MAŘINKA VONNÁ nať řez. - Byliny KOTTAS

recepty Seznam nemocí - recepty

čaje Trápí Vás něco? - Bylinné čaje

byliny-fotoherbar Léčivé byliny


cenik bylin a koreni Ceník bylin - ke stažení 

GDPR - zpracování a ochrana osobních údajů 


Čaj měsíce Čaj měsíce


Byliny a koření Byliny a koření 

Bylinné čaje - sáčky Bylinné čaje - sáčky 

Bylinné směsi Bylinné směsi 

Směsi koření Směsi koření 

Švédské kapky a byliny Švédské kapky a byliny 

Čajové směsi Čajové směsi 

Objednávky

Telefon: +420 777764602 +420 777764602

byliny@beril.cz byliny@beril.cz

MAŘINKA VONNÁ nať řez.

MAŘINKA VONNÁ nať řez.

Název: MAŘINKA VONNÁ nať řez.
Latinsky: HERBA ASPERULAE CS.
Kategorie: Byliny a koření

kódbaleníbez. DPHDPHs DPH
22064150g80,-15%92,-
220642100g125,-15%144,-
220643250g251,-15%289,-
220644500g466,-15%536,-
2206451000g891,-15%1 025,-

Cena bez DPH:

Dodací lhůta je cca 10 dní.

Mařinka vonná (Asperula odorata L.)

Mařinka vonná

Droga: Herba asperulae

Vnitřní užití

Průměrná jednotlivá dávka drogy je 1 g. V praxi se zápar připravuje z 1 kávové lžičky na sklenici vody: pije se 2-3x denně po lžičkách.

Zevní užití

Hodí se i na obklady ve formě 10% záparu.

Vnitřní působení

Droga je vhodná v rekonvalescenci jako podpůrný prostředek po jaterních onemocněních. Předpokládá se, že droga rozšířením tepen zlepšuje cirkulaci krve bez výrazného ovlivnění srážlivosti krve. Mařinka se často kombinuje s jinými rostlinami. Například na zlepšení cirkulace a odtoku venózní krve - hlavně u varikozního komplexu - se přidávají: Herba rutae, Fructus cratagei, Folium hamamelidis, Herba meliloti. Kumarin napomáhá i zlepšení diurézy. Droga je vhodná v rekonvalescenci jako podpůrný prostředek po ledvinových onemocněních. Kumarin má slabé narkotizační vlastnosti. V terapeutických dávkách se proto droga projevuje mírným sedativním účinkem, uklidňuje a posiluje nervový systém. Užívá s při nespavosti dětí a starců. Na hladké svalstvo působí droga mírně protizánětlivě.

Zevní působení

Při zevní aplikaci na chronické kožní choroby s hnisavými vyrážkami se projevují i protizánětlivé účinky glykosidu asperulozidu. Vzhledem k protizánětlivému působení asperulosidu je možno drogu užívat i zevně na obklady, koupele, na hnisavé rány, vředy apod.

Chemické složení

Rostlina obsahuje kumarinový glykosid, z něhož se enzymaticky uvolňuje vonný kumarin (0,4-0,56%). Z ostatních látek se zde vyskytuje iridoidový antraglykozid asperulozid, menší množství tříslovin, flavonoidy, hořčiny, organické kyseliny s vitamínem C, amid kyseliny nikotinové a stopy silice.

Toxicita a nežádnoucí účinky

Zjistilo se, že čaj není zcela neškodný. V léčebných dávkách se nedoporučuje užívat déle než 2-3 týdny. Výšku dávek, případně dlouhodobost užívání limituje kumarin, který je v terapeutických dávkách a při kratší expozici pouze mírně toxický, a tedy nevyvolává vedlejší nepříznivé účinky. Při vyšších dávkách však vyvolává úporné bolesti hlavy, závratě, zvracení, spavost až ochrnutí dýchacího centra. Dlouhodobé užívání rostliny - především ve vyšších dávkách - zasahuje do mechanismu srážlivosti krve. Poškozuje protrombinový jaterní substrát, brzdí tvorbu protrombinu a faktorů VII, IX, a X, čímž prodlužuje čas srážlivosti krve. V těchto případech toxicky ovlivňuje celý jaterní parenchym a v těžších případech může nastat i vnitřní krvácení. Rozdíl mezi účinnou a toxickou dávkou je velmi malý, proto je lépe se vyhýbat větší konzumaci. Krátkodobé užívání drogy se doporučuje i u dětí a starých pacientů. Naproti tomu dlouhodobé užívání rostliny může poškodit játra. Platí to i pro užívání mařinky v každodenní konzumaci - na aromatizaci. Jaterní parenchym je ještě více ohrožený při pravidelném pití tzv. májového nápoje (Vinum asperulae).

Kontraindikace

Podání drogy je kontraindikováno osobám trpícím poruchami krevní koagulace a tím zvýšenou krvácivostí.© 2006 - 2012 Bylinky KOTTAS - bylinky, léčivé bylinky, čajové směsi, koření  E-mail: byliny@beril.cz  Telefon: +420 777764602

[Bezpečnost a ochrana osobních údajů]
[www.kama.kcppump.eu] [www.kcppump.eu] [www.norma.kcppump.eu] [www.beril.cz]

Obrázky mají pouze ilustrativní charakter. Textové chyby vyhrazeny. Veškeré ceny jsou v Kč.
Změna cen vyhrazena. Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou být upraveny dle aktualní ceny produktu. Aktualní cenu si vyžádejte na čísle +420 777764602 nebo pomocí emailu byliny@beril.cz

https://kcppump.cz/ https://kcppump.eu/