PÝR PLAZIVÝ kořen řez. - Byliny KOTTAS

recepty Seznam nemocí - recepty

čaje Trápí Vás něco? - Bylinné čaje

byliny-fotoherbar Léčivé byliny


cenik bylin a koreni Ceník bylin - ke stažení 

GDPR - zpracování a ochrana osobních údajů 


Čaj měsíce Čaj měsíce


Byliny a koření Byliny a koření 

Bylinné čaje - sáčky Bylinné čaje - sáčky 

Bylinné směsi Bylinné směsi 

Směsi koření Směsi koření 

Švédské kapky a byliny Švédské kapky a byliny 

Čajové směsi Čajové směsi 

Objednávky

Telefon: +420 777764602 +420 777764602

byliny@beril.cz byliny@beril.cz

PÝR PLAZIVÝ kořen řez.

PÝR PLAZIVÝ kořen  řez.

Název: PÝR PLAZIVÝ kořen řez.
Latinsky: RADIX GRAMINIS CS.
Kategorie: Byliny a koření

kódbaleníbez. DPHDPHs DPH
30524150g65,-15 %75,-
305242100g95,-15 %110,-
305243250g176,-15 %203,-
305244500g316,-15 %364,-
3052451000g591,-15 %680,-

Cena bez DPH:

Dodací lhůta je cca 10 dní.

Pýr plazivý (Agropyrum repens (L.))

Pýr plazivý

Droga: Radix graminis

Vnitřní užití

Infusum radicis graminis (10-15 g na 200 ml vody) se užívá v dávce 1/3-2/3 sklenice 2-4x denně. Odvar se připravuje z 3-20 g drogy: pije se vícekrát denně, někdy až do dávky 100 g. Minimální dávka je 1 kávová lžička na šálek odvaru: takovýto odvar se pije 3x denně.

Vnitřní působení

Inozit působí lipotropně na játra a tím snižuje koncentraci cholesterolu v krvi. Přes to, že množství inozitu není velké, vhodně doplňuje v organismu komplex vitaminů B. Droga se proto doporučuje při chorobách jater (např. při steatóze), při hypercholesterolemii, ale i při akutních onemocněních, jako je například alimentární intoxikace. Preventivně se podává při medikamentosní léčbě, která poškozuje jaterní parenchym. Podobně se podává i pracujícím, ohroženým rozličnými škodlivinami v ovzduší - např. při práci se syntetickými rozpouštědly apod. Užívá se při mírných obstipačních obtížích. Spolupůsobí při poruchách činnosti žlučníku a jater. Pýr se často přidává do laxativních čajovin. Inozit působí lipotropně na játra a tím snižuje koncentraci cholesterolu v krvi. Spolupůsobí při poruchách činnosti sleziny. Dusíkaté látky, mannit a organické kyseliny působí močopudně, zvyšují množství vyloučované močoviny a chloridů. Tento účinek přetrvává několik dní i po vysazení drogy. Při některých chorobách ledvin se tím zmenšují otoky vyvolané retencí soli (NaCl) v organismu. Pýr se může ordinovat i v případech, kdy nejsou dost účinná syntetická diuretika. Tvoří složku diuretických čajovin, ve směsi s jinými zvyšuje vylučování moče, užívá se při onemocnění ledvin, spolupůsobí při chorobách močového měchýře a při písku v močových cestách. Pýr se často přidává do močopudných čajovin. Protože pýr zlepšuje metabolismus a vylučování odpadových látek močí, indikuje se při artritídě. Tvoří složku metabolických čajovin, užívá se i při zhoršení látkové výměny v organismu. Příznivý vliv na metabolické procesy v organismu je vskutku výrazný. Protože pýr zlepšuje metabolismus a vylučování odpadových látek močí, indikuje se při revmatických chorobách, dně a artritídě. Dává se také do antidiabetických směsí. V počátečním stádiu cukrovky se kombinuje s listem borůvky a ořechu, oplodím fazole, kořenem lopuchu nebo natí jestřabiny. Obsahuje i látky uvolňující hleny a působící proti katarům. Tvoří častou složku diaforetických čajovin, užívá se i jako mucilaginózum.

Chemické složení

V droze nacházíme rozpustný polysacharid, 3-18% fruktózanu triticinu a jiné sacharidy, inulin (škrob není přítomen), saponiny, mannit, fruktózu, sliz, gumovité látky, inozit (inozitol), vanilinový glukozid, 0,01-0,05% silice, kterou tvoří antibakteriálně účinný uhlovodík agropyren (95%) a karvon. Z dalších látek je zde kyselina křemičitá, organické kyseliny, karoten a minerální látky (hlavně draslík).

Toxicita a nežádnoucí účinky

Rostlina nemá nežádoucí vedlejší účinky ani při dlouhodobém užívání. Nebezpečí poškození organismu hrozí však při záměně pýru za podobné trávy (např. Lolium temulentum L. - jílek mámivý - matonoh mámivý). Pýr není vhodný pro trvalé užívání.(32).

Kontraindikace

Nejsou známy.© 2006 - 2012 Bylinky KOTTAS - bylinky, léčivé bylinky, čajové směsi, koření  E-mail: byliny@beril.cz  Telefon: +420 777764602

[Bezpečnost a ochrana osobních údajů]
[www.kama.kcppump.eu] [www.kcppump.eu] [www.norma.kcppump.eu] [www.beril.cz]

Obrázky mají pouze ilustrativní charakter. Textové chyby vyhrazeny. Veškeré ceny jsou v Kč.
Změna cen vyhrazena. Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou být upraveny dle aktualní ceny produktu. Aktualní cenu si vyžádejte na čísle +420 777764602 nebo pomocí emailu byliny@beril.cz

https://kcppump.cz/ https://kcppump.eu/