VRBA BÍLÁ list řez. - Byliny KOTTAS

recepty Seznam nemocí - recepty

čaje Trápí Vás něco? - Bylinné čaje

byliny-fotoherbar Léčivé byliny


cenik bylin a koreni Ceník bylin - ke stažení 

GDPR - zpracování a ochrana osobních údajů 


Čaj měsíce Čaj měsíce


Byliny a koření Byliny a koření 

Bylinné čaje - sáčky Bylinné čaje - sáčky 

Bylinné směsi Bylinné směsi 

Směsi koření Směsi koření 

Švédské kapky a byliny Švédské kapky a byliny 

Čajové směsi Čajové směsi 

Objednávky

Telefon: +420 777764602 +420 777764602

byliny@beril.cz byliny@beril.cz

VRBA BÍLÁ list řez.

VRBA BÍLÁ list řez.

Název: VRBA BÍLÁ list řez.
Latinsky: FOLIUM SALICIS CS.
Kategorie: Byliny a koření

kódbaleníbez. DPHDPHs DPH
48354150g63,-15 %73,-
483542100g90,-15 %104,-
483543250g164,-15 %189,-
483544500g292,-15 %336,-
4835451000g544,-15 %626,-

Cena bez DPH:

Dodací lhůta je cca 10 dní.

Vrba bílá (Salix alba L.)

Vrba bílá

Droga: Cortex salicis

Vnitřní užití

Při přípravě macerátu se používá 1 lžíce drogy na 2 sklenice vody: užívá se každé 2 hodiny po 1 lžičce. Denní dávky se pohybuje v rozmezí 5-10 g drogy podle individuální snášenlivosti. Na přípravu odvaru se používá jednotlivá dávka 1 g. Povolují se však i dávky trochu vyšší, a to buď 1 kávová lžička drogy na šálek vody, nebo Decoctum Corticis salicis (3 lžičky práškované drogy na 2 sklenice vody), který se užívá po jídle v dávce 1/4-1/3 sklenice 3-4x denně.

Zevní užití

K zevní aplikaci se připravuje odvar ze 30-40 g kůry na 1/2 litru vody. Používá se na omývání, případně do koupele, která působí proti nadměrnému, neúčelnému pocení.

Vnitřní působení

Třísloviny mohou antiseptickým účinkem působit léčivě při některých dyspeptických zánětlivých onemocněních trávicího traktu, hlavně při enterokolitídách s lehkým průběhem. Při vředové chorobě žaludku a dvanáctníku je droga kontraindikovaná pro možnost poškození sliznic místním drážděním. V porovnání se syntetickou kyselinou acetylsalicylovou je nebezpečí exacerbace žaludečního vředu menší (pravděpodobně pro ochranné působení tříslovin). Kůra je pomocným lékem při katarech trávicího traktu a lehčích průjmech. Flavonoidy zvyšují diurézu přímým působením na rozšíření ledvinových tepen a vlásečnic, ale i uvolněním hladkého svalstva močových cest. Dnes se vrba opět vrací do terapie a pro lokálně anestetické vlastnosti obsahové látky saligeninu se občas stává i složkou průmyslově vyráběných přípravků na snižování dráždivosti CNS. Při exacerbovaných, případně i inflamovaných artralgiích se využívá antipyretický, antirevmatický a všeobecně analgetický účinek drogy. Jako doplňkový lék se může použít při chronické progresivní polyartritídě a při ankylopoetické spondylartritídě. Kůra je pomocným lékem i při revmatických chorobách, akutní i chronické dně. V přípravcích proti chřipce se kombinuje s květem lípy, černého bezu, divizny, tavolníku aj. Při katarech horních cest dýchacích se kombinuje s květem lípy, natí plicníku, květem prvosenky, ev. plodem anýzu, fenyklu a islandského lišejníku. Přes to, že hlavní působení drogy závisí na fenolvých glykosidech a jejich metabolitech, účinnost potencují i flavonoidy a tříslovina. Na rozdíl od syntetické kyseliny acetylosalicylové, která má stejné složení jako přírodní glykosid salicin, je však účinek drogy komplexnější. Fenolové glykosidy uvolňují salicylový alkohol, který potom přechází do salicylové kyseliny a působí protizánětlivě a protibakteriálně, ale i proti bolestem a horečkám. Salicylové sloučeniny zabraňují syntéze prostaglandinů, tedy látek, které jsou iniciátory zánětlivých procesů. Vrbová kůra bývá běžně složkou čajovin (a jiných přípravků) s antipyretickým, antiflogistickým, sedativním a adstringentním účinkem. Vrba tvoří složku potopudných čajovin - Species diaphoreticae - spolu např. s květem lípy a bezu a listem jaborandu. Dnes se vrba opět vrací do terapie a pro lokálně anestetické vlastnosti obsahové látky saligeninu se občas stává i složkou průmyslově vyráběných přípravků na snižování dráždivosti CNS.

Zevní působení

Antiseptické a adstringentní účinky tříslovin se využívají i při zevním použití, hlavně při chronických hnisavých kožních defektech a vyrážkách. Používá se na omývání, případně do koupele, které působí proti nadměrnému, neúčelnému pocení. Kůra se užívala na koupele nebo v masti proti zánětům a na špatně se hojící bércové vředy, na spáleniny, při nadměrném pocení nohou apod. Kůra se užívá zevně na obklady a umývání hnisavých i jiných ran.

Chemické složení

Účinnými látkami jsou třísloviny (do 13%) složené z katechinových látek a galotaninu, fenolové glykosidy (asi 2,5-3%: především salicin - 1-6%, který se skládá ze salicylalkoholu saligeninu vázaného na D-glukózu a glykozid salikortin), deriváty salicinu (populin, fragilin, grandidentatin a v některých druzích i salirepozid a triandrin), dále flavonové glykosidy (izosalipurposid, narigenin, hyperozid) pryskyřice a oxaláty.

Toxicita a nežádnoucí účinky

Vysoké dávky by mohly vyvolat intoxikaci s celkovými příznaky, hyperventilací, Kausmaulovým dýcháním. Během léčby je třeba podávat dietu s vyšším obsahem vitaminu C.

Kontraindikace

Droga se nesmí podávat při přecitlivělosti (alergii) na salicyláty, vředové chorobě žaludku a dvanácterníku, dně, bronchiálním astmatu a v graviditě.© 2006 - 2012 Bylinky KOTTAS - bylinky, léčivé bylinky, čajové směsi, koření  E-mail: byliny@beril.cz  Telefon: +420 777764602

[Bezpečnost a ochrana osobních údajů]
[www.kama.kcppump.eu] [www.kcppump.eu] [www.norma.kcppump.eu] [www.beril.cz]

Obrázky mají pouze ilustrativní charakter. Textové chyby vyhrazeny. Veškeré ceny jsou v Kč.
Změna cen vyhrazena. Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou být upraveny dle aktualní ceny produktu. Aktualní cenu si vyžádejte na čísle +420 777764602 nebo pomocí emailu byliny@beril.cz

https://kcppump.cz/ https://kcppump.eu/