PŘESLIČKA nať řez. - Byliny KOTTAS

recepty Seznam nemocí - recepty

čaje Trápí Vás něco? - Bylinné čaje

byliny-fotoherbar Léčivé byliny


cenik bylin a koreni Ceník bylin - ke stažení 

GDPR - zpracování a ochrana osobních údajů 


Čaj měsíce Čaj měsíce


Byliny a koření Byliny a koření 

Bylinné čaje - sáčky Bylinné čaje - sáčky 

Bylinné směsi Bylinné směsi 

Směsi koření Směsi koření 

Švédské kapky a byliny Švédské kapky a byliny 

Čajové směsi Čajové směsi 

Objednávky

Telefon: +420 777764602 +420 777764602

byliny@beril.cz byliny@beril.cz

PŘESLIČKA nať řez.

PŘESLIČKA nať řez.

Název: PŘESLIČKA nať řez.
Latinsky: HERBA EQUISETI CS.
Kategorie: Byliny a koření

kódbaleníbez. DPHDPHs DPH
29864150g66,-15%76,-
298642100g96,-15%111,-
298643250g180,-15%207,-
298644500g323,-15%372,-
2986451000g606,-15%697,-

Cena bez DPH:

Dodací lhůta je cca 10 dní.

Přeslička rolní (Equisetum arvense L.)

Přeslička rolní

Droga: Herba equiseti

Vnitřní užití

Dávkuje se jako diuretikum 2 g (nebo 1 kávová lžička) na šálek záparu, pije se 2-3x denně. Slouží však i jako antisklerotikum (zápar maximálně přesně 30 sekund). Dávkuje se jako diuretikum 1,5 - 2 g na šálek odvaru, pije se 2-3x denně. Slouží však i jako antisklerotikum (zápar maximálně přesně 30 sekund). Mohou se však užívat i daleko vyšší dávky: Decoctum herbae equiseti (10-20 g na 2 sklenice vody se vaří 15 minut) se užívá v dávce 1/2 sklenice 2-3x denně. Při déle trvající kůře se na odvar používají 4 čajové lžičky (asi 5 g).

Zevní užití

Nať přesličky se užívá ve formě odvaru z 1 lžíce na sklenici vody, delší dobu vařit. Ke kloktání.

Vnitřní působení

Protože ovlivňuje regenerační procesy v cévní stěně, ordinuje se jako pomocný lék při arterioskleróze (hlavně v počátečním stádiu, resp. v prevenci). Podobně při stavech, při kterých buď hrozí, nebo již nastalo kapilární krvácení. Droga mírní lomivost krevních vlásečnic a uplatňuje se při léčbě tečkovitých krevních výronů (petechií). Při vylučování močí má kyselina křemičitá funkci ochranného koloidu: udržuje rovnováhu mezi koloidy a krystaloidy. Tuto její vlastnost je možno využít jak při léčbě a prevenci močových kamenů, tak při zánětu močových cest. Močopudné účinky drogy ovlivňují nejvíce flavonoidy a dusičnan draselný: částečně je ruší ekvisetonin, proto se doporučuje kombinace s jinými diuretickými drogami. Velký význam má přeslička i při hojivých procesech v plicích. Obsahem kyseliny křemičité může droga podporovat při infekčních onemocněních (především při cirhotickém procesu) léčebné procesy (např. při plicní TBC). Proto se odedávna používá jako součást čajovin při plicní tuberkulóze. Adjuvantní význam droga neztratila ani v době moderních antituberkulotik. Specifické účinky na bakterie však nemá. Osvědčila se i po chirurgických výkonech na plicích. Ulehčuje také rozpouštění hlenů. Hlavní účinnou složkou přesličky je kyselina křemičitá, která je snadno rozpustná ve vodě. Lehce proniká nejen do moče, ale i do kůže a sliznic. Vyskytuje se především na místech, kde probíhají hojivé procesy, ale i v poškozených cévách a ve stěnách patologicky změněných vlásečnic, které mají zvýšenou propustnost a lámavost. V některých indikacích - zvláště u starých lidí, u kterých s věkem klesá množství kyseliny křemičité v organismu - je důležitý přísun kyseliny křemičité. Zde může přeslička velmi pomoci.

Zevní působení

Bylo zjištěno, že při vnitřním užívání kyseliny křemičité nastává rychlé vyléčení vícero kožních chorob, hlavně pemphigus chronicus a foliaceus. Vysvětluje se to tím, že kyselina křemičitá má dobrý vliv na elasticitu pokožky a její koloidní buněčnou rovnováhu.

Chemické složení

V sušené nati se nachází mnoho kyseliny křemičité (6-8%), ze které se asi 10% rozpouští vodě a přechází do léčebných záparů (odvarů). Dalšími látkami jsou flavonoidní glykosidy (aglykony jsou např. kvercetin, luteolin a kempferol), saponin ekvisetonin (do 5%) se slabou hemolytickou účinností (hemol. index asi 660), snadno rozpustný ve vodě, hořčina, trochu silice, třísloviny a stopy alkaloidů (mj.i nikotin). Droga obsahuje i kyseliny - např. jablečnou, oxalovou, akonitovou a šťavelovou, potom tuk a v popelu je větší množství hliníku a draslíku (dusičnanu draselného), dále sodík, železo, hořčík a mangan.

Toxicita a nežádnoucí účinky

Výskyt vedlejších účinků při nadměrně vysokých dávkách je ojedinělý. V tomto případě však může jít o záměnu s jinými, neléčivými druhy přesličky.

Kontraindikace

Nejsou známy.© 2006 - 2012 Bylinky KOTTAS - bylinky, léčivé bylinky, čajové směsi, koření  E-mail: byliny@beril.cz  Telefon: +420 777764602

[Bezpečnost a ochrana osobních údajů]
[www.kama.kcppump.eu] [www.kcppump.eu] [www.norma.kcppump.eu] [www.beril.cz]

Obrázky mají pouze ilustrativní charakter. Textové chyby vyhrazeny. Veškeré ceny jsou v Kč.
Změna cen vyhrazena. Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou být upraveny dle aktualní ceny produktu. Aktualní cenu si vyžádejte na čísle +420 777764602 nebo pomocí emailu byliny@beril.cz

https://kcppump.cz/ https://kcppump.eu/