Smil písečný - Byliny KOTTAS

recepty Seznam nemocí - recepty

čaje Trápí Vás něco? - Bylinné čaje

byliny-fotoherbar Léčivé byliny


cenik bylin a koreni Ceník bylin - ke stažení 

GDPR - zpracování a ochrana osobních údajů 


Čaj měsíce Čaj měsíce


Byliny a koření Byliny a koření 

Bylinné čaje - sáčky Bylinné čaje - sáčky 

Bylinné směsi Bylinné směsi 

Směsi koření Směsi koření 

Švédské kapky a byliny Švédské kapky a byliny 

Čajové směsi Čajové směsi 

Objednávky

Telefon: +420 777764602 +420 777764602

byliny@beril.cz byliny@beril.cz

Smil písečný (Helichrysum arenarium (L.) Moench)

Smil písečný

Droga: Flos helichrysi

Vnitřní užití

Na přípravu záparu se používá jednotlivá dávka 1 g, nebo 1 kávová lžička drogy na šálek vody: pije se 2-3x denně. Odvar Decoctum Floris stoechadi (2-3 lžíce drogy na 2 sklenice vody) se pije 2-3x denně po 1/2 sklenice.

Zevní užití

Připravuje se asi 10% zápar, má 30 minut postát.

Vnitřní působení

Tato droga s převahou flavonoidů a s výhodným zastoupením ostatních obsahových látek má rozsáhlé indikační uplatnění: zvyšuje motilitu hladkého svalstva střev a žlučovodů, uvolňuje spasmy žlučníku a žlučovodů, zlepšuje činnost jater, mírně zvyšuje tvorbu žluče a ulehčuje její odtok do dvanácterníku, zvyšuje sekreci žaludeční šťávy a pankreatu. Díky flavonoidům působí droga mírně protizánětlivě a antihistaminicky. Terapeuticky se využívá při chronických jaterních chorobách spojených s poruchou tvorby a odtoku žluče (ne však při ikteru), žlučových kamenech, chronických zánětech žlučníku a žlučovodů a při dyskinézách žlučových cest a Odiho svěrače. Kyselina ursolová a kávová zodpovídají za antibakteriální účinky smilu. Protože hořčiny napomáhají tvorbě žaludeční šťávy, droga se ordinuje při poruše trávení s nedostatečnou tvorbou žaludeční kyseliny a při dyspeptických obtížích spojených s břišními kolikami. Při požadovaném protizánětlivém a antihistaminickém působení je třeba ordinovat lihový extrakt (pokud není alkohol kontraindikovaný), protože flavonoidy se hůře rozpouštějí ve vodě. Droga působí močopudně, je ji možno užít při chorobách močových cest. Diuretický účinek drogy je však nepatrný. Spasmolytické působení asi podmiňují flavonoidy. Přítomný naringeninglukosid a podobné látky účinkují na hladké svalstvo (i dělohu) podobně jako papaverin (viz. mák setý).

Chemické složení

Obsahové látky nejsou ještě spolehlivě prozkoumané. Předpokládá se přítomnost asi 4% flavonoidů (především izosalipurpozid), dále chalkový glykozid narigenin, kemferol a epigenin. Další obsahové látky jsou prakticky ubikvitární (všudypřítomné) - jsou zde stopy silice (asi 0,05% - s obsahem nerolu, pinenu, furfurolu, linalolu, aldehydu kyseliny izovalerové), karotenová a flavonoidní barviva (citronově žlutý zákrov obsahuje jeden druh barviva - flavonoidy, zatím co úbory zlatožluté barvy mají zastoupen pigment karotenoidního charakteru), kumariny, pryskyřice, ftalidy, fytosterin, hořčiny, tříslovina, antibakteriálně působící kyseliny urzolová i kávová a odvozenina chinonu - helichryzin. Průzkumy posledních let ukazují, že jde o výslovně flavonoidní drogu.(2).(10).

Toxicita a nežádnoucí účinky

Smil nemá nežádoucí vedlejší účinky.

Kontraindikace

Droga se nesmí podávat (stejně jako všechny choleretické látky) při obstrukci žlučových cest a ikteru. Při přesném dodržování terapeutických dávek nemá žádné vedlejší škodlivé účinky.

SMIL PÍSEČNÝ květ řez.

SMIL PÍSEČNÝ květ řez.

Název: SMIL PÍSEČNÝ květ řez.
Latinsky: FLOS STOECHADOS CITRINAE CS.
Kategorie: Byliny a koření

kódbaleníbez. DPHDPHs DPH
42944150g65,-15%75,-
429442100g95,-15%110,-
429443250g177,-15%204,-
429444500g317,-15%365,-
4294451000g594,-15%684,-

Cena bez DPH:

Dodací lhůta je cca 10 dní.


© 2006 - 2012 Bylinky KOTTAS - bylinky, léčivé bylinky, čajové směsi, koření  E-mail: byliny@beril.cz  Telefon: +420 777764602

[Bezpečnost a ochrana osobních údajů]
[www.kama.kcppump.eu] [www.kcppump.eu] [www.norma.kcppump.eu] [www.beril.cz]

Obrázky mají pouze ilustrativní charakter. Textové chyby vyhrazeny. Veškeré ceny jsou v Kč.
Změna cen vyhrazena. Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou být upraveny dle aktualní ceny produktu. Aktualní cenu si vyžádejte na čísle +420 777764602 nebo pomocí emailu byliny@beril.cz

https://kcppump.cz/ https://kcppump.eu/