KOPŘIVA list řez. - Byliny KOTTAS

recepty Seznam nemocí - recepty

čaje Trápí Vás něco? - Bylinné čaje

byliny-fotoherbar Léčivé byliny


cenik bylin a koreni Ceník bylin - ke stažení 

GDPR - zpracování a ochrana osobních údajů 


Čaj měsíce Čaj měsíce


Byliny a koření Byliny a koření 

Bylinné čaje - sáčky Bylinné čaje - sáčky 

Bylinné směsi Bylinné směsi 

Směsi koření Směsi koření 

Švédské kapky a byliny Švédské kapky a byliny 

Čajové směsi Čajové směsi 

Objednávky

Telefon: +420 777764602 +420 777764602

byliny@beril.cz byliny@beril.cz

KOPŘIVA list řez.

KOPŘIVA list řez.

Název: KOPŘIVA list řez.
Latinsky: FOLIUM URTICAE CS.
Kategorie: Byliny a koření

kódbaleníbez. DPHDPHs DPH
17654150g68,-15%79,-
176542100g100,-15%115,-
176543250g189,-15%218,-
176544500g342,-15%394,-
1765451000g644,-15%741,-

Cena bez DPH:

Dodací lhůta je cca 10 dní.

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica L.)

Kopřiva dvoudomá

Droga: Folium urticae

Vnitřní užití

Pokud nejde o maximální vytěžení tříslovin, připravuje se zápar z 1 lžičky drogy na sklenici vody (pít 3x denně), nebo ze 3 lžiček na 2 sklenice vody (10 minut nechat přikryté stát a pít po doušcích během dne).(2). Z vyšších dávek se připravuje i Infusum Folii urticae (15-25 g drogy na 2 sklenice vody), který se užívá po 1/2-2/3 sklenice 2-3x denně. Na přípravu odvaru z listu i natě se používá průměrná jednotlivá dávka 1,5 g, nebo častěji 1 kávová lžička na šálek vody: pije se 3x denně. Často jsou potřebné vyšší dávky, například Decoctum Folii urticae (20 g drogy na 500 ml vody), který se užívá po 1/2 sklenice 3x denně. Z kořene se připravuje odvar (1/2 polévkové lžíce drogy na 1 sklenici vody), který se užívá po 1-2 lžících - 3x denně jako adstringens, případně se používá na vyplachování úst nebo na kloktání.

Zevní užití

Zevně se aplikuje asi 5% odvar z listové, nebo naťové drogy. I při jiných druzích alopecií než způsobených seboroickými projevy v kapiliciu - hlavně pokud jsou zapříčiněny lokální poruchou - se již tradičně aplikuje odvar (100 g listů na 1/2 litru vody a 1/2 litru slabého octa: půl hodiny se mírně vaří) na každodenní umývání hlavy. Při seboroických projevech v kapiliciu spojených s vypadáváním vlasů se používá alkoholový extrakt z listů (v poměru 1:5), který se vtírá na postižená místa.

Vnitřní působení

Antidiaroické a adstringentní působení zabezpečují třísloviny. Obsah vitamínu K v droze zabraňuje krvácení, proto se kopřiva může použít i při lehčích netoxických průjmových onemocněních s kapilárním krvácením ze sliznic. Kořeny nemají tak široké uplatnění jako listy, protože neobsahují chlorofyl a vícero dalších látk, které se nacházejí jen v zelených částech rostliny. Pro větší obsah tříslovin jsou účinným adstringentním prostředkem při dyspepsiích s průjmy. Profylakticky se užívá při arterioskleróze. Pro obsah základních složek nevyhnutelných pro krvetvorbu, ale i přímým povzbuzujícím účinkem na kostní dřeň, se droga osvědčila i při chudokrevnosti, větších ztrátách krve, vysilujících chorobách a při nevhodných dietách s karencí základních živin. Droga má prokázaný močopudný účinek. Močopudné působení drogy - vyvolané flavonoidy, kyselinou glykolovou a glycerolovou - se projevuje zvýšeným vylučováním chloridů a močoviny. Proto se rostlina doporučuje při chronických ledvinových chorobách se sníženým vylučováním, zánětech močových cest, urolitiáze, také při chorobách spojených se zvýšenou tvorbou močoviny, případně kyseliny močové.(10). Experimentálně se v kořenech zjistily látky, které zabraňují adenomatóznímu zvětšení prostaty (při jejím zánětu nebo stařecké hypertrofii). Pro vysoký obsah chlorofylu kopřiva tonizuje, zlepšuje látkovou přeměnu a fysiologické funkce orgánů i orgánových systémů. Užívá se při chorobách spojených se zvýšenou tvorbou močoviny, případně kyseliny močové (hyperurikemie). Protože glukokininové látky se využívají jako pomocný lék při cukrovce, droga se přidává do antidiabetických čajovin. Pro velký vliv na látkovou přeměnu organismu se droga uplatňuje i při léčení revmatických chorob. Výhodné zastoupení minerálních i stopových prvků se terapeuticky využívá hlavně při karenčních stavech po vyčerpávajících, dlouhodobých chorobách, při jednostranných dietách a při rozličných poruchách výživy (především u dětí a starých lidí). Zlepšení reparačních procesů v organismu napomáhají i vitamíny a aminokyseliny (kopřiva se uznává za polyvitamínovou rostlinu a připravují se z polyvitamínové čaje). Pro širokou paletu vitaminů, minerálních látek, fytoncidů a ostatních látek, by se rostlina měla častěji využívat ve výživě dětí (hlavně v jarních měsících). Vhodná je i pro ostatní věkové kategorie, včetně starých a zesláblých pacientů. Má daleko výhodnější vlastnosti, než všeobecně známý špenát, přičemž se může podávat v té samé úpravě.

