MÁTA PEPRNÁ list řez. - Byliny KOTTAS

recepty Seznam nemocí - recepty

čaje Trápí Vás něco? - Bylinné čaje

byliny-fotoherbar Léčivé byliny


cenik bylin a koreni Ceník bylin - ke stažení 

GDPR - zpracování a ochrana osobních údajů 


Čaj měsíce Čaj měsíce


Byliny a koření Byliny a koření 

Bylinné čaje - sáčky Bylinné čaje - sáčky 

Bylinné směsi Bylinné směsi 

Směsi koření Směsi koření 

Švédské kapky a byliny Švédské kapky a byliny 

Čajové směsi Čajové směsi 

Objednávky

Telefon: +420 777764602 +420 777764602

byliny@beril.cz byliny@beril.cz

MÁTA PEPRNÁ list řez.

MÁTA PEPRNÁ list řez.

Název: MÁTA PEPRNÁ list řez.
Latinsky: FOLIUM MENTHAE PIPERITAE CS.
Kategorie: Byliny a koření

kódbaleníbez. DPHDPHs DPH
22454150g68,-15%79,-
224542100g101,-15%117,-
224543250g192,-15%221,-
224544500g348,-15%401,-
2245451000g656,-15%755,-

Cena bez DPH:

Dodací lhůta je cca 10 dní.

Máta peprná (Mentha piperita L.)

Máta peprná

Droga: Folium menthae piperitae.

Vnitřní užití

Zápar z listové drogy se připravuje z jednotlivé dávky 1,5 g, nebo z 1 kávové lžičky na šálek vody: pije se 3x denně před hlavními jídly. Často se užívá i 1-3% zápar. Na přípravu záparu z natě se užívá jednotlivá dávky 3 g, nebo 2 kávové lžičky na šálek vody: pije se 3x denně před jídlem. Tinctura menthae piperitae má průměrné dávky 1-2,5 g pro dosi: v praxi se běžněji podává po 30-50 kapkách 2-5x denně. Maximální dávka pro dosi je 5 g. Oleum menthae piperitae se může při perorálním užívání dávkovat po 0,02-0,04 g pro dosi a 0,06-0,012 g pro die: v praxi se však běžněji užívají denně 2-4 kapky (1 g = asi 52 kapek).

Zevní užití

Oleum menthae piperitae - silice se zevně aplikuje v 1-5% zředění. Aqua menthae piperitae - mátová voda se doporučuje na výplachy ústní dutiny a hrdla, ke kloktání, ale i na vnitřní užívání. V této indikaci se dětem podávají 1-3 kávové lžičky denně, dospělým 1 lžíce několikrát v průběhu dne. Mentholum má jednotlivou dávku 0,05 g. Na sliznice se aplikuje jeho 0,3% roztok, na kůži 1-10% koncentrát. Na inhalaci, případně jako aerosol, se používá zápar z 1-2 g drogy na sklenici vroucí vody (případně 1-2 g mentolu na 2,5 dl vody). Velmi účinná je kombinace se synergickými silicemi Oleum eucalypti, Oleum pini mumilionis apod.

Vnitřní působení

Protizánětlivý a antiseptický účinek drogy se využívá při zánětech sliznic ústní dutiny a při dysmikrobiálních poruchách v trávicím traktu. Terapeutickou účinnost drogy podmíněnou silicí vhodně doplňuje vysoký obsah tříslovin. Droga má spasmolytické účinky na trávicí trubici, proto se doporučuje při bolestivých dyspeptických obtížích spojených s meteorismem (nadýmáním). Normalizaci trávicích procesů potencuje ještě žlučopudným a žlučotvorným účinkem. Silice napomáhá i vylučování trávicích enzymů, čímž zlepšuje chuť k jídlu. Podává se jako pomocný lék při žlučových kamenech a zánětech žlučových cest. Užívá se při kolikách trávicího traktu a žlučových cest, pro obsah tříslovin působí droga i mírně antidiaroicky. Zápary se užívají při žaludečních obtížích vyvolaných např. požitím mírně znehodnocené stravy. Výzkumy potvrdily i mírný uvolňující vliv na hladké svalstvo tepen, čímž se snižuje krevní tlak. Známý je povzbuzující účinek mentolu na CNS při užívání v terapeutických dávkách. Protizánětlivý a antiseptický účinek drogy se využívá při zánětech horních cest dýchacích. Droga se užívá jako korigens chuti a vůně.

