SMETÁNKA LÉKAŘSKÁ kořen řez. - Byliny KOTTAS

recepty Seznam nemocí - recepty

čaje Trápí Vás něco? - Bylinné čaje

byliny-fotoherbar Léčivé byliny


cenik bylin a koreni Ceník bylin - ke stažení 

GDPR - zpracování a ochrana osobních údajů 


Čaj měsíce Čaj měsíce


Byliny a koření Byliny a koření 

Bylinné čaje - sáčky Bylinné čaje - sáčky 

Bylinné směsi Bylinné směsi 

Směsi koření Směsi koření 

Švédské kapky a byliny Švédské kapky a byliny 

Čajové směsi Čajové směsi 

Objednávky

Telefon: +420 777764602 +420 777764602

byliny@beril.cz byliny@beril.cz

SMETÁNKA LÉKAŘSKÁ kořen řez.

SMETÁNKA LÉKAŘSKÁ  kořen řez.

Název: SMETÁNKA LÉKAŘSKÁ kořen řez.
Latinsky: RADIX TARAXACI CS.
Kategorie: Byliny a koření

kódbaleníbez. DPHDPHs DPH
42924150g66,-15%76,-
429242100g96,-15%111,-
429243250g180,-15%207,-
429244500g323,-15%372,-
4292451000g606,-15%697,-

Cena bez DPH:

Dodací lhůta je cca 10 dní.

Smetánka lékařská (Taraxacum officinale Web.)

Smetánka lékařská

Droga: Radix taraxaci

Vnitřní užití

Jiný předpis má Infusum Radicis taraxaci (1 lžíce drogy na 1 a 1/2 sklenice vody), který se užívá po 1/2 sklenice 2-3x denně. Běžně se odvar z kořene a natě ordinuje do 8 g drogy. Na přípravu odvaru se používá jednotlivá dávka 1 g, nebo 1 kávová lžička drogy, případně 1 polévková lžíce na šálek vody. Succus taraxaci (šťáva z kořene) se užívá po 30-50 kapkách v kalíšku vody 2-4x denně před jídlem. Extractum taraxaci se podává po 0,5 g pro dosi.

Vnitřní působení

Hořké látky (nepravé hořčiny) podporují vylučování trávicích enzymů a žaludeční kyseliny, čímž zlepšují trávení a podporují chuť k jídlu (stomachikum). Proto se droga podává při nechutenství a snížené tvorbě žaludeční šťávy spojené se špatným trávením. Droga napomáhá optimální fysiologické tvorbě žluče, ulehčuje její průtok do dvanácterníku a uvolňuje spasmy ve žlučových cestách. Terapeuticky se využívá při jaterních poruchách zapříčiněných nedostatečnou činností jaterního parenchymu, poškozeních jaterních buněk toxickými látkami (alkoholem, organickými rozpouštědly, některými léky apod.), ale i při zánětech jater, tvorbě žlučových konkrementů, dyskinézách žlučových cest apod. Droga reguluje i vylučování stolice (podává se při zácpě). Má dobrý vliv na krevní oběh. Hořčiny pampelišky také zlepšují činnost srdce. Díky obsahu draslíku a flavonoidů působí rostlina i mírně diureticky, přičemž močopudný účinek je výraznější u pacientů se zpomaleným vylučováním moče. Drogy se indikují při onemocněních ledvin. Nálev pomáhá při zánětech močových cest a ledvinových kamenech. Pro vhodný obsah účinných látek a potřebných stopových prvků, jakož i pro celkové působení zlepšuje droga metabolismus organismu (podporuje látkovou výměnu). Pro vliv inozitu na snižování koncentrace cukru v krvi a působení inulinu, který se ve větším množství nachází v kořeni, se rostlina doporučuje jako pomocný lék, případně zdravá potravina pro diabetiky.

Chemické složení

Kořeny obsahují především fruktózan inulin - hlavně sbírané zvášť jako droga (až 25%). Terapeuticky cenné látky tvoří však i hořčiny, z nichž je nejvýznamnější taraxcin, taraxacerin, laktupikrin (seskviterpenový lakton, gvajanolid), pentacyklické metylované triterpeny taraxerol a taraxasterol, potom sliz, třísloviny, organické kyseliny, aminokyseliny, steroly sitosterol a stigmasterol, inozit, silice, v mléčné šťávě cerylalkohol, laktucerol, kaučuk, nadzemní části obsahují vitamín C, B2, terpenové alkoholy, xantofyly a karotenoidy. Přítomny jsou i cenné minerální soli. Listy stejně jako kořen obsahují neglykosidické hořčiny /triterpenoidy/ (taraxacin), saponiny, fytosteroly (taraxasterol a homotaraxasterol), sliz, inozit, manit, třísloviny, pryskyřici, kaučuk, silici, triterpenové alkoholy (arnidiol a faradiol), cholin a saponin, kyselinu L-askorbovou a kyselinu křemičitou. V květech se nacházejí i flavonoidy, organické kyseliny, xantin, karotenoidy, trochu silice a jiné látky.

Toxicita a nežádnoucí účinky

Droga nemá vedlejší škodlivé účinky, je možno ji užívat dlouhodobě.

Kontraindikace

Nejsou známy.© 2006 - 2012 Bylinky KOTTAS - bylinky, léčivé bylinky, čajové směsi, koření  E-mail: byliny@beril.cz  Telefon: +420 777764602

[Bezpečnost a ochrana osobních údajů]
[www.kama.kcppump.eu] [www.kcppump.eu] [www.norma.kcppump.eu] [www.beril.cz]

Obrázky mají pouze ilustrativní charakter. Textové chyby vyhrazeny. Veškeré ceny jsou v Kč.
Změna cen vyhrazena. Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou být upraveny dle aktualní ceny produktu. Aktualní cenu si vyžádejte na čísle +420 777764602 nebo pomocí emailu byliny@beril.cz

https://kcppump.cz/ https://kcppump.eu/