Zevní působení

Chlorofyl má i mírné antiseptické účinky a napomáhá granulaci a epitelizaci kožních defektů.(10). Listy se doporučují vedle kauzální léčby i při vypadávání vlasů. Při seboroických projevech v kapiliciu spojených s vypadáváním vlasů se používá alkoholový extrakt z listů. I při jiných druzích alopecií - hlavně pokud jsou zapříčiněny lokální poruchou - se již tradičně aplikuje odvar. Kořeny se mohou používat i na koupele a oplachování (např. při zvýšené tvorbě kožního mazu). Dotyk, nebo šlehání čerstvými kopřivovými natěmi zasahuje parenterálně do metabolismu. Aplikuje se nejčastěji na bolavé, postižené části těla. Drobné chloupky rostliny instilují do kůže pálivé látky s pryskyřičnatým sekretem, histaminem (ve zředění 1:500 - 1:1 000), acetylcholinem (ve zředění 1:100), kyselinou mravenčí, křemičitou a jinými látkami, které vyvolávají místní podráždění a překrvení. Zvýší látkovou přeměnu nejen v místě kontaktu, ale - v menší míře - i v celém organismu. Pro nepříjemné pálivé pocity není tento druh terapie oblíbený, i když v minulosti se praktikoval běžně a v některých zemích se používá dodnes. Zvláště účinný je při chronických bolestech svalů a kloubů revmatického původu.

Chemické složení

List kopřivy je především bohatý na chlorofyl (zelené listové barvivo - jde vlastně o chlorofyly - 0,8%), na vitamín C (hlavně mladé listy). Dále obsahuje třísloviny, glukokininy (látky vyvolávající pokles krevního cukru), organické kyseliny (octovou, mravenčí, jablečnou, jantarovou, citronovou, fumarovou, glycerolovou, izocitronovou, listovou aj.), sacharidy (arabinóza, ramnóza, fruktóza, xylóza, manóza, galaktóza a glukóza), aminokyseliny především hydroxyprolin, asparagin, treonin, serin, glycin, alanin, valin, metionin, lyzin, arginin, tyrozin, glutamin, leucin, fenylalanin, prolin a izoleucin, aminy (acetylcholin, histamin, serotonin, cholin), mnohé vitamíny (B1, B2, C, laktoflavin, kyselina pantotenová, K1, provitamin A), fytoncidní látky, v pálivých chlupech i neprchavý pryskyřicovitý sekret s kyselinou mravenčí a křemičitou, též jistou toxickou látkou, ne zcela prozkoumanou - ničí se varem. Tato látka již v množství desetimilióntina gramu vyvolává typické puchýřky (proto se nověji vžívá názor, že kopřiva škodí zdraví). Dále je zde 12,5-18,5% minerálních látek (hlavně soli vápníku, fosforu, magnézia a železa), karotenoidy beta-karoten, violaxantin, xantofyl, xantofyl-epoxid nebo eloxantin a lykopin, flavonoidy, metylheptenon (součást éterického oleje), acetofenon a beta-sitosterin.

Toxicita a nežádnoucí účinky

Za toxické působení rostliny s pokládají pálivé účinky sekretu z chloupků, které se instilují do pokožky. Pálivou bolest zmírňuje potření postiženého místa slinou, mýdlem nebo čpavkem. Rostlina při vnitřním užívání (v čaji, nebo jako potravina) nemá vedlejší škodlivé účinky. Proto se může používat v pediatrické i geriatrické terapeutické praxi.

Kontraindikace

Nejsou známy.© 2006 - 2012 Bylinky KOTTAS - bylinky, léčivé bylinky, čajové směsi, koření  E-mail: byliny@beril.cz  Telefon: +420 777764602

[Bezpečnost a ochrana osobních údajů]
[www.kama.kcppump.eu] [www.kcppump.eu] [www.norma.kcppump.eu] [www.beril.cz]

Obrázky mají pouze ilustrativní charakter. Textové chyby vyhrazeny. Veškeré ceny jsou v Kč.
Změna cen vyhrazena. Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou být upraveny dle aktualní ceny produktu. Aktualní cenu si vyžádejte na čísle +420 777764602 nebo pomocí emailu byliny@beril.cz

https://kcppump.cz/ https://kcppump.eu/