SPORÝŠ nať řez. - Byliny KOTTAS

recepty Seznam nemocí - recepty

čaje Trápí Vás něco? - Bylinné čaje

byliny-fotoherbar Léčivé byliny


cenik bylin a koreni Ceník bylin - ke stažení 

GDPR - zpracování a ochrana osobních údajů 


Čaj měsíce Čaj měsíce


Byliny a koření Byliny a koření 

Bylinné čaje - sáčky Bylinné čaje - sáčky 

Bylinné směsi Bylinné směsi 

Směsi koření Směsi koření 

Švédské kapky a byliny Švédské kapky a byliny 

Čajové směsi Čajové směsi 

Objednávky

Telefon: +420 777764602 +420 777764602

byliny@beril.cz byliny@beril.cz

SPORÝŠ nať řez.

SPORÝŠ  nať řez.

Název: SPORÝŠ nať řez.
Latinsky: HERBA VERBENAE CS.
Kategorie: Byliny a koření

kódbaleníbez. DPHDPHs DPH
43164150g70,-15%81,-
431642100g104,-15%120,-
431643250g200,-15%230,-
431644500g363,-15%418,-
4316451000g685,-15%788,-

Cena bez DPH:

Dodací lhůta je cca 10 dní.

Sporýš lékařský (Verbena officinalis L.)

Sporýš lékařský

Droga: Herba verbenae

Vnitřní užití

Sporýš je velmi často podáván samostatně, ale přirozeně může být míchán i do směsí. Obvykle se připravuje macerát (3 kávové lžičky na 2 sklenice vody). Doporučuje se 2x denně podávat sklenku přihřátého macerátu. Na přípravu záparu se používá průměrná jednotlivá dávka 1,5 g, nebo v praxi 1 kávová lžička drogy na šálek vody (uvádí se i 5% zápar, ev. zápar z 2-5 g drogy na sklenici, příp. 1 polévková lžíce drogy na 3 dl vroucí vody, nechat postát přikryté pokličkou 5-10 (20) minut, pít po 1,5 dl 2-3x denně).

Zevní užití

Silnější, asi 10% zápar (zápar s minimálně dvojnásobnou koncentrací než na vnitřní užití, tj. alespoň 4 g) se užívá zevně jako kloktadlo při zánětech v ústní dutině, také na obklady (např. na zduřelé mízní uzliny, rány, otoky, krevní podlitiny a kožní vyrážky). Užívají se i koupele a vyplachování.

Vnitřní působení

Hořčiny povzbuzují chuť k jídlu a tvorbu trávicích šťáv. Jejich účinnost potencuje i obsah silice. Verbenalin zlepšuje tonus hladkého svalstva střev a tím spolu s působením silice a hořčin napomáhá normaliaci v trávicí trubici (hlavně při zpomalené a ochabující činnosti trávicích orgánů). Desinfekční působení silice se využívá při dyspeptických obtížích zapříčiněných přemnožením střevní mikroflóry (dysmikrobiální poruchy GIT). Droga povzbuzuje tvorbu mateřského mléka: dodnes se však nepodařilo zjistit, které látky mají galaktagogní účinek.

Zevní působení

Třísloviny potencují protizánětlivou účinnost drogy, která se proto užívá i na obklady a koupele při nehojících se infikovaných kožních chorobách. Třísloviny potencují protizánětlivou účinnost drogy, což se terapeuticky využívá i při zánětlivých onemocněních ústní dutiny a hltanu. Přitom se výluh používá na vyplachování a kloktání.

Chemické složení

Sporýš se v posledním čase stal předmětem vědeckého průzkumu. Byly v něm hledány hormonálně účinné látky, které obsahuje příbuzná cizokrajná rostlina z čeledi sporýšovitých - Vitex agnus castus L. Z jejích plodů se v cizině vyrábějí přípravky uplatňované při menstruačních anomáliích a prostředky na zvýšení produkce mléka pro kojící matky. Sporýš však podle dosavadních průzkumů má jen slabý vliv na tvorbu mléka. Jeho účinným principem je hořký verbenalin (monoterpenový glykosid), resp. verbenalosid či mírně toxický verbenin, který má slabé kontrakční účinky na hladké svalstvo dělohy a střev (parasympatomimetikm). Tyto účinky se dosud léčebně nevyužívají. Droga obsahuje i sliz, hořčiny, třísloviny, invertin, emulzin, saponin, chinony a silici s ketony verbenony (citralem, limonenem a geraniolem).

Toxicita a nežádnoucí účinky

Při užívání v terapeutických dávkách se nevyskytují žádné vedlejší škodlivé účinky. Pro parasympatikomimetický účinek verbenalinu na zvýšení kontraktility dělohy (i když jen mírně) se droga nedoporučuje těhotným ženám. V těhotenství je nutno podávat sporýš v polovičních dávkách a u žen, které již prodělaly spontánní potrat, je jeho použití kontraindikováno.

Kontraindikace

Protože obsahové látky mírně působí na svalstvo dělohy, přípravky z drogy by neměly užívat ženy v jiném stavu.© 2006 - 2012 Bylinky KOTTAS - bylinky, léčivé bylinky, čajové směsi, koření  E-mail: byliny@beril.cz  Telefon: +420 777764602

[Bezpečnost a ochrana osobních údajů]
[www.kama.kcppump.eu] [www.kcppump.eu] [www.norma.kcppump.eu] [www.beril.cz]

Obrázky mají pouze ilustrativní charakter. Textové chyby vyhrazeny. Veškeré ceny jsou v Kč.
Změna cen vyhrazena. Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou být upraveny dle aktualní ceny produktu. Aktualní cenu si vyžádejte na čísle +420 777764602 nebo pomocí emailu byliny@beril.cz

https://kcppump.cz/ https://kcppump.eu/