TŘEZALKA nať řez. - Byliny KOTTAS

recepty Seznam nemocí - recepty

čaje Trápí Vás něco? - Bylinné čaje

byliny-fotoherbar Léčivé byliny


cenik bylin a koreni Ceník bylin - ke stažení 

GDPR - zpracování a ochrana osobních údajů 


Čaj měsíce Čaj měsíce


Byliny a koření Byliny a koření 

Bylinné čaje - sáčky Bylinné čaje - sáčky 

Bylinné směsi Bylinné směsi 

Směsi koření Směsi koření 

Švédské kapky a byliny Švédské kapky a byliny 

Čajové směsi Čajové směsi 

Objednávky

Telefon: +420 777764602 +420 777764602

byliny@beril.cz byliny@beril.cz

TŘEZALKA nať řez.

TŘEZALKA nať řez.

Název: TŘEZALKA nať řez.
Latinsky: HERBA HYPERICI CS.
Kategorie: Byliny a koření

kódbaleníbez. DPHDPHs DPH
46264150g60,-15%69,-
462642100g85,-15%98,-
462643250g153,-15%176,-
462644500g269,-15%310,-
4626451000g497,-15%572,-

Cena bez DPH:

Dodací lhůta je cca 10 dní.

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum L.)

Třezalka tečkovaná

Droga: Herba hyperici

Vnitřní užití

Příprava třezalkového čaje (záparu): 1-2 čajové lžičky usušené a rozřezané drogy (nebo se uvádí 1,5 g) se přelijí velkým šálkem vody a ohřejí k varu (nebo se droga pouze spaří vroucí vodou). Pak se po několika minutách scedí. Tento čaj se pije v podobě čajové kúry min. 2x denně, lépe ale 3x denně po více týdnů. Vedlejších účinků se nemusíme obávat. Musíme ale vědět, že během této kúry se musíme vyhýbat ostrému slunečnímu světlu. Třezalka totiž způsobuje světlocitlivost. Někdy se ordinují i vyšší dávky, jako například Infusum Herbae hyperici (15-25 g na 2 sklenice vody), který se užívá 2-3x denně po 1/2 sklenice před hlavními jídly. Na přípravu odvaru se běžně užívá dávka 1,5 g, nebo 1 kávová lžička drogy na sklenici vody: pije se 2x denně. Succus hyperici se užívá po lžičce s 1/3 sklenice vody nebo mléka. Dětem se podává 20-40 kapek.

Zevní užití

Oleum hyperici (Extractum hyperici oleosum) je určený na zevní použití. Na rány se přikládá nezředěný.

Vnitřní působení

Flavonoidy uvolňují spasmy v trávicím traktu, spasmy Odiho svěrače stejně jako spasmy a diskinézy žlučových cest. I když se droga často ordinuje při jaterních chorobách, nepodařio se zjistit, co napomáhá tvorbě žluče. Bylo proklázáno pouze zlepšení odtoku žluče, což může být výsledkem spasmolytického působení. Rostlina se využívá při léčbě chorob trávicích orgánů spojených s bolestivými kolikami, ale i při chorobách jater se zpomaleným odtokem žluče. Výtažky dobře působí i při chorobách žlučníku proto droga často tvoří složku žlučníkových čajovin. Třísloviny působí protizánětlivě na sliznici žaludku a střev, proto se droga osvědčila při zánětlivých gastroenteritídách, chronických dyspepsiích apod. Antiseptickými vlastnostmi tu spolupůsobí i silice a pryskyřičnaté látky. Silice podporuje i zvýšenou tvorbu žaludeční šťávy, proto moderní farmakologie doporučuje třezalku při poruchách trávení. Flavonoidy uvolňují spasmy hladkých svalů tepen. Droga se podává na zlepšení cirkulace krve, a to i ve vlásečnicích (výtažky urychlují krevní oběh). Působení jednotlivých flavonoidů na diurézu je antagonistické: hyperozid ji zvyšuje a rutin snižuje. Přes to má droga mírný močopudný účinek. Moderní farmakologie doporučuje třezalku při zánětech močových cest a ledvin. Hypericin působí jako sedativum a psychofarmakum s euforizujícími účinky, což se využívá při lehké nervové předrážděnosti, neurózách, depresích a také při některých psychotických stavech (např. při melancholii a manii). Droga se osvědčila i při různých neurovegetativních poruchách a při migréně. V pediatrické terapeutické praxi pomáhá léčit enurézu a pavor nocturnus (vedle kauzální terapie).

