Droga: Rhizoma gei urbani
Na vnitřní užití se ordinuje dávka 1-2 g drogy macerátu 3x denně. Užívají se 1-2 kávové lžičky kořenové drogy na šálek záparu (pije se 1-2x denně). Na vnitřní užití se ordinuje dávka 1-2 g drogy v odvaru 3x denně. Tinctura caryophallatae se užívá v dávce 10-15 kapek 2-3x denně.
Na vyplachování zanícené a krvácející ústní sliznice, případně na inflamované hemoroidy či kožní afekce, se doporučují 2 polévkové lžíce na 1/2 litru záparu.
Droga pro vysoký obsah tříslovin působí adstringentně na sliznice ústní dutiny, hltanu, jícnu, žaludku a celé trávicí trubice. Svým účinkem zastavuje krvácení z dásní a z dalších sliznic, s nimiž přijde zápar z drogy do styku. Doporučuje se proto při gingivitídách, parodontitídách, stomatitídách, stejně jako při faryngitídách, ezofagitídě a zánětu žaludeční sliznice. Protizánětlivý účinek potencuje příjemně vonící silice, především její hlavní složka eugenol. Při průjmovitých onemocněních infekčního původu tříslovina potlačováním patogenní noxy, ale i přímým působením na zanícenou sliznici trávicího ústrojí, pomáhá normalizovat stolici. Užívá se k léčbě hemoroidů a dávení, tlumí střevní koliky. Pro obsah hořčin je i posilujícím prostředkem při onemocněních žaludečně-střevního traktu.
Ve formě obkladů nebo sedacích koupelí se může aplikovat i při rozličných kožních infekcích zánětlivého původu. Zevně slouží jako desinficiens, na výplachy, omývání, kloktání apod. Svým účinkem zastavuje krvácení z dásní a z dalších sliznic, s nimiž přijde zápar z drogy do styku. Doporučuje se proto při gingivitídách, parodontitídách, stomatitídách, stejně jako při faryngitídách. Užívá se na výplachy ústní dutiny při uvolňování zubů. Jako desinfekční kloktadlo odstraňuje nepříjemný pach z úst. Droga se terapeuticky osvědčila také při zanícených a krvácejících hemoroidech, přičemž se aplikuje ve formě obkladů nebo sedacích koupelí. Pro výhodné léčebné a organoleptické vlastnosti (lahodná vůně) se droga používá často i ve stomatologii.
Z obsahových látek jsou nejhojněji zastoupeny třísloviny (až 30%), hořčina, flavonoidy, cukry a škrob. Podstatnou obsahovou látkou je však silice s hlavní složkou eugenolem, který vzniká při enzymatickém rozkladu glykosidu geninu. Nať obsahuje především silici a třísloviny. Kuklík potoční - podobně jako kuklík městský obsahuje vedle tříslovin a hořčiny i genin (geosid-glykosid), z něhož se při hydrolýze uvolňuje silice s eugenolem.
Vedlejší škodilvé účinky se v terapeutické praxi dosud nevyskytly.
Nejsou známy.
© 2006 - 2012 Bylinky KOTTAS - bylinky, léčivé bylinky, čajové směsi, koření E-mail: byliny@beril.cz Telefon: +420 777764602
[Bezpečnost a ochrana osobních údajů]
[www.kama.kcppump.eu]
[www.kcppump.eu]
[www.norma.kcppump.eu]
[www.beril.cz]
Obrázky mají pouze ilustrativní charakter. Textové chyby vyhrazeny. Veškeré ceny jsou v Kč.
Změna cen vyhrazena. Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou být upraveny dle aktualní ceny produktu. Aktualní cenu si vyžádejte na čísle +420 777764602 nebo pomocí emailu byliny@beril.cz