ROUTA nať řez. - Byliny KOTTAS

recepty Seznam nemocí - recepty

čaje Trápí Vás něco? - Bylinné čaje

byliny-fotoherbar Léčivé byliny


cenik bylin a koreni Ceník bylin - ke stažení 

GDPR - zpracování a ochrana osobních údajů 


Čaj měsíce Čaj měsíce


Byliny a koření Byliny a koření 

Bylinné čaje - sáčky Bylinné čaje - sáčky 

Bylinné směsi Bylinné směsi 

Směsi koření Směsi koření 

Švédské kapky a byliny Švédské kapky a byliny 

Čajové směsi Čajové směsi 

Objednávky

Telefon: +420 777764602 +420 777764602

byliny@beril.cz byliny@beril.cz

ROUTA nať řez.

ROUTA nať řez.

Název: ROUTA nať řez.
Latinsky: HERBA RUTAE CS.
Kategorie: Byliny a koření

kódbaleníbez. DPHDPHs DPH
31564150g57,-15 %66,-
315642100g79,-15 %91,-
315643250g138,-15 %159,-
315644500g239,-15 %275,-
3156451000g438,-15 %504,-

Cena bez DPH:

Dodací lhůta je cca 10 dní.

Routa vonná (Ruta graveolens L. subsp. Hortensis)

Routa vonná

Droga: Herba rutae.

Vnitřní užití

V terapii se využívá macerát (2 lžičky drogy se macerují za studena 8 hodin), který se pije v průběhu dne. Přes to, že povolená je maximální denní dávka 10 g, nedoporučuje se překračovat denní dávku 5 g drogy. Nebo: Dávkuje se 1 kávová lžička na šálek záparu - pijí se nejvíc dva šálky denně. Nebo: Na šálek záparu se používá jednotlivá dávka 0,5 g, nebo 1 kávová lžička drogy. Pijí se však nejvíc 2 šálky denně. Nebo: Vyšší dávky se ordinují při přípravě Infusum Folii rutae (3-5 g drogy na 1 sklenici vody), který se užívá v dávce 1-2 lžíce 3-5x denně.

Vnitřní působení

Furokumariny, alkaloidy a silice spasmolyticky působí na hladké svaly cév, ale i žlučových cest a Oddiho svěrače, čímž napomáhají vylučování žluče. Proto se indikují při cholelitiáze, dále při chorobách žlučových cest a žlučníku. Hořké furokumariny podporují tvorbu žaludeční kyseliny, což se terapeuticky využívá při poruchách trávení s nedostatečnou sekrecí kyseliny v žaludku. Anthelmintické působení drogy se využívá jako pomocný lék při střevních parazitózách. Spasmolytický účinek na cévy a zvýšení diurézy předurčují použití drogy jako pomocného léku při vysokém krevním tlaku, především ve spojení se zhoršenou perfuzí krve v ledvinách. Protože droga podporuje i cirkulaci v jiných orgánech, doporučuje se i při arteriosklerotických cirkulačních poruchách a při lehčí fragilitě tepen s krvácením do podkoží. Flavonoidy (především rutin) zvyšují odolnost proti propustnosti tepen, proto se ordinují při všech patologických stavech se zvýšenou propustností a lomivostí kapilár. Spasmolytický účinek podporuje rozšíření cév, a tím zlepšuje cirkulaci v ledvinách a zvyšuje diurézu. Účinky silice, kumarinů a alkaloidů zvyšují tonus dělohy, a tím pozitivně ovlivňují menstruační pochody. U gavidních žen mohou vyvolat potrat, proto je jejich podávání v graviditě kontraindikované. Droga se užívá při bolestivé menstruaci. Zjistilo se, že rostlina (silice) má mírné sedativní účinky, proto se předepisuje při neurotických bolestech hlavy a závratích. Zevní užití je častější a méně nejisté než užití vnitřní. Místně dráždivé účinky se využívají při reflexním povzbuzování organismu celkovými koupelemi. Při lokální aplikaci zlepšuje hojení infikovaných kožních defektů, přičemž se používá ve formě obkladů a záparů na oplachování i koupele.

