OSTROPESTŘEC MAR. plod celý - Byliny KOTTAS

recepty Seznam nemocí - recepty

čaje Trápí Vás něco? - Bylinné čaje

byliny-fotoherbar Léčivé byliny


cenik bylin a koreni Ceník bylin - ke stažení 

GDPR - zpracování a ochrana osobních údajů 


Čaj měsíce Čaj měsíce


Byliny a koření Byliny a koření 

Bylinné čaje - sáčky Bylinné čaje - sáčky 

Bylinné směsi Bylinné směsi 

Směsi koření Směsi koření 

Švédské kapky a byliny Švédské kapky a byliny 

Čajové směsi Čajové směsi 

Objednávky

Telefon: +420 777764602 +420 777764602

byliny@beril.cz byliny@beril.cz

OSTROPESTŘEC MAR. plod celý

OSTROPESTŘEC MAR.  plod celý

Název: OSTROPESTŘEC MAR. plod celý
Latinsky: FRUCTUS CARDUI MARIAE TOTO
Kategorie: Byliny a koření

kódbaleníbez. DPHDPHs DPH
25671150g57,-15%66,-
256712100g78,-15%90,-
256713250g134,-15%155,-
256714500g231,-15%266,-
2567151000g422,-15%486,-

Cena bez DPH:

Dodací lhůta je cca 10 dní.

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum (L.) Gaert)

Ostropestřec mariánský

Droga: Semen cardui Mariae.

Vnitřní užití

K léčení je možné použít jak nadzemní části rostliny, tak i kořen, avšak nejznámější je užití semen. Účinnou látkou je silymarin, který je v oplodí ostropestřece. K jeho vyluhování je potřeba poměrně dlouhá doba, zřejmě nestačí spaření ani odvar. Pro spasmolytický účinek se dávkuje 1 kávová lžička na šálek záparu, pije se 2x denně. Semeno ostropestřece se užívá drcené v nálevu. Příprava čaje: 1 čajová lžička plodů ostropestřece se přelije vařící vodou, 10 až 20 minut se nechá odstát a pak se scedí. Čaj pijeme horký po doušcích, ráno na lačný žaludek, 1/2 hodiny před obědem a večer před spaním 1 šálek. Čaj je možno smíchat s čajem máty peprné - tím se dosáhne zlepšení chuti a v některých případech i zvýšení účinnosti. Je možné přidat do mátového čaje asi 20 kapek tinktury z ostropestřece. Kúru je nutno provádět několik týdnů.(63). Na přípravu odvaru se používá průměrná jednotlivá dávka 1 g. Na zápar se obvykle ordinuje 1 kávová lžička drogy na 1 sklenici vody: pije se 2x denně. V případě potřeby se mohou ordinovat i vyšší dávky, například 1 zarovnaná kávová lžička práškované drogy z plodů 4-5x denně.(10). Stejně tak Decoctum Fructus cardui Mariae (2-6 g drogy na 1 sklenici vody se vaří 8 minut), který se vypije v průběhu dne v dávce 1/4 sklenice 4x denně.(10). Jiný předpis má účinný odvar z 30 g drogy na 500 ml vody. Nechá se vyvařit na poloviční množství a potom se užívá po 1 lžíci každou hodinu.(10).

Vnitřní působení

Silymarinové flavonoidy (flavolignany) mají ochranný účinek na jaterní parenchym, účinné látky mají charakter jakýchsi stabilizátorů buněčných membrán. Ani po delším užívání nepůsobí toxicky a nedoprovázjí je nepříjemné vedlejší účinky, proto jsou vhodné hlavně při chronických jaterních onemocněních. Hepatoprotektivnímu (antihepatotoxickému) působení synergicky napomáhají i aminokyseliny, které mají metylové skupiny vázané na síru. V této vazbě (při tzv. biologicky labilní metylové skupině) snadno nastává odevzdání metylové skupiny vhodnému "akceptoru", což se označuje jako transmetylace. Například takto se váže metylová skupina na noradrenalin, který se následně mění na adrenalin. Hepatoprotektivní účinek je možno využít při posthepatických syndromech a při rozličných druzích hepatitíd a hepatopatií. Preventivně se může droga používat při profesionálním zatížení jaterního parenchymu hepatotoxickými látkami (např. trinitrotoluenem a tetranitrotoluenem, ev. při otravách houbami), případně při nevyhnutelnosti užívání medikamentů, které potencionálně mohou poškodit hepatocyty. Užívá se i při léčení otrav a cirhózy jater. Nověji se zjistilo, že ostropestřec má vlastnosti choleretické (zvyšuje tvorbu žluči) a cholagogické (podporuje vylučování žluči). Přípravky se užívají při chronické cholecystopatii. Při léčbě zdlouhavých jaterních chorob se ordinuje kombinace drog: Herba chelidonii, Radix cum herba taraxaci, Herba hyperici, Radix seu Herba cichorii aj. Pro obsah biogenních aminů (tyramin, histamin) se droga kdysi doporučovala jako náhrada za námel - Secale cornutum. Jeho účinnosti však ani zdaleka nedosahuje. Sympatikomimetický účinek je možno využít u astenických a hypotonických pacientů s funkčním hypoadrenlinismem. Při léčbě hypertoniků je třeba počítat s mírným zvýšením krevního tlaku. Užívá se i při léčení otrav, např. otrav houbami.

Chemické složení

Obsahové látky tvoří hlavně olej s vysokým podílem nenasycených mastných kyselin, komplex aminokyselin se značným obsahem síry, sacharidy (hlavně glukóza, fruktóza, pentóza), hořčina, silice a asi 0,7-3% flavolignanů, označovaných souhrnně jako silymarin (směs složená z flavonoidů silymarinového typu silybinu, silydianinu = silydiamin a silychristinu = silykristin, strukturního vzorce 3-metyl-dihydrokvercetin), dále jiné flavonoidy jako taxifolin, kvercetin a kempferol. Mimo to se zde nacházejí biogenní aminy (tyramin a histamin).

Toxicita a nežádnoucí účinky

Při užívání drogy v terapeutických dávkách se nezjistily žádné vedlejší škodlivé účinky. Také izolovaný silymarin nemá žádné kontraindikace.

Kontraindikace

Pro mírný sympatikomimetický účinek je třeba drogu ordinovat opatrně při ischemické chorobě srdce, hypertyreóze, arytmiích, akutním infarktu myokardu, vyšších stádiích hypertensní choroby a v pokročilé graviditě.© 2006 - 2012 Bylinky KOTTAS - bylinky, léčivé bylinky, čajové směsi, koření  E-mail: byliny@beril.cz  Telefon: +420 777764602

[Bezpečnost a ochrana osobních údajů]
[www.kama.kcppump.eu] [www.kcppump.eu] [www.norma.kcppump.eu] [www.beril.cz]

Obrázky mají pouze ilustrativní charakter. Textové chyby vyhrazeny. Veškeré ceny jsou v Kč.
Změna cen vyhrazena. Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou být upraveny dle aktualní ceny produktu. Aktualní cenu si vyžádejte na čísle +420 777764602 nebo pomocí emailu byliny@beril.cz

https://kcppump.cz/ https://kcppump.eu/