LIBEČEK list řez. - Byliny KOTTAS

recepty Seznam nemocí - recepty

čaje Trápí Vás něco? - Bylinné čaje

byliny-fotoherbar Léčivé byliny


cenik bylin a koreni Ceník bylin - ke stažení 

GDPR - zpracování a ochrana osobních údajů 


Čaj měsíce Čaj měsíce


Byliny a koření Byliny a koření 

Bylinné čaje - sáčky Bylinné čaje - sáčky 

Bylinné směsi Bylinné směsi 

Směsi koření Směsi koření 

Švédské kapky a byliny Švédské kapky a byliny 

Čajové směsi Čajové směsi 

Objednávky

Telefon: +420 777764602 +420 777764602

byliny@beril.cz byliny@beril.cz

LIBEČEK list řez.

LIBEČEK list řez.

Název: LIBEČEK list řez.
Latinsky: FOLIUM LEVISTICI CS.
Kategorie: Byliny a koření

kódbaleníbez. DPHDPHs DPH
20454150g60,-15 %69,-
204542100g84,-15 %97,-
204543250g150,-15 %173,-
204544500g263,-15 %303,-
2045451000g485,-15 %558,-

Cena bez DPH:

Dodací lhůta je cca 10 dní.

Libeček lékařský (Levisticum officinale Koch)

Libeček lékařský

Droga: Radix levistici

Vnitřní užití

Kořen se zřídka užívá samotný. Droga se často kombinuje s jinými diuretickými, karminativními nebo stomachickými drogami. Zápar se připravuje z jednotlivé dávky 1,5 g nebo z 1 kávové lžičky drogy na šálek vody: pije se 2-3x denně. Denní dávka záparu se pohybuje v rozmezí 5,5-8 g, hlavně když se použije nať nebo listy.

Vnitřní působení

Složky silice napomáhají tvorbě žaludeční šťávy a trávicích enzymů, proto se droga používá při léčbě dyspepsie spojené s nedostatečnou činností trávicích orgánů, a to především v geriatrické praxi. Libeček se užívá při onemocnění jater. Drogy libečku zvyšují tvorbu žluče (přidávají se i do žlučníkových čajovin), povzbuzují sekreci žláz žaludečního i střevního traktu a odstraňují nadýmání. Přidává se i do Species cardiacae (při oslabeném srdci). Libeček se užívá při onemocnění sleziny. Pro zvýšení funkce sleziny se doporučuje pití bílého vína, v němž se máčelo rozdrobené semeno libečku. Silice podporuje vylučování chloridů a močoviny, ale její celkové diuretické účinky jsou mírné. Proto se teraputicky využívá při chorobách močových ústrojí s poškozením ledvinového parenchymu (s vyjímkou vážných ledvinových chorob), celkové slabosti, retenci chloridů a při zvýšení urey v krvi.(10).(3). Častěji tvoří libeček složku diuretických čajovin.(2). Známé je i pozitivní působení drogy při nepravidelné menstruaci. Užívá se při léčbě tvořících se kamenů. Užívá se při nervové vyčerpanosti a slabosti. Užívá se při migréně vyplývající ze špatné funkce ledvin. Podporuje vylučování chloridů a kyseliny močové. Užívá se při revmatismu, dně a hyperurikemii. Silice má i expektorační účinky. Užívá se při celkové slabosti.

Zevní působení

Odvar z oddenku se užívá do koupelí na hnisavé rány.

Chemické složení

Účinnou obsahovou látku představuje silice (0,5-2,7%), s obsahem laktonových sloučenin kyseliny ftalové - ftalidů (až 70%), n-butylidenftalidu (butylftalidu) = libečkového laktonu, ligustilidu, n-butylftalidu, alfa-terpineolu, karvakrolu, esterů kyseliny octové a valerinové aj. Z další obsahových látek jsou to organické kyseliny, pryskyřice, hořčiny a sacharidy, potom kumariny (hlavně bergapten a umbeliferon), alfa-terpineol a cineol.

Toxicita a nežádnoucí účinky

Silice při vnitřním použití dráždí ledviny, proto je třeba při užívání postupovat opatrně.

Kontraindikace

Protože silice působí dráždivě na parenchym ledvin, užívání drogy je kontraindikované při nefritídě a při jiných těžkých poškozeních ledvin. Stejně se nedoporučuje ani dlouhodobé užívání, hlavně vyšších dávek. Nedoporuču© 2006 - 2012 Bylinky KOTTAS - bylinky, léčivé bylinky, čajové směsi, koření  E-mail: byliny@beril.cz  Telefon: +420 777764602

[Bezpečnost a ochrana osobních údajů]
[www.kama.kcppump.eu] [www.kcppump.eu] [www.norma.kcppump.eu] [www.beril.cz]

Obrázky mají pouze ilustrativní charakter. Textové chyby vyhrazeny. Veškeré ceny jsou v Kč.
Změna cen vyhrazena. Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou být upraveny dle aktualní ceny produktu. Aktualní cenu si vyžádejte na čísle +420 777764602 nebo pomocí emailu byliny@beril.cz

https://kcppump.cz/ https://kcppump.eu/