posilujícího nápoje podává v geriatrii. Část silice se vylučuje vydechováním, čímž napomáhá expektoraci a současně bakteriostaticky působí na sliznici dýchacích cest. Proto se droga ordinuje jak při zánětlivých onemocněních dýchacích orgánů, tak i na podporu expektorace při chronických respiračních chorobách. Tvoří součást čajovin při průduškových katarech a astmatu. Droga centrálním působením zastavuje pocení, proto se osvědčila při nadměrné činnosti exokrinních potních žláz. Pocení zastavuje v menší míře než šalvěj. Silice má antiseptické účinky. Výtažky z listů mají silnou antibakteriální účinnost na Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Bacilus mesentericus, Bacilus sporogenes, Shigela flexneri, Shigela newkastli. Nejlepší účinnost je v etapě začátku kvetení, přičemž její maximum je obsaženo ve vršcích natě. Nejvíce silice je v květech na hlavních větvích v etapě začátku kvetení vedlejších větví.

Zevní působení

Pro výrazné antiseptické vlastnosti silice se droga používá i na výplachy a kloktání při zánětech v ústní dutině a v hltanu. Tento účinek umožňují i protizánětlivě působící flavonoidy a třísloviny. Užívá se jako desinficiens.

Chemické složení

Droga obsahuje především silici (až 1%, s hlavní složkou pinokampfenem (pinokemfenem), dále je přítomen hlavně pinen - nopinen) a limonen, potom obsahuje 3-6% flavonových glykosidů (hesperidin, diosmin), asi 8% tříslovin, triterpenové kyseliny (oleanolovou a ursolovou), minerální soli a další látky. V čerstvých vršcích listnaté natě je až 170 mg% vitamínu C.

Toxicita a nežádnoucí účinky

Silice působí výrazně antisepticky, ve vyšších dávkách však má centrálně stimulační účinky, proto podávání vysokých dávek může vyvolat celkové křeče.

Kontraindikace

Nedoporučuje se při stavech předráždění a nervozity.© 2006 - 2012 Bylinky KOTTAS - bylinky, léčivé bylinky, čajové směsi, koření  E-mail: byliny@beril.cz  Telefon: +420 777764602

[Bezpečnost a ochrana osobních údajů]
[www.kama.kcppump.eu] [www.kcppump.eu] [www.norma.kcppump.eu] [www.beril.cz]

Obrázky mají pouze ilustrativní charakter. Textové chyby vyhrazeny. Veškeré ceny jsou v Kč.
Změna cen vyhrazena. Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou být upraveny dle aktualní ceny produktu. Aktualní cenu si vyžádejte na čísle +420 777764602 nebo pomocí emailu byliny@beril.cz

http://kcppump.cz/ http://kcppump.eu/