DŘIŠŤÁL OBECNÝ kůra řez. - Byliny KOTTAS

recepty Seznam nemocí - recepty

čaje Trápí Vás něco? - Bylinné čaje

byliny-fotoherbar Léčivé byliny


cenik bylin a koreni Ceník bylin - ke stažení 

GDPR - zpracování a ochrana osobních údajů 


Čaj měsíce Čaj měsíce


Byliny a koření Byliny a koření 

Bylinné čaje - sáčky Bylinné čaje - sáčky 

Bylinné směsi Bylinné směsi 

Směsi koření Směsi koření 

Švédské kapky a byliny Švédské kapky a byliny 

Čajové směsi Čajové směsi 

Objednávky

Telefon: +420 777764602 +420 777764602

byliny@beril.cz byliny@beril.cz

DŘIŠŤÁL OBECNÝ kůra řez.

DŘIŠŤÁL OBECNÝ kůra  řez.

Název: DŘIŠŤÁL OBECNÝ kůra řez.
Latinsky: CORTEX BERBERIDIS CS.
Kategorie: Byliny a koření

kódbaleníbez. DPHDPHs DPH
6734150g68,-15 %79,-
67342100g101,-15 %117,-
67343250g192,-15 %221,-
67344500g348,-15 %401,-
673451000g656,-15 %755,-

Cena bez DPH:

Dodací lhůta je cca 10 dní.

Dřišťál dráč (Berberis vulgaris L)

Dřišťál dráč

Droga: Cortex berberidis

Vnitřní užití

Infusum Corticis berberidis, případně Infusum Radicis berberidis (1,0 g, resp. 1/2 lžičky na sklenici vody), se užívá v dávce 1-2 lžíce 2-3x denně mezi jídly jako stomachikum a tonikum. Denní dávky kůry nebo kořene nesmí přesahovat 1-2 g. Infusum Fructus berberidis (4,0 g nebo 2 kávové lžičky rozdrcených plodů na sklenici vody, přisladit) se užívá v dávce 1-3 lžíce několikrát denně jako stomachikum a 1/4-1/2 sklenice jako vitaminový nápoj. Velmi účinné plody dřišťálu jsou výhodné hlavně pro pediatrickou praxi. Protože jsou velmi kyselé, menším dětem je třeba nápoj z nich přisladit medem.

Zevní užití

Odvar z listů dřišťálu (v dávkách jako u kůry nebo kořene) je vhodný na kloktání a vyplachování při zánětech dásní i ústní dutiny.

Vnitřní působení

Přípravky z kůry a kořene se prosazují hlavně účinky alkaloidů (zvláště berberinu). Svojí hořkou chutí povzbuzují tvorbu žaludeční šťávy a zrychlují peristaltiku žaludku i střev. Napomáhají tvorbě žluči a jejímu odtoku do dvanáctníku. Proto se doporučují při poruchách trávení s nedostatečnou tvorbou trávicích enzymů, kolikami, meteorismem a zhoršenou resorpcí živin ve střevě. Pro vliv na zlepšení činnosti trávicích orgánů je droga předurčená působit na organismus posilujícím způsobem, což se využívá zvláště u starších pacientů a u rekonvalescentů.(10). Pouze na lékařský předpis se může předepsat při jaterních a žlučníkových bolestech aj. V polské medicíně se užívá odvar, tekutý extrakt nebo složka čajoviny z kůry, kořenů a větviček druhu Berberis vulgaris. Kombinuje se např. s listem vlaštovičníku, máty peprné, kořenem lékořice. Oblast použití je zvětšení jater a sleziny. V léčebně-dietetické praxi se plody používají při onemocněních žlučníku a také jako prostředek povzbuzující chuť k jídlu a podporující trávení. Na zlepšení chuti k jídlu se drogy dřišťálu výhodně kombinují s jinými drogami, například s Folium melissae, Herba menthae piperitae, Fructus angelicae, Herba cardui benedikti, Herba centaurii, Herba dracunculi, Radix taraxaci (cum herba). Na zvýšení tvorby žluče a zlepšení trávení se mohou přidat: Folium boldo, Herba agrimoniae, Herba cichorii, Herba marrubii, Radix taraxaci apod. Šťáva z plodů má mírné laxativní účinky. V polské medicíně se užívá odvar, tekutý extrakt nebo složka čajoviny z kůry, kořenů a větviček druhu Berberis vulgaris. Kombinuje se např. s listem vlaštovičníku, máty peprné, kořenem lékořice. Oblast použití je zvětšení sleziny. Plody kombinované se šípky, s listem břízy, plody černého bezu nebo malinami se osvědčují jako pomocný prostředek při nachlazení, chřipce a rýmě. Plody je možno užívat na zlepšení chuti k jídlu a na posílení organismu. Léčivé působení potencuje velké množství organických kyselin, a hlavně vysoký obsah vitamínu C. Výzkumy potvrdily i určitou protinádorovou aktivitu berberinu. V polské medicíně se užívá odvar, tekutý extrakt nebo složka čajoviny z kůry, kořenů a větviček druhu Berberis vulgaris. Kombinuje se např. s listem vlaštovičníku, máty peprné, kořenem lékořice. Oblast použití je odvykací kůra při morfinismu.

Chemické složení

Mimo zralých plodů všechny části rostliny - především kůra - obsahují jedovaté izochinolinové alkaloidy (hlavně berberin, dále oxycanthin, berbamin, jatrorrhizin, palmatin a další). V kůře a v kořeni se nacházejí i třísloviny a organické kyseliny. Plody jsou bohaté na organické kyseliny (2,57-4,15%), především na kyselinu askorbovou (až 172 mg%). Mimo ní obsahují i mastné kyseliny (palmitová, linolová), karotenoidy, antokyanová barviva, pektin a cukry.

Toxicita a nežádnoucí účinky

U přípravků z kůry a kořene je třeba dbát na dodržování doporučeného dávkování. Dlouhodobější užívání běžných dávek se nedoporučuje, protože berberin se může v organismu kumulovat. Mimo zralých plodů jsou všechny části rostliny při předávkování jedovaté. Překročení terapeutických dávek se projeví zvracením a celkovými příznaky. Pro možnost kumulace berberinu se droga nesmí užívat prolongovaně. Vyšší dávky kůry než 1-2 g denně způsobují přinejmenší dávení. Indikování kůry proto bezpodmínečně závasí na doporučení lékaře.

Kontraindikace

Nejsou známy.© 2006 - 2012 Bylinky KOTTAS - bylinky, léčivé bylinky, čajové směsi, koření  E-mail: byliny@beril.cz  Telefon: +420 777764602

[Bezpečnost a ochrana osobních údajů]
[www.kama.kcppump.eu] [www.kcppump.eu] [www.norma.kcppump.eu] [www.beril.cz]

Obrázky mají pouze ilustrativní charakter. Textové chyby vyhrazeny. Veškeré ceny jsou v Kč.
Změna cen vyhrazena. Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou být upraveny dle aktualní ceny produktu. Aktualní cenu si vyžádejte na čísle +420 777764602 nebo pomocí emailu byliny@beril.cz

https://kcppump.cz/ https://kcppump.eu/