Zevní působení

Terapeutickou účinnost drogy určuje především mentol, který má výrazné antiseptické vlastnosti. Lokálním drážděním chladových receptorů potlačuje citlivost nervových zakončení a vyvolává příjemný pocit chladu, který překryje jiné nepříjemné pocity, jako je např. svrbění, pálení, dráždění nebo mírnější bolest. Proto se droga (ale hlavně izolovaný mentol) přidává do mazadel a mastí používaných při kožních onemocněních a na zanícené a bolestivé afekce nosní sliznice.. Protizánětlivý a antiseptický účinek drogy se využívá při infikovaných kožních afekcích. Droga i silice se užívají jako chuťové korigens (zubní pasty, kloktadla, ústní vody, žvýkačky apod.), uplatňuje se zde i protizánětlivý a antiseptický účinek drogy . Silice se zevně užívá i proti migréně, na inhalaci při bronchitídách a na ústní výplachy. Mentol tvoří častou složku protirevmatických mazadel i šňupacích mastí a používá se proti svrbění.

Chemické složení

Z obsahových látek je nejdůležitější silice (1-3%), jejíž složení se během vegetace mění, ale v zásadě silice musí mít určité množství mentolu (50-75%), jeho estery (s kyselinou octovou nebo valerovou - ne méně než 5%), dále hlavně nemnoho mentofuranu (2,5-5%), potom jasmon (0,1%) - obsah mentolu, esterifikovaného mentolu a jasmonu zlepšuje čichové a chuťové kvality drogy a naopak mentofuran je nežádoucí. Jeho obsah je vysoký v drogách resp. v rostlinách napadených rzí. V silici je přítomná ještě celá řada složek (menton, limonen, cineol, felandren, pinen, sabinen, piperiton, izomenton, (-)-menton, pulegon aj.), droga obsahuje ještě třísloviny (6-12%), hořčiny, flavonoidy (mj. i luteolin, apigenin a jejich glykosidy), organické kyseliny a minerální soli.

Toxicita a nežádnoucí účinky

Rostlina je při užívání v terapeutických dávkách úplně neškodná, a proto vhodná pro pediatrickou i geriatrickou terapeutickou praxi. Máta se nemá aplikovat dlouhodobě a v nadměrných dávkách a nemá se používat ani v léčbě nemluvňat. Některé osoby jsou na mentol alergické. Ty nesmějí mátu léčebně užívat vůbec. Vyšší dávky mentolu, resp. silice (Oleum menthae piperitae), mohou způsobit otravu. Kojenci a děti reagují na předávkování mentolu citlivěji než dospělí. Intoxikace se projevuje zvracením, ataxií, stuporem a konvulzemi. Může nastat i paralýza vitálních center v prodloužené míše a dušení. Jednotlivá dávka mentolu je 0,05 g.

Kontraindikace

Nejsou známy.© 2006 - 2012 Bylinky KOTTAS - bylinky, léčivé bylinky, čajové směsi, koření  E-mail: byliny@beril.cz  Telefon: +420 777764602

[Bezpečnost a ochrana osobních údajů]
[www.kama.kcppump.eu] [www.kcppump.eu] [www.norma.kcppump.eu] [www.beril.cz]

Obrázky mají pouze ilustrativní charakter. Textové chyby vyhrazeny. Veškeré ceny jsou v Kč.
Změna cen vyhrazena. Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou být upraveny dle aktualní ceny produktu. Aktualní cenu si vyžádejte na čísle +420 777764602 nebo pomocí emailu byliny@beril.cz

https://kcppump.cz/ https://kcppump.eu/