ROZMARÝN list řez. - Byliny KOTTAS

recepty Seznam nemocí - recepty

čaje Trápí Vás něco? - Bylinné čaje

byliny-fotoherbar Léčivé byliny


cenik bylin a koreni Ceník bylin - ke stažení 

GDPR - zpracování a ochrana osobních údajů 


Čaj měsíce Čaj měsíce


Byliny a koření Byliny a koření 

Bylinné čaje - sáčky Bylinné čaje - sáčky 

Bylinné směsi Bylinné směsi 

Směsi koření Směsi koření 

Švédské kapky a byliny Švédské kapky a byliny 

Čajové směsi Čajové směsi 

Objednávky

Telefon: +420 777764602 +420 777764602

byliny@beril.cz byliny@beril.cz

ROZMARÝN list řez.

ROZMARÝN list  řez.

Název: ROZMARÝN list řez.
Latinsky: FOLIUM ROSMARINI CS.
Kategorie: Byliny a koření

kódbaleníbez. DPHDPHs DPH
31854150g55,-15 %64,-
318542100g74,-15 %86,-
318543250g124,-15 %143,-
318544500g211,-15 %243,-
3185451000g382,-15 %440,-

Cena bez DPH:

Dodací lhůta je cca 10 dní.

Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis L.)

Rozmarýn lékařský

Droga: Folium rosmarini

Vnitřní užití

Terapeuticky se uplatňuje studený macerát ze 2 kávových lžiček drogy: pije se v průběhu dne. Na přípravu záparu se používá průměrná jednotlivá dávka 1,5 g, nebo v praxi častěji 1 kávová lžička drogy na šálek vody jako maximální celodenní dávku. Vyšší dávkování má Infusum Folii rosmarini (4-6 g drogy na 1 sklenici vody), který se užívá v dávce 1/4 sklenice 3x denně (může se podávat jen kratší dobu).

Zevní užití

Na zevní použití se připravuje zápar z 10 g drogy na 1 sklenici vody, který se aplikuje v obkladech. Na osvěžující koupele je vhodný zápar z 50 g drogy na 2 litry vody, který se přidá do koupele.

Vnitřní působení

Silice zvyšuje prokrvení sliznic trávicího traktu, napomáhá tvorbě trávicích enzymů a vydatnějšímu vylučování žluči. Jako koření se podává na zlepšení chuti k jídlu. Současně působí spasmolyticky. Ordinuje se při chronických poruchách s nedostatečným vylučováním žaludeční šťávy, cholestáze s hypertonií Oddiho svěrače, nedostatečné tvorbě žluče, meteorismu a kolikách. V těchto indikacích se předepisuje i v geriatrické praxi. Podává se při chronických poruchách srdečně cévních orgánů u starších pacientů. Droga povzbuzuje periferní krevní oběh (proto se nepodává gravidním). Spolu s flavonoidy působí močopudně silice. Při poruše močového ústrojí se současným onemocněním trávicích orgánů a celkovým oslabením organismu se přidává do diuretických směsí. Může se však podávat i samostatně. Droga působí zároveň jako spasmolytikum močových cest.(3). Droga celkově zlepšuje psychofysickou kondici tím, že pomáhá odstraňovat pocit únavy a vyčerpanosti psychogenního původu. Podává se v rekonvalescenci. Droga působí jako spasmolytikum na hladké svalstvo, přidává se do čajovin se spasmolytickými vlastnostmi. Rozmarýnové listy se přidávají do čajovin s povzbuzujícími, tonizujícími, ale i uklidňujícími drogami. Pro antibakteriální účinky slouží i jako desinficiens. Droga se užívá i jako aromatikum.

Zevní působení

Přípravky ze silice se přidávají do mastí při neuralgických bolestech. Mírnou hyperemií a derivačním účinkem na pokožku zrychlují látkovou výměnu, a tím ulehčují reparační procesy v hlouběji uložených tkáních. Uplatňují se při tišení bolestí a na prokrvení při kloubním revmatismu, nervových zánětech apod., případně při chorobách z nachlazení. Rozmarýn se používá i ve formě obkladů a do ústních vod. Droga je vhodná také jako přísada do aromatických koupelí. Drážděním senzitivních nervů pokožky a čichových receptorů psychosomaticky tonizuje. Zlepšuje celkový stav. Pro antibakteriální účinky slouží i jako desinficiens.

Chemické složení

Droga obsahuje silici (1,5-2,5%), která se skládá především z cineolu (30%), kafru, borneolu (dle ČsL 4 musí obsahovat min. 10% volného i vázaného borneolu), bornylacetátu (octan bornylu), pinenu, kampfenu a limonenu. Obsahuje i třísloviny (10%), flavonoidy (hlavně glykozidy luteolin a apigenin), alkaloidy, organické kyseliny (z polyfenolových například kávovou a chlorogenovou, z triterpenů (triterpenoidů) ursolovou, oleanolovou a amirin), sloučeniny kyseliny karnozové, kyselé saponiny, fytoncidní látky a hořčinu ne zcela známého složení. Terapeuticky významná je hlavně silice.

Toxicita a nežádnoucí účinky

Rostlina ve větších dávkách je až toxická a není ji radno užívat bez rady lékaře. Je nebezpečná hlavně gravidním ženám, a to již při nepatrném zvýšení terapeutických dávek. Ve zvýšené míře to platí i o rozmarýnové silici. Po vnitřním užití toxické dávky nastane poškození ledvin a jater s celkovými křečemi. Používá se proto obvykle externě, ve formě rozličných mastí (např. Unguentum rosmarini compositum), mazadel apod., ve kterých nejdůležitější složku tvoří právě silice. Při vnitřním užití je třeba se poradit s lékařem. Silice zvyšuje prokrvení orgánů malé pánve, proto se v minulosti často zneužívala jako abortivum.

Kontraindikace

Pozor!! Nepoužívat v těhotenství.© 2006 - 2012 Bylinky KOTTAS - bylinky, léčivé bylinky, čajové směsi, koření  E-mail: byliny@beril.cz  Telefon: +420 777764602

[Bezpečnost a ochrana osobních údajů]
[www.kama.kcppump.eu] [www.kcppump.eu] [www.norma.kcppump.eu] [www.beril.cz]

Obrázky mají pouze ilustrativní charakter. Textové chyby vyhrazeny. Veškeré ceny jsou v Kč.
Změna cen vyhrazena. Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou být upraveny dle aktualní ceny produktu. Aktualní cenu si vyžádejte na čísle +420 777764602 nebo pomocí emailu byliny@beril.cz

https://kcppump.cz/ https://kcppump.eu/