HLOH květ - Byliny KOTTAS

recepty Seznam nemocí - recepty

čaje Trápí Vás něco? - Bylinné čaje

byliny-fotoherbar Léčivé byliny


cenik bylin a koreni Ceník bylin - ke stažení 

GDPR - zpracování a ochrana osobních údajů 


Čaj měsíce Čaj měsíce


Byliny a koření Byliny a koření 

Bylinné čaje - sáčky Bylinné čaje - sáčky 

Bylinné směsi Bylinné směsi 

Směsi koření Směsi koření 

Švédské kapky a byliny Švédské kapky a byliny 

Čajové směsi Čajové směsi 

Objednávky

Telefon: +420 777764602 +420 777764602

byliny@beril.cz byliny@beril.cz

HLOH květ

HLOH květ

Název: HLOH květ
Latinsky: FLOS CRATAEGI
Kategorie: Byliny a koření

kódbaleníbez. DPHDPHs DPH
9446150g87,-15 %101,-
94462100g139,-15 %160,-
94463250g286,-15 %329,-
94464500g536,-15 %617,-
944651000g1031,-15 %1 186,-

Cena bez DPH:

Dodací lhůta je cca 10 dní.

Hloh ostrotrnný (Crataegus oxycantha L)

Hloh ostrotrnný

Droga: Flos crataegi, Folium crataegi, Fructus crataegi

Vnitřní užití

Flos crataegi se užívá v průměrné dávce 3 g 2x denně, nebo 1 polévková lžíce drogy na šálek záparu 2x denně. Folium crataegi cum flore má jednotlivé dávky 1,5 g, při čemž denní dávka je 4,5 g. Běžně se užívá 1 kávová lžička na šálek záparu, který se pije 2x denně. Fructus crataegi jako zápar má jednotlivou dávku 1,5 g, nebo 1 kávovou lžičku na šálek vody. Pije se 2-3x denně. Jako kardiotonikum, spasmolytikum a diuretikum se užívají 2-3 dl 1-3% odvaru, rozdělené na celý den. Extractum crataegi fluidum se dávkuje po 20-30 kapkách 3x denně. Tinctura crataegi se podává v dávce 20-30 kapek 3-5x denně.

Vnitřní působení

Hlohové glykosidy, které ovlivňují srdečně cévní systém, není možno zařadit ani do digitalisové ani do digitaloidní řady. Rozšiřují věnčité tepny, a tak zlepšují průtok krve (základní rozdíl od náprstníkové terapie) a metabolismus myokardu. Experimentálně se zjistilo významné zvýšení cirkulace ve věnčitých tepnách (nejméně o 80%) při současném mírném zpomalení tepové frekvence. Malé dávky mají pozitivně inotropní účinek, zatím co velké dávky mohou působit i opačně. Nezanedbatelné je i zvýšení minutového objemu srdce s následným zlepšením cirkulace krve v organismu a muskulotropní i neurotropní efekt. Použití hlohu se doporučuje hlavně při potřebě tonizace myokardu - na povzbuzení srdeční činnosti hlavně u geriatrických pacientů. Účinek hlohových glykosidů potencuje současné podávání digitalisových přípravků. Drogy se užívají také při myokarditídě. Spasmolytické účinky na hladké svalstvo vyvolávají flavonoidy, které současně snižují lomivost kapilár. Zlepšením cirkulace krve v organismu - a tím i v ledvinových glomerulech sekundárně zlepšuje diuréza. Tento účinek se uplatňuje hlavně při léčbě chronických srdečně cévních chorob.(10). Snížením periferního odporu vyvolává droga hlohu mírný pokles krevního tlaku při hypertensi. Působení hlohu je výhodné při léčbě hypertensní choroby srdce a současné cirkulační nedostatečnosti v koronárních tepnách, a při následných poruchách myokardu. Ordinuje se při srdečních dysrytmiích a zhoršené cirkulaci krve v mozku, a to především v gerontologii a při špatné toleranci digitalisových přípravků. Drogy se užívají při klimakterických obtížích. Zlepšením cirkulace krve v organismu - a tím i v ledvinových glomerulech sekundárně zlepšují diurézu (mírné diuretikum). Červená barviva působí sedativně. Sedativní účinky byly prokázány hlavně při užití lihových výtažků z čerstvé drogy. Po užití záparů se neprojevily. Biochemickými rozbory po použití přípravků z hlohu se zjistil pokles koncentrace kyseliny pyrohroznové a mléčné v krvi. Hlohový květ se někdy doporučuje také při léčbě závrati, tinitu, podrážděnosti a ostatních symptomů, doprovázejících rozvoj sklerotických změn v cévách. Spasmolytické účinky na hladké svalstvo vyvolávají flavonoidy.

Chemické složení

Účinné látky jsou u květů. listů i plodů v podstatě stejné - triterpenové (triterpenkarbonové) kyseliny - tzv. hlohové kyseliny (krategolová, ursolová, oleanolová), dále koronární a oběhově účinné aminopuriny (adenin, adenzid, gvanin), aminy (acetylcholin, trimetylamin, kolamin), saponiny, katechinové třísloviny (epikatechiny), hlohové barevné látky ze skupiny ze skupiny flavonoidů (0,8-1,6%): flavonový glykosid hyperosid a vitexin-ramnosid, aglykony kvercetin a vitexin a další látky působící na srdce. Bohatě zastoupená červená barviva patří do skupiny antokyanů. Potom je tu kyselina askorbová, skupina vitaminů B (hlavně B1), saponiny, třísloviny a pektiny. Stejné obsahové látky má hloh jednosemenný (Crataegus monogyna).

Toxicita a nežádnoucí účinky

Ani při dlouhodobém užívání v terapeutických dávkách nebyly zjištěny vedlejší škodlivé účinky. Přesto drogy vzhledem k indikacím je zásadně možno užívat pouze na doporučení lékaře. Při současném užívání drogy s kardiotoniky dochází k nežádoucím kumulativním účinkům.???.

Kontraindikace

Nepříznivé interakce vznikají při podávání hlohu současně s kardiotoniky, zejména chemicky připravenými (Lanatosid, Digoxin aj.), proto je užívání podobných kombinací kontraindikováno, jak v prevenci, tak ve vlastní léčbě a je mož© 2006 - 2012 Bylinky KOTTAS - bylinky, léčivé bylinky, čajové směsi, koření  E-mail: byliny@beril.cz  Telefon: +420 777764602

[Bezpečnost a ochrana osobních údajů]
[www.kama.kcppump.eu] [www.kcppump.eu] [www.norma.kcppump.eu] [www.beril.cz]

Obrázky mají pouze ilustrativní charakter. Textové chyby vyhrazeny. Veškeré ceny jsou v Kč.
Změna cen vyhrazena. Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou být upraveny dle aktualní ceny produktu. Aktualní cenu si vyžádejte na čísle +420 777764602 nebo pomocí emailu byliny@beril.cz

https://kcppump.cz/ https://kcppump.eu/