Zevní působení

Známý je vliv obsahových látek třezalky na kožní pigmentace - hypericismus. Bylo prokázáno, že kožní pigmentace vyvolaná osvětlením (fotosenzibilizující působení) má původ v hypericinech - barvivech třezalky. V podobě obkladů se výluh přikládá na infikované kožní defekty. Ověřené adstringentní, protibakteriální a protizánětlivé účinky drogy se využívají při zánětech úst a hltanu, bércových vředech, varikózních vředech a tromboflebitídách. Dříve se hojně používal třezalkový olej - Oleum hyperici, izolovaný z čerstvých květů. Dnes tvoří hlavně složku mastí, aplikuje se na velké plochy, poranění, bércové vředy, křečové žíly, záněty lymfatických cest apod. Příslušné přípravky ordinuje lékař. Přípravky z třezalky tvoří i součást koupelí na hemoroidy.

Chemické složení

Květy rostliny obsahují až 12% katechinových tříslovin (10%, květy až 12%), flavonoidní glykosidy (0,2-0,7% hyperozidu, rutin, kvercitrin), do 1% silice a fotodynamicky účinné, intenzivně červeně fosforeskující barevné látky hypericiny (dimerní produkty antracenových derivátů - emodin-antronů: emodin-antranol, hyperic-dehydrodiantron, pseudohypericin, kvercetin, hyperiková červeň, hypericin a pseudohypericin - více než 1% - nejvyšší obsah tříslovin vykazují květy, jejich obsah však skladováním silně klesá. Obsah a vzájemný poměr těchto barviv kolísá podle místa výskytu. Mimo to obsahuje třezalka bakteriostatické pryskyřičnaté látky (např. hyperezin), organické kyseliny (včetně kyseliny askorbové) a provitamín A.

Toxicita a nežádnoucí účinky

Třezalka v doporučeném dávkování a při omezené době podávání nemá nežádoucí vedlejší účinky. Nadměrné dávky mohou vyvolat průjmy, vnitřní krvácení a další vedlejší škodlivé projevy. Protože třezalka má fotodynamické účinky, zapříčiňuje fotosenzibilitu (fotoalergii). Při jejím užívání se nedoporučuje slunění (ani horským sluncem). Nepřerušované dlouhodobější užívání drogy - především ve vyšších dávkách - může mít velmi vážné následky. Onemocnění způsobuje silně červeně fluoreskující hypericin, barvivo žlázek, které se vyskytují ve všech rostlinných částech a především v květech. Fotosenzibilizační efekt se projeví zčervenámím pokožky. Chorobou jsou postiženi zvláště albíni nebo lidé, kteří mají poruchu kožní pigmentace a jejichž pokožka není schopna absorbovat ultrafialové světlo ze slunečního záření. Nebezpečí fotosenzibilizace je však při aplikaci průmyslově vyráběných přípravků značně snížené. Při většině uvedených indikací je potřebná konzultace s lékařem a kontrola průběhu léčby.

Kontraindikace

Třezalka nemá být používána tam, kde je podezření na probíhající nádorový proces. Kontraindikací jsou těžší formy cukrovky, pylová alergie, velmi nízký krevní talk, metastázující nádorové onemocnění, slunění, horečnaté choroby, infekční choroby, hypotenze, hepatopatie.© 2006 - 2012 Bylinky KOTTAS - bylinky, léčivé bylinky, čajové směsi, koření  E-mail: byliny@beril.cz  Telefon: +420 777764602

[Bezpečnost a ochrana osobních údajů]
[www.kama.kcppump.eu] [www.kcppump.eu] [www.norma.kcppump.eu] [www.beril.cz]

Obrázky mají pouze ilustrativní charakter. Textové chyby vyhrazeny. Veškeré ceny jsou v Kč.
Změna cen vyhrazena. Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou být upraveny dle aktualní ceny produktu. Aktualní cenu si vyžádejte na čísle +420 777764602 nebo pomocí emailu byliny@beril.cz

https://kcppump.cz/ https://kcppump.eu/