Chemické složení

Routa obsahuje především nebezpečnou silici - Oleum rutae (0,06-0, 07% až 0,4%). Silice je bezbarvá, případně jasně žlutá, má velmi těžký a nepříjemný pach. Její hlavní složky tvoří fenoly, terpeny, metylketony, nonanon-2, nonanyl-2-acetát, nonanol-2, undekanon-2, undecyl-2-acetát, undekanol-2, undekanon-2, undecyl-2-acetát, undekanol-2, pinen, limonen, cineol, linalol, kafr, metylnonylketon), dále obsahuje flavonový derivát rutin (= kvercetin-ramnoglykozid: do 2,2%), který je příbuzný citrinu (tzv. vitamínu P), furokumariny (bergapten, xantotoxin, psoralen, rutaretin, rutamarin, izoimperatorin, izopimpinelin), lignanové deriváty (savinin), potom alkaloidy (0,04-0,15% - chinolinového typu: graveolin a graveolinin, furochinolinového typu: kokusaginin, skimianin, diktamnin, fagarin a akridinového typu: rutakridon, arborinin) - jejich základem z chemické stránky je chinolinová kyselina antranilová. Z dalších obsahových látek jsou to organické kyseliny (hlavně kyselina jablečná), hořčiny, pryskyřice a třísloviny.

Toxicita a nežádnoucí účinky

Při sběru se musí postupovat opatrně, protože čerstvá nať (šťáva) může vyvolat dermatitídy (papulomatozní zánětlivé reakce - dermatitis bulosa phytogenes) fotodynamickým fůsobením kumarinů, které obsahuje. Rostlinu je proto třeba pokládat za toxickou (nebezpečnou) a citlivé osoby vyloučit ze sběru a manipulace s drogou. Nebezpečí je větší u zpocené pokožky. Sušená droga tyto projevy nevyvolává, nebo jen zcela vyjímečně. Rostlina v denních dávkách vyšších než 5 g překrvuje pánevní oblast a proto ji nesmějí užívat gravidní ženy. Droga se nemá aplikovat bez rady lékaře. Má příliš specifické působení a její případné aplikování umí posoudit pouze lékař. Nebezpečnost drogy nepodmiňuje glykosid rutin, protože ani při dlouhodobé aplikaci nemá prakticky vedlejší škodlivé účinky. Vyjímkou je nevhodná kombinace rutinu se sulfonamidy, která by mohla zapříčinit krvácení a velmi zřídka tvorbu intrekanalikulárních kvercetinových konkrementů. Diskutabilní je možnost zvýšení reaktivity organismu na katecholaminy a kardiotonika při vysokých dávkách rutinu. Škodlivé vedlejší účinky při překročení terapeutických dávek vyvolává silice - Oleum rutae) s ketonovými látkami. Mimo celkového negativního působení ve zvýšené míře překrvuje malou pánev, čímž ohrožuje hlavně gravidní ženy, které nesmějí drogu užívat, ani s ní pracovat. Vyšší dávky vyvolávají závratě a příznaky celkové nevolnosti až omámení. Při použití čerstvé natě může nastat zduření jazyka, vzniká nadměrné slinění a střevní záněty. Routu je proto třeba vzhledem k její jedovatosti dávkovat velmi opatrně. Lihové výtažky jsou účinnější než vodné, vyžadují však opatrnou manipulaci. Mohou totiž vyvolat zesílení menstruačního krvácení, silnou pigmentaci pokožky (po ozáření slunkem) a jiné projevy. Sušená droga již tyto vlastnosti nemá.

Kontraindikace

Gravidita, hypotense, děložní krvácení, podání sulfonamidů.© 2006 - 2012 Bylinky KOTTAS - bylinky, léčivé bylinky, čajové směsi, koření  E-mail: byliny@beril.cz  Telefon: +420 777764602

[Bezpečnost a ochrana osobních údajů]
[www.kama.kcppump.eu] [www.kcppump.eu] [www.norma.kcppump.eu] [www.beril.cz]

Obrázky mají pouze ilustrativní charakter. Textové chyby vyhrazeny. Veškeré ceny jsou v Kč.
Změna cen vyhrazena. Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou být upraveny dle aktualní ceny produktu. Aktualní cenu si vyžádejte na čísle +420 777764602 nebo pomocí emailu byliny@beril.cz

http://kcppump.cz/ http://kcppump.eu/