LIŠEJNÍK ISLANDSKÝ řez. - Byliny KOTTAS

recepty Seznam nemocí - recepty

čaje Trápí Vás něco? - Bylinné čaje

byliny-fotoherbar Léčivé byliny


cenik bylin a koreni Ceník bylin - ke stažení 

GDPR - zpracování a ochrana osobních údajů 


Čaj měsíce Čaj měsíce


Byliny a koření Byliny a koření 

Bylinné čaje - sáčky Bylinné čaje - sáčky 

Bylinné směsi Bylinné směsi 

Směsi koření Směsi koření 

Švédské kapky a byliny Švédské kapky a byliny 

Čajové směsi Čajové směsi 

Objednávky

Telefon: +420 777764602 +420 777764602

byliny@beril.cz byliny@beril.cz

LIŠEJNÍK ISLANDSKÝ řez.

LIŠEJNÍK ISLANDSKÝ řez.

Název: LIŠEJNÍK ISLANDSKÝ řez.
Latinsky: LICHEN ISLANDICUS CS.
Kategorie: Byliny a koření

kódbaleníbez. DPHDPHs DPH
21094150g65,-15%75,-
210942100g95,-15%110,-
210943250g176,-15%203,-
210944500g316,-15%364,-
2109451000g591,-15%680,-

Cena bez DPH:

Dodací lhůta je cca 10 dní.

Lišejník islandský (Cetraria islandica (L.) Acharius)

Lišejník islandský

Droga: Lichen islandicus

Vnitřní užití

Macerát se přiravuje z 1 kávové lžičky drogy na šálek vody. Pije se 3-5x denně. Doporučuje se ho přidávat po lžíci do čajového nápoje, připraveného ze směsi dalších drog. Decoctum Lichenis islandici se užívá 2-3x denně v dávce 1-2 lžíce jako stomachikum, tonikum či protektivm. Při přípravě se zahušťuje vařením do 800 ml objemu (z 1030 g drogy na 1000 ml vody).

Vnitřní působení

Slizové látky působí ochranně na sliznice hltanu a trávicích orgánů (především žaludku). Velmi vhodné jsou při suchých dráždivých zánětech ústní dutiny, hrdla a při zánětlivých chorobách trávicího ústrojí. Hořce chutnající lišejnkové kyseliny napomáhají vylučování žaludeční šťávy a trávicích enzymů, a tím zlepšují trávení a vstřebávání živin. Přispívají k lepší látkové přeměně. Lišejníkové kyseliny, především fumaroprotocetrarová, protolichesterová a uzninová, mají výrazný antibiotický účinek proti vícero druhům bakterií, čímž přispívají k sanaci zánětlivých onemocnění ústní dutiny, hltanu a trávicí soustavy. Droga se užívá při gastroenteritídách průjmech, žaludečních a střevních katarech. Pro obsah hořkých látek se droga používá při nechutenství (zmnožuje tvorbu žludečních šťáv a tonizuje), jako prostředek na posílení organismu při celkové tělesné slabosti, po vyčerpávajících chorobách apod., dále na zlepšení chuti k jídlu, stejně jako na zlepšení poruch trávení. Slizové látky působí ochranně na sliznice hltanu a horních cest dýchacích. Užívá se proto při katarech dýchacích cest, při zahlenění. Droga se používá jako prostředek na posílení organismu při celkové tělesné slabosti, po vyčerpávajících chorobách apod., dále na zlepšení chuti k jídlu, stejně jako na zlepšení trávení. Čisté polysacharidy aplikované podkožně myším tlumily tvorbu novotvarů. Pro vysoký obsah jódu může droga ovlivňovat i činnost štítné žlázy. Droga se pro svoje výborné účinky často využívá v pediatrické i v geriatrické terapeutické praxi.

Zevní působení

Aplikuje se na špatně se hojící rány. Slizové látky působí ochranně na sliznice hltanu a trávicích orgánů (především žaludku). Velmi vhodné jsou při suchých dráždivých zánětech ústní dutiny.

Chemické složení

Z obsahových látek lišejníku vyniká především membránový sliz - polysacharid lichenin (více než 50% licheninu), který se rozpouští v horké vodě. Chemicky je to lineární glukan podobný celulóze, složený ze 60-200 beta-D-glukózových jednotek (beta-glukopyranózy), který nebarví roztok jódu. Doprovází ho izolichenin, polysacharid podobné stavby jako škrob, stavěný z alfa-celulózových jednotek. Rozpouští je již ve studené vodě a barví se roztokem jódu, dává modrou barvu. Další obsahové látky mají převážně hořkou chuť - souborně se nazývají lišejníkové kyseliny s antibakteriální účinností (např. cetrarová, protocetrarová, 2-3% fumaroprotocetrarová, lichesterová, 0,1-1,5% kyselina protolichesterová, usninová aj. - dohromady asi 2%). Na písečných mořských půdách se ukládá do stélky relativně hodně jódu, potom jsou přítomny vitamíny (A, některé z komplexu vitaminů B např. B1). Lišejníkové kyseliny jsou antibioticky účinné a proto se z drogy též izolují (také z jiných lišejníků) a tvoří složku antibiotických mastí a zásypů. Droga obsahuje ve značném množství pektiny a sliz.

Toxicita a nežádnoucí účinky

Vícenásobné překročení terapeutické dávky může vyvolat nevolnost, případně průjmy a závratě. V terapeutických dávkách je droga úplně neškodná, vhodná i pro přecitlivělé a zesláblé pacienty.

Kontraindikace

Nejsou známy.© 2006 - 2012 Bylinky KOTTAS - bylinky, léčivé bylinky, čajové směsi, koření  E-mail: byliny@beril.cz  Telefon: +420 777764602

[Bezpečnost a ochrana osobních údajů]
[www.kama.kcppump.eu] [www.kcppump.eu] [www.norma.kcppump.eu] [www.beril.cz]

Obrázky mají pouze ilustrativní charakter. Textové chyby vyhrazeny. Veškeré ceny jsou v Kč.
Změna cen vyhrazena. Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou být upraveny dle aktualní ceny produktu. Aktualní cenu si vyžádejte na čísle +420 777764602 nebo pomocí emailu byliny@beril.cz

https://kcppump.cz/ https://kcppump.eu/