JEHLICE TRNITÁ kořen řez. - Byliny KOTTAS

recepty Seznam nemocí - recepty

čaje Trápí Vás něco? - Bylinné čaje

byliny-fotoherbar Léčivé byliny


cenik bylin a koreni Ceník bylin - ke stažení 

GDPR - zpracování a ochrana osobních údajů 


Čaj měsíce Čaj měsíce


Byliny a koření Byliny a koření 

Bylinné čaje - sáčky Bylinné čaje - sáčky 

Bylinné směsi Bylinné směsi 

Směsi koření Směsi koření 

Švédské kapky a byliny Švédské kapky a byliny 

Čajové směsi Čajové směsi 

Objednávky

Telefon: +420 777764602 +420 777764602

byliny@beril.cz byliny@beril.cz

JEHLICE TRNITÁ kořen řez.

JEHLICE TRNITÁ kořen řez.

Název: JEHLICE TRNITÁ kořen řez.
Latinsky: RADIX ONONIDIS CS.
Kategorie: Byliny a koření

kódbaleníbez. DPHDPHs DPH
12524150g76,-15%88,-
125242100g116,-15%134,-
125243250g231,-15%266,-
125244500g425,-15%489,-
1252451000g810,-15%932,-

Cena bez DPH:

Dodací lhůta je cca 10 dní.

Jehlice trnitá (Ononis spinosa L.)

Jehlice trnitá

Droga: Radix ononidis

Vnitřní užití

Zápar se připravuje z průměrné jednotlivé dávky 1,5 g, nebo u 1 kávové lžičky drogy na šálek vody: pije se 2-3x denně. Vyšší dávkování má Decoctum Radicis ononidis, který se připravuje z jednotlivých dávek 3-5 g a užívá se 2-3x denně. Po třech dnech je třeba užívání na více dní přerušit.

Vnitřní působení

Silice napomáhá vylučování žaludeční kyseliny, a tím zlepšuje chuť k jídlu. Zároveň spolu s tříslovinami zodpovídá za protizánětlivé účinky na sliznice trávicího traktu. Silice a flavonoidy mají výrazné diuretické účinky. Urychlují vylučování močoviny a chloridů bez škodlivého působení na ledvinový parenchym (nedráždí ledviny na rozdíl od nejznámějšího a výrazného diuretika - jalovcových plodů). Silice účinkuje i mírně desinfekčně v močových cestách. Močopudné vlastnosti drogy předurčují terapeutické použití rostliny při zánětlivých onemocněních močových cest a močových kamenech. Zlepšení trávení a zvýšení diurézy urychluje celkovou látkovou přeměnu. Močopudné vlastnosti drogy předurčují terapeutické použití rostliny při dně (arthritis uratica). Pro metabolické vlastnosti se přidává do antirevmatických směsí.

Zevní působení

Účinky silice a tříslovin se využívají i při léčbě hemoroidů.

Chemické složení

Kořen obsahuje asi 0,2% silice ne zcela známé skladby (např. spinozin), flavonoidní glykosidy (izoflavonový glykosid ononin), onospin a asi 0,3% triterpenu alfa-onocerinu (= onokolu), keton onospirol, triterpenoidní látky (onoceriny), dále ononid, tříslovinu, pryskyřici, hodně minerálních solí, organické kyseliny (i citronovou) a sacharidy. Droga má i slabé hemolytické účinky, kterými se vyznačují saponiny. Saponiny v pravém slova smyslu však jehlice vůbec neobsahuje. Močopudné působení se připisuje především silici a hlavně flavonoidům a ononidu, látce podobné chemické struktury, jako má glycirizin lékořice (Glycyrrhiza glabra L.), dosud získané pouze v amorfní formě.

Toxicita a nežádnoucí účinky

Droga nemá vedlejší účinky, nedráždí ani ledviny, nedoporučuje se však užívat ve vyšších dávkách a příliš dlouho a příliš často, ba ani samostatně. Při nekontrolovaném saluretickém působení může vyvolat poruchu rovnováhy minerálních látek. Při nutnosti delší aplikace je třeba čas od času léčbu na 4-7 dní přerušit, protože organismus si na léčivo dost rychle zvyká. Dlouhodobé užívání, zvláště vyšších dávek je kontraindikováno.

Kontraindikace

Pozor!! Nepoužívat v těhotenství.© 2006 - 2012 Bylinky KOTTAS - bylinky, léčivé bylinky, čajové směsi, koření  E-mail: byliny@beril.cz  Telefon: +420 777764602

[Bezpečnost a ochrana osobních údajů]
[www.kama.kcppump.eu] [www.kcppump.eu] [www.norma.kcppump.eu] [www.beril.cz]

Obrázky mají pouze ilustrativní charakter. Textové chyby vyhrazeny. Veškeré ceny jsou v Kč.
Změna cen vyhrazena. Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou být upraveny dle aktualní ceny produktu. Aktualní cenu si vyžádejte na čísle +420 777764602 nebo pomocí emailu byliny@beril.cz

https://kcppump.cz/ https://kcppump.eu/