MEDVĚDICE list řez. - Byliny KOTTAS

recepty Seznam nemocí - recepty

čaje Trápí Vás něco? - Bylinné čaje

byliny-fotoherbar Léčivé byliny


cenik bylin a koreni Ceník bylin - ke stažení 

GDPR - zpracování a ochrana osobních údajů 


Čaj měsíce Čaj měsíce


Byliny a koření Byliny a koření 

Bylinné čaje - sáčky Bylinné čaje - sáčky 

Bylinné směsi Bylinné směsi 

Směsi koření Směsi koření 

Švédské kapky a byliny Švédské kapky a byliny 

Čajové směsi Čajové směsi 

Objednávky

Telefon: +420 777764602 +420 777764602

byliny@beril.cz byliny@beril.cz

MEDVĚDICE list řez.

MEDVĚDICE list řez.

Název: MEDVĚDICE list řez.
Latinsky: FOLIUM UVAE-URSI CS.
Kategorie: Byliny a koření

kódbaleníbez. DPHDPHs DPH
23154150g71,-15 %82,-
231542100g107,-15 %124,-
231543250g207,-15 %239,-
231544500g378,-15 %435,-
2315451000g716,-15 %824,-

Cena bez DPH:

Dodací lhůta je cca 10 dní.

Medvědice lékařská (Arctostaphylos uva-ursi (L.) Spreng.)

Medvědice lékařská

Droga: Folium uvae-ursi

Vnitřní užití

Decoctum Folii uvae ursi (20 g drogy vařit 15 minut ve 150 ml vody) se užívá po 1-1/2 lžičky každé 3 hodiny jako desinficiens a saluretikum. Zbarvuje moč do zelena. Při léčbě zánětlivých chorob močových cest a při současné urolitiáze je nutno udržovat alkalickou reakci moči. Jednotlivá dávka drogy na přípravu odvaru je 1-2 g (pije se vícekrát denně), nebo 1 kávová lžička na šálek vody (pije se 3-4x denně. K dosažení nižšího obsahu tříslovin v přípravku volíme při přípravě formu záparu (pro dosi 2 g), nebo výluhu za studena. Užívají se několikrát denně.

Vnitřní působení

Odvar je účinný i při průjmových onemocněních a při kvasné nebo hnilobné dyspepsii, protože obsahuje poměrně hodně tříslovin. Třísloviny působí na sliznici trávicího traktu adstringentně a protizánětlivě. Droga je desinficiens močových cest - působí pouze při alkalické reakci moče - po resorpci se arbutin štěpí na antisepticky působící hydrochinon. Hyperosid působí diureticky a flavonoidy desinfekčně. Pro docílení alkalické reakce se někdy přidává hydrogenuhličitan sodný (tzv. soda bikarbona). Při infekcích močového ústrojí je vhodnější macerát, ve kterém je méně tříslovin, a proto nedráždí žaludek a střeva. Nevýhodou je však menší obsah účinných látek, a tedy i slabší léčebný účinek, než u odvaru. Používání odvarů je vhodné při léčení zánětlivých onemocnění močových cest s amoniakální močí. Při kyselé moči (akutní zánět močového měchýře) a při zánětech artritického původu je odvar z této drogy neúčinný.

Chemické složení

Medvědice obsahuje fenolový glykosid arbutin (arbutozid = hydrochinon-beta-glukosid), příp. i ester arbutinu metylarbutin (oba až do 12%), jejich aglykon - volný hydrochinon (0,3-0,5%), dále ester arbutinu s kyselinou galovou, třísloviny galového a elagového typu (15-20%), flavonoidy (kvercitrin, myrcitrin, hyperozid s aglykony kvercetinem a myrecetinem - 1,5% ) a v malém množství iridoidní substanci monotropein, též organické kyseliny (galovou, elagovou, mravenčí a chinovou) a triterpeny (kyselina ursolová).

Toxicita a nežádnoucí účinky

Arbutin v organismu není neškodný. Hlavně ve vyšších dávkách a dlouhodobém užívání způsobuje např. vylučování cukru do moči (glykosurie). Uvolněný hydrochinon může poškodit jaterní parenchym. Někteří autoři dokonce pochybují o jeho účinnosti. Droga není v žádném případě vhodná pro delší užívání. Dlouhodobě podávané vyšší dávky medvědice mohou dále vyvolat zvracení, stavy podráždění a křeče. Jednorázová vysoká dávka může podráždit žaludek. Proto je vhodnější podání drogy v čajových směsích. Čaj z medvědice zbarvuje moč mírně do modrozelena.

Kontraindikace

Droga je kontraindikována těhotenství (hlavně v jeho druhé polovině), krátce po chirurgickém zákroku na trávicím a močovém traktu, jakož i při peptickém vředu žaludku a dvanácterníku. Není vhodná pro děti.© 2006 - 2012 Bylinky KOTTAS - bylinky, léčivé bylinky, čajové směsi, koření  E-mail: byliny@beril.cz  Telefon: +420 777764602

[Bezpečnost a ochrana osobních údajů]
[www.kama.kcppump.eu] [www.kcppump.eu] [www.norma.kcppump.eu] [www.beril.cz]

Obrázky mají pouze ilustrativní charakter. Textové chyby vyhrazeny. Veškeré ceny jsou v Kč.
Změna cen vyhrazena. Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou být upraveny dle aktualní ceny produktu. Aktualní cenu si vyžádejte na čísle +420 777764602 nebo pomocí emailu byliny@beril.cz

https://kcppump.cz/ https://kcppump.eu/