PRVOSENKA kořen řez. - Byliny KOTTAS

recepty Seznam nemocí - recepty

čaje Trápí Vás něco? - Bylinné čaje

byliny-fotoherbar Léčivé byliny


cenik bylin a koreni Ceník bylin - ke stažení 

GDPR - zpracování a ochrana osobních údajů 


Čaj měsíce Čaj měsíce


Byliny a koření Byliny a koření 

Bylinné čaje - sáčky Bylinné čaje - sáčky 

Bylinné směsi Bylinné směsi 

Směsi koření Směsi koření 

Švédské kapky a byliny Švédské kapky a byliny 

Čajové směsi Čajové směsi 

Objednávky

Telefon: +420 777764602 +420 777764602

byliny@beril.cz byliny@beril.cz

PRVOSENKA kořen řez.

PRVOSENKA kořen řez.

Název: PRVOSENKA kořen řez.
Latinsky: RADIX PRIMULAE CS.
Kategorie: Byliny a koření

kódbaleníbez. DPHDPHs DPH
29624150g85,-15 %98,-
296242100g135,-15 %156,-
296243250g278,-15 %320,-
296244500g519,-15 %597,-
2962451000g997,-15 %1 147,-

Cena bez DPH:

Dodací lhůta je cca 10 dní.

Prvosenka jarní (Primula veris L.)

Prvosenka jarní

Droga: Flos primulae.

Vnitřní užití

Droga květu má jednotlivou dávku 1 g. V praxi se však podávají i vyšší dávky. Na přípravu záparu se obvykle ordinuje 1 lžíce drogy na šálek vody: užívá se v dávce 2 šálky denně. Kořenová droga má dávkování 0,5 g pro dosi. Na přípravu záparu se v praxi nejčastěji ordinuje 1/2 kávové lžičky kořene na šálek vody: pije se v dávce 2-3 šálky denně po doušcích. Podobný předpis má i odvar. Žádaný terapeutický efekt se často dosahuje i při nižším dávkování kořene (po 0,2 g). Terapeuticky účinné jsou však i menší dávky. Decoctum Floris primulae (1/2 lžíce drogy na 2 sklenice vody) se užívá po 1/3 sklenice 3x denně po jídle.

Vnitřní působení

Zápar je slabě diuretický. Mírné diuretické účinky potencují flavonoidy. Hlavní terapeutické působení určují saponiny, které zřeďují hleny v dýchacích cestách, a tím ulehčují jejich vykašlávání. Současně účinkují protizánětlivě. Přípravky z drogy se ordinují při suchých zánětech dýchacích cest a při tvorbě zasychajících sekretů se špatnou expektorací (na odhlenění), protože zmírňují bolesti v dýchacích cestách a odstraňují neproduktivní dráždění na kašel, případně usnadňují odkašlávání. Kořen obsahuje větší množství saponinů než květ nebo listy, proto je terapeuticky účinnější. Odhleňovacím účinkem může prvosenka dobře nahradit, ba i převýšit senegový a ipekakuanhový kořen dovážený z Ameriky. Podstatou fysiologického působení saponinů je jejich schopnost snižovat povrchové napětí vody. V přítomnosti saponinů se látky ve vodě málo rozpustné eulgují na jemné partikule, které se potom mohou slizniccemi rychleji vstřebávat. Tímto mechanismem mohou saponiny spolupůsobit v extraktech i odvarech.

Chemické složení

Z obsahových látek rostlin jsou nejdůležitější pentacyklické triterpenové saponiny (5-10% v oddencích a asi 2% v květech, hlavně v kališích). Aglykon hlavního saponinu je primulagenin A a B a kyselina glukuronová (společná pro oba druhy je primárně kyselina primulová A - beta-amarinový typ saponinu: v prvosence vyšší je ve směsi přítomná asi na 90%, v prvosence jarní 50%: triterpenová kyselina primulová se nachází v Primula veris, kyselina elatiorová v Primula elatior). Dále jsou v drogách flavonoidy a málo silice (do 0,16%: má i metylové estery, salicylan metylu, peonol), sacharidy sedoheptulóza a manoheptulóza, kyselina askorbová a kyselina křemičitá. Prvosenka jarní obsahuje i fenolové glykosidy (primaverin /primverin/ a primulaverin - po hydrolýze poskytují vonné látky, mj. metylester kyseliny metoxysalicilové), primverozid (s aglykonem metylesterem kyseliny p-metoxysalicylové a sacharidem primverózou).

Toxicita a nežádnoucí účinky

Několikanásobné překročení terapeutických dávek působí toxicky, přičemž prvním příznakem je nauzea a zvracení. Později se připojí průjmy. Na drogu mohou být někteří nemocní alergičtí.

Kontraindikace

Nejsou známy.© 2006 - 2012 Bylinky KOTTAS - bylinky, léčivé bylinky, čajové směsi, koření  E-mail: byliny@beril.cz  Telefon: +420 777764602

[Bezpečnost a ochrana osobních údajů]
[www.kama.kcppump.eu] [www.kcppump.eu] [www.norma.kcppump.eu] [www.beril.cz]

Obrázky mají pouze ilustrativní charakter. Textové chyby vyhrazeny. Veškeré ceny jsou v Kč.
Změna cen vyhrazena. Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou být upraveny dle aktualní ceny produktu. Aktualní cenu si vyžádejte na čísle +420 777764602 nebo pomocí emailu byliny@beril.cz

http://kcppump.cz/ http://kcppump.eu/