KOKOŠKA PAST. TOBOLKA nať řez. - Byliny KOTTAS

recepty Seznam nemocí - recepty

čaje Trápí Vás něco? - Bylinné čaje

byliny-fotoherbar Léčivé byliny


cenik bylin a koreni Ceník bylin - ke stažení 

GDPR - zpracování a ochrana osobních údajů 


Čaj měsíce Čaj měsíce


Byliny a koření Byliny a koření 

Bylinné čaje - sáčky Bylinné čaje - sáčky 

Bylinné směsi Bylinné směsi 

Směsi koření Směsi koření 

Švédské kapky a byliny Švédské kapky a byliny 

Čajové směsi Čajové směsi 

Objednávky

Telefon: +420 777764602 +420 777764602

byliny@beril.cz byliny@beril.cz

KOKOŠKA PAST. TOBOLKA nať řez.

KOKOŠKA PAST. TOBOLKA nať řez.

Název: KOKOŠKA PAST. TOBOLKA nať řez.
Latinsky: HERBA BURSAE PASTORIS CS.
Kategorie: Byliny a koření

kódbaleníbez. DPHDPHs DPH
16364150g55,-15 %64,-
163642100g74,-15 %86,-
163643250g125,-15 %144,-
163644500g213,-15 %245,-
1636451000g385,-15 %443,-

Cena bez DPH:

Dodací lhůta je cca 10 dní.

Kokoška pastuší tobolka (Capsella bursa pastoris (L.) Med.)

Kokoška pastuší tobolka

Droga: Herba bursae pastoris

Vnitřní užití

Průměrná jednotlivá dávka drogy v macerátu se 1,5 g, nebo 1 kávová lžička na šálek macerátu (připravuje se vyluhováním za studena během 8 hodin). Pije se 2-4x denně. Jiný rozpis má Infusum Herbae bursae pastoris (3 lžičky drogy na sklenici vody). Pije se po 1/3-1/2 sklenice 2-3x denně. Tinctura bursae pastoris se užívá v jednotlivé dávce 5 g a Extractum bursae pastoris v dávce 2,5 g drogy.

Zevní užití

Zevně (např. na vyrážky, ekzémy a zapařeniny) se doporučuje macerát ze 6 čajových lžiček drogy na 5 dl vody (nechat postát 8 hodin a přecedit). Výluh se může užívat i vnitřně (dávka se vypije během dne).

Vnitřní působení

Užívá se jako adjuvans při mírném difusním prosakování krve ze sliznic trávicího ústrojí. Při difusním krvácení ze sliznic trávicího ústrojí přispívají k sanaci i třísloviny. Flavonoidy napomáhají látkové přeměně, proto se droga doporučuje i při arterioskleróze. Zvyšuje stahy hladké svaloviny dělohy. Užívá se jako uterotonikum a slabé adjuvantní hemostatikum při metroragiích a menoragiích (při děložním krvácení či příliš silné menstruaci). Dále jako diuretikum při některých chorobách močových cest a při ledvinovém písku. Za mírný diuretický účinek jsou zodpovědné flavonoidy. Užívá se jako adjuvans při různých druzích krvácení. Hemostyptiký účinek se připisoval acetylcholinu a tyraminu, ale zjistilo se, že tyto látky jsou při perorálním podání neúčinné. V současnosti se předpokládá působení biogenního aminu, který se později inaktivuje. Protože hemostyptický účinek si výtažek zachovává maximálně 3 měsíce od zhotovení, na účinnost extraktu se nedá spoléhat. Dobrý efekt při metroragiích je možno připsat spíše uterotonickému účinku (spolu s působením na snížení krevního tlaku). Proto se droga dodnes indikuje při silném menstruačním krvácení.

Zevní působení

Zevně se užívá jako dermatologikum. Aplikuje se macerát za studena i zápar při zapařeninách (intertrigu), dermatitídách, ekzémech a při hnisavých kožních chorbách. Užívá se jako adjuvans při epistaxích. Nezávažné epistaxe s kapilárním prosakováním krve přes sliznici nosu ovlivňují i flavonoidy, které zmenšují propustnost kapilár pro erytrocyty.

Chemické složení

O skutečně účinných obsahových látkách se dodnes vedou spory. Má nestejnou a ne vždy spolehlivou účinnost. Literatura však shodně uvádí biogenní aminy, a to tyramin, cholin, acetylcholin, betain a některé jejich estery, mimo to flavonoidy (diosmin, heterozidy kvercetin a luteolin), potom látky s obsahem síry, trochu tříslovin, minerální látky, organické kyseliny, vitamín C a saponiny. Semena obsahují až 20% oleje.

Toxicita a nežádnoucí účinky

Dosud nejsou známy případy poškození organismu při užívání terapeutických dávek. Při předávkování může dojít k otravám, které mají ráz dráždění a obrny CNS. Případné použití drogy je proto třeba bezpodmínečně konzultovat s lékařem.

Kontraindikace

Nejsou známy.© 2006 - 2012 Bylinky KOTTAS - bylinky, léčivé bylinky, čajové směsi, koření  E-mail: byliny@beril.cz  Telefon: +420 777764602

[Bezpečnost a ochrana osobních údajů]
[www.kama.kcppump.eu] [www.kcppump.eu] [www.norma.kcppump.eu] [www.beril.cz]

Obrázky mají pouze ilustrativní charakter. Textové chyby vyhrazeny. Veškeré ceny jsou v Kč.
Změna cen vyhrazena. Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou být upraveny dle aktualní ceny produktu. Aktualní cenu si vyžádejte na čísle +420 777764602 nebo pomocí emailu byliny@beril.cz

https://kcppump.cz/ https://kcppump.eu/