PELYNĚK PRAVÝ nať řez. - Byliny KOTTAS

recepty Seznam nemocí - recepty

čaje Trápí Vás něco? - Bylinné čaje

byliny-fotoherbar Léčivé byliny


cenik bylin a koreni Ceník bylin - ke stažení 

GDPR - zpracování a ochrana osobních údajů 


Čaj měsíce Čaj měsíce


Byliny a koření Byliny a koření 

Bylinné čaje - sáčky Bylinné čaje - sáčky 

Bylinné směsi Bylinné směsi 

Směsi koření Směsi koření 

Švédské kapky a byliny Švédské kapky a byliny 

Čajové směsi Čajové směsi 

Objednávky

Telefon: +420 777764602 +420 777764602

byliny@beril.cz byliny@beril.cz

PELYNĚK PRAVÝ nať řez.

PELYNĚK PRAVÝ nať řez.

Název: PELYNĚK PRAVÝ nať řez.
Latinsky: HERBA ABSINTHII CS.
Kategorie: Byliny a koření

kódbaleníbez. DPHDPHs DPH
26864150g57,-15 %66,-
268642100g79,-15 %91,-
268643250g136,-15 %157,-
268644500g236,-15 %272,-
2686451000g431,-15 %496,-

Cena bez DPH:

Dodací lhůta je cca 10 dní.

Pelyněk pravý (Artemisia absinthium L.)

Pelyněk pravý

Droga: Herba absinthii

Vnitřní užití

Dávkuje se 1-2 kávové lžičky drogy na sklenici záparu. Užívá se 3x denně. Užívá se tinktůra (10-30 kapek v 1 dl vody, 2-3x denně alespoň 30 minut před jídlem jako amarum a tonikum.

Vnitřní působení

Hořčiny obsažené v pelyňku pravém patří k chuťově nejvýraznějším, proto výrazně povzbuzují žaludeční sekreci. Reflexní proces začíná podrázděním chuťových receptorů jazyka. Efektor potom vyvolá zvýšenou sekreci kyseliny chlorovodíkové a pepsinu v žaludeční sliznici. V menší míře se účinek hořčin projevuje na střeva a vylučování žluče. Účinnost hořčin se naplno projeví až při přímém kontaktu se sliznicí žaludku a střev. Podobně jako se při dotyku hořčiny s jazykem a ústní sliznicí zvyšuje salivaci, zvýší se i sekrece hlavně v těch částech trávicí trubice, kterými prochází. Skutečnost, že proces trávení vyvolaný hořčinou je komplexnější, dokazuje i zvýšená trávicí leukocytóza po jejím podání. Stejně jako hořčiny i silice z pelyňku pravého má hořkou chuť, a tím hořčinové účinky. Mimo toho působí i spasmolyticky a antisepticky. Je dobře rozpustná v etanolu, ale ve vodě se rozpouštějí pouze některé její složky. Proto je terapeuticky účinnější podávání Tinctura absinthii než Infusum Herbae absinthii. Silice zlepšuje i vstřebávání živin ve střevě a vylučování metabolitů močí, což se projeví zlepšením metabolismu a celkově tonizujícím účinkem.(10). Droga podporuje tvorbu a sekreci žaludeční šťávy, povzbuzuje žaludeční činnost. Ordinuje se při sníženém vylučování a hypoaciditě žaludeční šťávy, při dyspepsiích a rozličných poruchách trávení (vyvolává rozšíření cév, čímž se zvětšuje trávicí plocha). Dále povzbuzuje vylučování žluče tím, že dráždí játra k vyšší sekreci žluče. Tento účinek mají vodné i alkoholické výluhy z natě. Účinná je i při zhoršené střevní peristaltice a hypotonii střevní stěny u starších pacientů. Silice působí jako emenagogum (upravuje nepravidelnou menstruaci) tím, že zlepšuje prokrvení pánevních orgánů a dráždí hladké svalstvo.

Zevní působení

Na zevní použití - proti některým parazitům (scabies, pediculosis) - se osvědčují výtažky z rostliny.

Chemické složení

Pelyněk obsahuje asi 0,5% silice s chamazuleny. Složky silice chamazuleny a hořčiny (seskviterpenové laktony - gvajanolidy) stojí vůči sobě v biogenetické závislosti. Nejvýraznější toxickou součástí silice je tujon (alfa a beta asi 10% - keton tujolu): dále se tu nachází esterifikovaný alkohol tujol (70%), cineol (křečový jed vyvolávající záchvaty podobné epilepsii) a jejich estery. Dále kadinen, felandren, z hořčin absintin a artabsin, resp. anabsintin, flavonoidní látka artemetin, třísloviny, pryskyřice, monocyklické seskviterpeny (ketopelenolid A i B, hydroxypelenolid, artabin) a hemiterpeny. Obsah silice a hořčinových látek velmi kolísá podle jednotlivých vegetačních období - nejvyší obsah je na počátku kvetení. Pro tyto obsahové látky je silice, hlavně po delším užívání a ve vyšších dávkách, příčinou absintismu.

Toxicita a nežádnoucí účinky

Pro toxické účinky silie se nedoporučuje překračování terapeutických dávek ani dlouhodobé užívání. Při některých indikacích, které vyžadují vyšší dávky drogy (hlavně jako emenagogum nebo anthelmintikum), je potřebná kombinace s jinými synergickými rostlinami bez vedlejších škodlivých účinků. Droga při vyšších dávkách a dlouhodobém užívání ohrožuje organismus účinky silice. Otrava, která nastává při užití 15 g silice, se projevuje nauzeou, trizmem, tonickými křečemi, poruchami citlivosti a bezvědomím. Překročení terapeutických dávek způsobuje bolesti hlavy, třes, slabost, zmatenost, nutkání na močení a pálení v uretře. U gravidních žen je užití pelyňku zvlášť nebezpečné, protože může vyvolat potrat. Chronická otrava lihovým nápojem z pelyňku pravého - absintem - se nazývá absintismus. Projevuje se třesem, pruritem, hyperestézií, bolestmi v údech, křečovitými záškuby ve svalstvu, svalovými křečemi hlavně v čelistním svalstvu, zeslábnutím paměti, snižováním inteligence, oslabením vůle, nespavostí, děsivými halucinacemi a epileptickými záchvaty. Obsáhlou symptomatologii zapříčiňuje kombinace účinku silice pelyňku pravého a alkoholu. Droga je nebezpečná, proto ji oficiální medicína přestala používat.

Kontraindikace

Droga není vhodná pro gravidní ženy (nepoužívat v těhotenství!!) a k delšímu užívání. Předávkování může vést k otravě.© 2006 - 2012 Bylinky KOTTAS - bylinky, léčivé bylinky, čajové směsi, koření  E-mail: byliny@beril.cz  Telefon: +420 777764602

[Bezpečnost a ochrana osobních údajů]
[www.kama.kcppump.eu] [www.kcppump.eu] [www.norma.kcppump.eu] [www.beril.cz]

Obrázky mají pouze ilustrativní charakter. Textové chyby vyhrazeny. Veškeré ceny jsou v Kč.
Změna cen vyhrazena. Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou být upraveny dle aktualní ceny produktu. Aktualní cenu si vyžádejte na čísle +420 777764602 nebo pomocí emailu byliny@beril.cz

https://kcppump.cz/ https://kcppump.eu/