MATEŘÍDOUŠKA nať řez. - Byliny KOTTAS

recepty Seznam nemocí - recepty

čaje Trápí Vás něco? - Bylinné čaje

byliny-fotoherbar Léčivé byliny


cenik bylin a koreni Ceník bylin - ke stažení 

GDPR - zpracování a ochrana osobních údajů 


Čaj měsíce Čaj měsíce


Byliny a koření Byliny a koření 

Bylinné čaje - sáčky Bylinné čaje - sáčky 

Bylinné směsi Bylinné směsi 

Směsi koření Směsi koření 

Švédské kapky a byliny Švédské kapky a byliny 

Čajové směsi Čajové směsi 

Objednávky

Telefon: +420 777764602 +420 777764602

byliny@beril.cz byliny@beril.cz

MATEŘÍDOUŠKA nať řez.

MATEŘÍDOUŠKA nať řez.

Název: MATEŘÍDOUŠKA nať řez.
Latinsky: HERBA SERPYLLI CS.
Kategorie: Byliny a koření

kódbaleníbez. DPHDPHs DPH
22864150g57,-15 %66,-
228642100g78,-15 %90,-
228643250g134,-15 %155,-
228644500g231,-15 %266,-
2286451000g422,-15 %486,-

Cena bez DPH:

Dodací lhůta je cca 10 dní.

Mateřídouška obecná (Thymus serpyllum L.)

Mateřídouška obecná

Droga: Herba serpylli

Vnitřní užití

Mateřídouška se používá buď jako droga v čajových směsích, nebo jako surovina k přípravě extraktů, odvarů, sirupů apod. Může se používat i samotná silice. Na přípravu záparu se používá průměrná jednotlivá dávka 2 g, ale v praxi se často ordinují i vyšší dávky, například 2 kávové lžičky drogy na šálek vody: pije se 2-3x denně.(10).

Zevní užití

Na vyplachování úst, kloktání a obklady se používá koncentrovanější zápar (2,5 lžíce drogy se zaleje 2 sklenicemi - 5 dl vroucí vody: zakrytý zápar se nechá přejít varem a potom 15 minut postát), který se před aplikací přecedí. Je možno kombinovat s úbory heřmánku, listem šalvěje, nebo natí komonice, na tamponování a výplachy s listem jitrocele, květem lípy, listem ořechu, květem měsíčku a úbory řebříčku. Na koupele se používá buď odvar, nebo výhodnější zápar (2000 g drogy na 3 litry vody: po přecezení se vleje do koupele s teplotou 37-38°C). Trvání koupele se určuje podle věku a celkového zdravotního stavu pacienta, a to v rozmezí 10-20 minut.

Vnitřní působení

Droga se indikuje při dysmikrobiálních poruchách trávení s meteorismem (zabraňuje tvorbě plynů) a kolikami, které vznikly nedostatečným vylučováním žaludeční šťávy. Terapeutickou účinnost zde zabezpečuje spasmolytický účinek silice a dále stimulace vylučování žaludeční šťávy a trávicích enzymů. Současné zvýšení chuti k jídlu doplňuje celkové působení drogy na trávicí trakt. Tříslovinová složka působí proti průjmu. Zápary z drogy působením silice zlepšují sekreci, podporují uvolňování hlenů, tiší kašel a mírně desinfikují dýchací cesty (antiseptikum). Spasmolytický účinek drogy uvolňuje zvýšené napětí hladkého svalstva průdušek a napomáhá expektoraci, což se terapeuticky využívá při zánětech průdušnice a průdušek (hlavně při spastických bronchitídách).

Zevní působení

Užívá se na obklady a koupele při kožních onemocněních. Má výrazný antimikrobiální a antimykotický účinek.(5/73). V podobě obkladů nebo koupelí se využívá při zánětlivých a hnisavých procesech kůže či při nehojících se defektech kůže (např. ulcus cruris, dekubity apod.(10). Díky fenolovým látkám, především tymolu a jeho izomeru karvakrolu má rostlina antiseptické a antibakteriální účinky, které se využívají při zánětlivých onemocněních ústní dutiny a faryngu prostřednictvím výplachů a kloktání (např. při paradentóze). Karvakrol a ostatní složky silice se používaly hlavně ve stomatologii při pulpitídách a jiných zánětlivých onemocněních zubů a ústní dutiny.(10). Droga i samotná silice se aplikují ve formě alkoholického extraktu jako mazadlo k natírání a masírování zevně při revmatických obtížích. Při kloubním revmatismu se namáčí do mentolového lihu (francovka) např. s listem rozmarýnu s květem fialky. Na celkové povzbuzení nemocných se osvědčují koupele z drogy, a to především v pediatrické a geriatrické praxi. Na koupele se kombinuje do čajovin např. s majoránkou.

Chemické složení

Ve všech orgánech rostliny se nachází silice (0,15-0,60%), nejvíc v kvetoucí nati (až 1%), s obsahem hlavně p-cymolu, tymolu, geraniolu, citralu, karvakrolu, borneolu, terpineolu, alfa- a beta-pinenu a linalolu vedle terpenových esterů, s nižším obsahem tymolu nebo karvakrolu. Tyto složky silice určují vůni mateřídoušky. Podle toho, která složka převládá, voní rostliny po citronu, tymolu, kafru, růži nebo ovoci. Droga obsahuje i hořčiny, třísloviny do 7,5%, flavony - flavonoidy (luteolin a apigenin), glykosidy, minerální látky a uvádí se i kyselý saponin.

Toxicita a nežádnoucí účinky

Droga je při užívání v terapeutických dávkách neškodná, a proto vhodná i pro dětskou terapeutickou praxi. Izolovaná silice je ve vyšších dávkách toxická. Při perorálním užívání dráždí silice parenchym ledvin.

Kontraindikace

Nejsou známy.© 2006 - 2012 Bylinky KOTTAS - bylinky, léčivé bylinky, čajové směsi, koření  E-mail: byliny@beril.cz  Telefon: +420 777764602

[Bezpečnost a ochrana osobních údajů]
[www.kama.kcppump.eu] [www.kcppump.eu] [www.norma.kcppump.eu] [www.beril.cz]

Obrázky mají pouze ilustrativní charakter. Textové chyby vyhrazeny. Veškeré ceny jsou v Kč.
Změna cen vyhrazena. Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou být upraveny dle aktualní ceny produktu. Aktualní cenu si vyžádejte na čísle +420 777764602 nebo pomocí emailu byliny@beril.cz

https://kcppump.cz/ https://kcppump.eu/