SENA list řez. - Byliny KOTTAS

recepty Seznam nemocí - recepty

čaje Trápí Vás něco? - Bylinné čaje

byliny-fotoherbar Léčivé byliny


cenik bylin a koreni Ceník bylin - ke stažení 

GDPR - zpracování a ochrana osobních údajů 


Čaj měsíce Čaj měsíce


Byliny a koření Byliny a koření 

Bylinné čaje - sáčky Bylinné čaje - sáčky 

Bylinné směsi Bylinné směsi 

Směsi koření Směsi koření 

Švédské kapky a byliny Švédské kapky a byliny 

Čajové směsi Čajové směsi 

Objednávky

Telefon: +420 777764602 +420 777764602

byliny@beril.cz byliny@beril.cz

SENA list řez.

SENA list řez.

Název: SENA list řez.
Latinsky: FOLIUM SENNAE CS.
Kategorie: Byliny a koření

kódbaleníbez. DPHDPHs DPH
34254150g54,-15 %63,-
342542100g73,-15 %84,-
342543250g122,-15 %141,-
342544500g208,-15 %240,-
3425451000g375,-15 %432,-

Cena bez DPH:

Dodací lhůta je cca 10 dní.

Kassie sennová (Cassia angustifolia Vahl)

Kassie sennová

Droga: Folium sennae

Vnitřní užití

Listová droga působí jako laxans. Jednotlivá dávka je 0,5-2 g listové drogy v prášku nebo ve formě macerátu (za studena), resp. 1 kávová lžička prášku nebo ve formě macerátu. Užívá se na noc, působí za 6-8 hodin. Fructus sennae má stejné jednotlivé dávky 0,5-2 g. Pro mírnější laxativní účinek se používají v dětské praxi lusky. Na laxativní účinek má vliv i způsob přípravy výluhů z obou drog. Nejsprávnější způsob výluhu drog je zápar. Předepsaná dávka drogy se přeleje vroucí vodou, po čtvrthodinovém stání se výluh scedí a pije se po jídle 1-3x denně. Příprava odvarů varem i studené maceráty připravované vyluhováním studenou vodou se nedoporučují, protože obsah účinných látek v těchto výluzích je jiný než v záparu.

Vnitřní působení

Listy se užívají jako spolehlivý a hojně předepisovaný projímavý prostředek (laxativum). O něco méně působí plody této léčivé rostliny, které nazýváme sennové lusky, nebo také matčiné lusky. Laxativní účinek se po terapeutické dávce listu nebo plodu projeví za 6-8 hodin. Droga tvoří velmi často složku laxativních čajovin. Droga tvoří velmi často složku odtučňovacích a metabolizujících čajovin.

Chemické složení

Sennové listy i lusky obsahují 2-3% antracenových derivátů v redukované (antrony a antranoly), nebo oxidované formě (antrachinony), flavonové glykosidy, sliz (10%), hořčiny, třísloviny, volné nebo glykosidicky vázané sennozidy (A a B - direnindiantrondiglykozidy = direindiantronglykosidy). Mimo to se v droze vyskytují jejich štěpné produkty reninglykosid a rein, sennozidy C a D (izomerní diglykosidy aloeemodinreindiantronu, do 2, 5%), sennidiny (aloeemodinglykosid - derivát aloeemodinu a chryzofanolové glykosidy) a jejich sloučeniny sennanigriny (pryskyřičnaté produkty). I když listy obsahují méně sennosidů než lusky, jejich laxativní účinek je silnější. Vyšší laxativní účinek listové drogy podmiňuje přítomnost aloeemodinglykosidu, který je v listech v 4-5 násobně větším množství než v luscích. Tato látka potencuje laxativní účinek sennosidů. Účinné látky sennosidy jsou glykosidy, vázané nebo volné antrachinony, které jsou zodpovědné za projímací účinky aloe a reveně lékařské.

Toxicita a nežádnoucí účinky

Při překročení dávek (někdy však i po terapeutických dávkách) se projeví nežádoucí vedlejší účinky, a to střevní koliky. Obtíže vznikají hlavně tehdy, když se droga při přípravě vaří. Tím se do roztoku dostanou i pryskyřičnaté substance, které vyvolávají nepříznivé účinky: jde především o štěpné produkty diantronových glykosidů - monomerní antronové glykosidy. Uvolňování pryskyřice do roztoku se zabrání macerací drogy za pokojové teploty. Při správné přípravě snášejí macerát i přecitlivělí pacienti. Plody obsahují antraglykozidy podobného složení jako listy, ale při jejich užívání se neprojevují vedlejší nežádoucí účinky. Proto se ordinují i v pediatrické praxi. Odvar listu (pro vyluhované pryskyřičnaté substance), ale i předávkovaný macerát vyvolává bolestivé spasmy žaludku a střev. Mohou se objevit profusní průjmy a celkové nežádoucí příznaky ze ztráty tekutin a minerálních látek. Nepříjemné vedlejší účinky vyvolané předávkováním drogy se připisovaly pryskyřičnatým substancím, které se z drogy odstraňovaly macerací v lihu (Folium sennae praeparatum). Často to však bylo zapříčiněno nesprávnou přípravou nápoje (nevaří se, listy se pouze macerují při obyčejné teplotě). Obtíže vyvolávají štěpné produkty diantronových glykosidů - monomerní antronové glykosidy. Příliš vyluhované listy působí dráždivě ma močové cesty a mohou vyvolat např. velmi bolestivý akutní katar močového měchýře. Zvýšená opatrnost musí být u dětí a u žen. Denně se také nemá vypít víc než 1 šálek čaje ze špetky listů, pro děti přiměřeně méně. Nežádoucí vedlejší účinky může způsobovat i předávkování drog. Terapeutická dávka je 0,5-2 g. Kdysi se nežádoucí vedlejší účinky listové drogy jako koliky a žaludeční křeče připisovaly pryskyřičnatým substancím, a proto se v terapii doporučovaly preparované listy (Folium sennae preparatum). Macerací lihem se listy zbavovaly těchto látek. Dnes však víme, že příčinou těchto komplikací jsou štěpné produkty diantronových glykosidů ze skupiny monomerních antronových glykosidů.

Kontraindikace

Nejsou známy.© 2006 - 2012 Bylinky KOTTAS - bylinky, léčivé bylinky, čajové směsi, koření  E-mail: byliny@beril.cz  Telefon: +420 777764602

[Bezpečnost a ochrana osobních údajů]
[www.kama.kcppump.eu] [www.kcppump.eu] [www.norma.kcppump.eu] [www.beril.cz]

Obrázky mají pouze ilustrativní charakter. Textové chyby vyhrazeny. Veškeré ceny jsou v Kč.
Změna cen vyhrazena. Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou být upraveny dle aktualní ceny produktu. Aktualní cenu si vyžádejte na čísle +420 777764602 nebo pomocí emailu byliny@beril.cz

https://kcppump.cz/ https://kcppump.eu/