NÁTRŽNÍK MOCHNA kořen řez. - Byliny KOTTAS

recepty Seznam nemocí - recepty

čaje Trápí Vás něco? - Bylinné čaje

byliny-fotoherbar Léčivé byliny


cenik bylin a koreni Ceník bylin - ke stažení 

GDPR - zpracování a ochrana osobních údajů 


Čaj měsíce Čaj měsíce


Byliny a koření Byliny a koření 

Bylinné čaje - sáčky Bylinné čaje - sáčky 

Bylinné směsi Bylinné směsi 

Směsi koření Směsi koření 

Švédské kapky a byliny Švédské kapky a byliny 

Čajové směsi Čajové směsi 

Objednávky

Telefon: +420 777764602 +420 777764602

byliny@beril.cz byliny@beril.cz

NÁTRŽNÍK MOCHNA kořen řez.

NÁTRŽNÍK MOCHNA kořen řez.

Název: NÁTRŽNÍK MOCHNA kořen řez.
Latinsky: RADIX TORMENTILLAE CS.
Kategorie: Byliny a koření

kódbaleníbez. DPHDPHs DPH
24624150g67,-15 %78,-
246242100g98,-15 %113,-
246243250g184,-15 %212,-
246244500g331,-15 %381,-
2462451000g622,-15 %716,-

Cena bez DPH:

Dodací lhůta je cca 10 dní.

Mochna nátržník (Potentilla erecta (L.))

Mochna nátržník

Droga: Radix tormentillae

Vnitřní užití

Terapeuticky velmi účinný je výluh, který se připravuje z 1 kávové lžičky drogy na 1/2 sklenice studené vody: po 8 hodinách macerování se výluh sleje a zbytek drogy se přeleje vroucí vodou. Po 10 min. se oba dva výluhy slejí a vypijí v průběhu dne. Na přípravu odvaru se ordinuje průměrná jednotlivá dávka 0,5 g, v praxi obvykle 1/2 kávové lžičky drogy na šálek vody: pije se 2-3x denně. Při silných průjmech se může dávka zvýšit až na 3 g drogy na šálek vody (užívá se vícekrát denně).(10). Kromě odvaru se používá i práškovaný kořen několikrát denně na špičku nože.

Zevní užití

Na zevní aplikaci (na obklady) se používá odvar z 10-20 g drogy na 1 sklenici vody. Na kloktání se používá 10 kapek Tinctura tormentillae na 1/4 sklenice vody.

Vnitřní působení

Droga má vysoký obsah tříslovin, které působí na povrchovou výstelku trávicí trubice adstringentně, výrazně antibakteriálně a částečně i protivirově. Proto tlumí zánětlivá prosáknutí při gastroenteritídách a zastavuje průjmy neinfekčního původu. Při prosakování krve do lůmen střeva působí adstringentně i na drobné kapiláry, čímž vyvolává hemostyptický efekt. Změnou propustnosti povrchových buněk výstelky třísloviny zabraňují vstřebávání toxických látek, které (v případě, že mají bílkovinný charakter) současně i koagulují. Při toxických průjmových onemocněních chrání organismus před intoxikací. Hlavní oblastí použití nátržníkového kořene jsou chronické a akutní záněty gastrointestinálního traktu, jako je enterokolitis (zánět tenkého a tlustého střeva), gastroenteritis (katar žaludku a střev), a dyzenterie. S úspěchem se také užívá při letních dětských průjmech. Působí i při krvácení do střev, při žaludečních vředech a nechutenství chudokrevných dětí.(4/72). Vhodnost uplatnění drogy v léčbě průjmů byla spolehlivě prokázána, ba potvrdilo se, že se zcela vyrovná americkému rathanovému kořenu (Radix ratanhiae). Užívá se při úplavici. Vstřebané tříslovinové metabolity snižují koncentraci lipidů v krevním séru. Katechin (podobně jako vitamin P) snižuje lomivost kapilár, a tím zabraňuje kapilárnímu krvácení. Vstřebané tříslovinové metabolity také snižují alergické reakce.

Zevní působení

Zevní aplikace je vhodná při mokvavých ekzémech, zánětlivých defektech, ragádách apod. Odvary se užívají na obklady nebo jako složka mastí na mokvavé vyrážky, na popraskané ruce nebo rty. Třísloviny tlumí záněty, ničí bakterie a zastavují drobná krvácení. Podobné účinky má i dubová kůra nebo oddenek rdesna hadího kořene. Antiflogistický efekt se využívá při zánětech sliznic úst, mandlí, jako kloktadlo při zánětech hrdla, (20-30 kapek ve vodě k potírání), při zánětech hltanu apod. Lokální aplikace se osvědčila i při poškození sliznic erozivními látkami. Prášek z oddenků se dává do zubních prášků. Odvary se užívají na obklady nebo jako složka mastí na mokvavé rány nebo vyrážky, na popraskané ruce nebo rty.

Chemické složení

Účinné obsahové látky tvoří tormentilové třísloviny (17-25%), a to hlavně katechinové, které se hydrolýzou mění na tmavočervené flobafeny (tormentilová červeň) a glukózu, dále glykosid tormentilin, tormentozid, triterpenický alkohol tormentol, triterpenický glykosid chinovin, organické kyseliny (např. elagovou), z ostatních látek pryskyřici, vosky a stopy silice. Tříslovinový komplex působí antibakteriálně.

Toxicita a nežádnoucí účinky

Pro vysoký obsah tříslovin mohou nadměrné dávky způsobit pocit těžkosti a zvracení.

Kontraindikace

Nejsou známy.© 2006 - 2012 Bylinky KOTTAS - bylinky, léčivé bylinky, čajové směsi, koření  E-mail: byliny@beril.cz  Telefon: +420 777764602

[Bezpečnost a ochrana osobních údajů]
[www.kama.kcppump.eu] [www.kcppump.eu] [www.norma.kcppump.eu] [www.beril.cz]

Obrázky mají pouze ilustrativní charakter. Textové chyby vyhrazeny. Veškeré ceny jsou v Kč.
Změna cen vyhrazena. Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou být upraveny dle aktualní ceny produktu. Aktualní cenu si vyžádejte na čísle +420 777764602 nebo pomocí emailu byliny@beril.cz

https://kcppump.cz/ https://kcppump.eu/