KRUŠINA kůra řez. - Byliny KOTTAS

recepty Seznam nemocí - recepty

čaje Trápí Vás něco? - Bylinné čaje

byliny-fotoherbar Léčivé byliny


cenik bylin a koreni Ceník bylin - ke stažení 

GDPR - zpracování a ochrana osobních údajů 


Čaj měsíce Čaj měsíce


Byliny a koření Byliny a koření 

Bylinné čaje - sáčky Bylinné čaje - sáčky 

Bylinné směsi Bylinné směsi 

Směsi koření Směsi koření 

Švédské kapky a byliny Švédské kapky a byliny 

Čajové směsi Čajové směsi 

Objednávky

Telefon: +420 777764602 +420 777764602

byliny@beril.cz byliny@beril.cz

KRUŠINA kůra řez.

KRUŠINA kůra  řez.

Název: KRUŠINA kůra řez.
Latinsky: CORTEX FRANGULAE CS.
Kategorie: Byliny a koření

kódbaleníbez. DPHDPHs DPH
18334150g59,-15 %68,-
183342100g82,-15 %95,-
183343250g146,-15 %168,-
183344500g255,-15 %294,-
1833451000g469,-15 %540,-

Cena bez DPH:

Dodací lhůta je cca 10 dní.

Krušina olšová (Frangula alnus Mill.)

Krušina olšová

Droga: Cortex frangulae.

Vnitřní užití

Častěji než kůra se používají její přípravky nebo výtažky (Extractum frangulae fluidum - Extractum frangulae siccum - Elixir frangulae). Jednotlivá terapeutická perorální dávka ve formě záparu dle ČsL 4 je 1 g. Jinak se dávkuje 1/2 až 1 kávová lžička na šálek záparu. Pije se po doušcích nejlépe na noc, jinak 2-3x denně (nejčastěji ve směsi s jinými drogami). Při přípravě odvaru se běžně používá dávka 1 g na šálek vody. V praxi se připravuje z 1/2-1 kávové lžičky na šálek odvaru: pije se po doušcích, nejlépe večer. Při obstipaci se ordinuje stejné množství 2-3x denně (nejčastěji ve směsi s dalšími drogami). Maximální denní dávka drogy je 15 g.

Vnitřní působení

Antrachinonové glykosidy a diantronové glykosidy s výrazným laxativním účinkem nemají při užívání v terapeutických dávkách vedlejší škodlivé účinky. Mohou se podávat i dlouhodobě. Doporučují se hlavně v geriatrické praxi. Účinek nastupuje po 6-10 hodinách. Zlepšují peristaltiku tlustého střeva a předpokládá se i účinek prostřednictvím plexus mezentericus Auerbachii. Zadržením vody v tlustém střevě se zvětší jeho objem, což také pomáhá jeho vyprazdňování. Protože směs antrachinonových glykosidů je účinnější než identické množství izolovaných glykosidů, předpokládá se jejich vzájemné potencování. Droga se ordinuje jako laxans při chronické obstipaci (podává se při selhání drastických laxativních přípravků) se současnou žlučníkovou a jaterní poruchou. Protože mírně zvyšuje odtok žluči, přidává se jako adjuvans do žlučníkových čajovin. Účinná je při pomalé peristaltice tlustého střeva a při hemoroidech. Krušina má také slabé anthelmintické působení. Krušina se ordinuje i při slezinových obtížích a otocích sleziny. Droga je častou složkou metabolických a odtučňovacích směsí.

Chemické složení

V této rostlině se nacházejí antrachinonové glykosidy (většinou deriváty emodinu, antrony a volné antrachinonové nebo antronové glykosidy), v čerstvé kůře jsou přítomny pouze diantrony glukofrangulinu A a B a peptidové alkaloidy (frangulanin, franganin aj.). Vícero z nich působí dráždivě na kůži a sliznice (hlavně antrony). Aby se zabránilo dráždění, musí se přítomné látky oxidovat na méně dráždivé, což se docílí pomalým sušením nebo zahříváním. Také po ročním skladování se mění antrony na nedráždivé monomerní látky. Droga potom obsahuje volné nebo glykosidicky vázané oxidované i redukované antracenové deriváty (antrachinony), hlavně glukofrangulin A a B, jeho aglykon frangula-emodin a frangulin A a B). Dále se v krušině v menších množstvích nacházejí antrachinonové deriváty (fyscion, chryzofanol, kyselina chryzofanolová a heterodiantron palmidin C), hořčiny a třísloviny. Plody obsahují též antrachinonové glykosidy, ale v malém množství.

Toxicita a nežádnoucí účinky

Volné antrachinony mají jen nepatrnou účinnost. Monomerní antronové glykozidy a volné antrony nebo antranoly dráždí sliznici trávicího traktu, vyvolávají zvracení, bolesti až krvavé průjmy. Při vyšších dávkách je čerstvá kůra jedovatá. Vyvolává krvavé průjmy, dávení (emetikum) a koliky a u těhotných žen vede až k potratu. Musí se nechat 1 rok odležet, případně se suší 1 hodinu při 100°C. Jednotlivá dávka drogy nemá překročit 1 g. Vyšší dávky jsou nebezpečné (známá jsou přiotrávení dětí kůrou nebo plody). Denní dávka nesmí překročit 15 g kůry. Droga není zcela neškodná, proto se doporučuje nepřekračovat uvedené dávkování.

Kontraindikace

Nemá se užívat v době kojení - účinné látky se vylučují do mateřského mléka.© 2006 - 2012 Bylinky KOTTAS - bylinky, léčivé bylinky, čajové směsi, koření  E-mail: byliny@beril.cz  Telefon: +420 777764602

[Bezpečnost a ochrana osobních údajů]
[www.kama.kcppump.eu] [www.kcppump.eu] [www.norma.kcppump.eu] [www.beril.cz]

Obrázky mají pouze ilustrativní charakter. Textové chyby vyhrazeny. Veškeré ceny jsou v Kč.
Změna cen vyhrazena. Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou být upraveny dle aktualní ceny produktu. Aktualní cenu si vyžádejte na čísle +420 777764602 nebo pomocí emailu byliny@beril.cz

http://kcppump.cz/ http://kcppump.eu/