CHMEL šištice - Byliny KOTTAS

recepty Seznam nemocí - recepty

čaje Trápí Vás něco? - Bylinné čaje

byliny-fotoherbar Léčivé byliny


cenik bylin a koreni Ceník bylin - ke stažení 

GDPR - zpracování a ochrana osobních údajů 


Čaj měsíce Čaj měsíce


Byliny a koření Byliny a koření 

Bylinné čaje - sáčky Bylinné čaje - sáčky 

Bylinné směsi Bylinné směsi 

Směsi koření Směsi koření 

Švédské kapky a byliny Švédské kapky a byliny 

Čajové směsi Čajové směsi 

Objednávky

Telefon: +420 777764602 +420 777764602

byliny@beril.cz byliny@beril.cz

CHMEL šištice

CHMEL šištice

Název: CHMEL šištice
Latinsky: GLANDULA LUPULI
Kategorie: Byliny a koření

kódbaleníbez. DPHDPHs DPH
10596150g267,-15 %308,-
105962100g499,-15 %574,-
105963250g1188,-15 %1 367,-
105964500g2339,-15 %2 690,-
1059651000g4638,-15 %5 334,-

Cena bez DPH:

Dodací lhůta je cca 10 dní.

Chmel otáčivý (Humulus lupulus L.)

Chmel otáčivý

Droga: Strobilus lupuli

Vnitřní užití

Macerát ze Strobilus lupuli má jednotlivou dávku 0,5 g. Běžně se užívají i vyšší dávky: 1-2 g vícekrát denně, nebo 1 kávová lžička na šálek macerátu. Maximální jednotlivá dávka je 10 g a maximální denní dávka 15 g. Zápar ze Strobilus lupuli má jednotlivou dávku 0,5 g. Běžně se užívají i vyšší dávky: 1-2 g vícekrát denně, nebo 1 kávová lžička na šálek záparu. Maximální jednotlivá dávka je 10 g a maximální denní dávka 15 g. Jako průměrná dávka Glandulae lupuli se uvádí 0,3 g. Užívá se v pilulkách, kapslích apod. V praxi se běžně ordinuje 0,5-1 g pro dosi 2-3x denně jako sedatívum a 1-2 g pro dosi 2-3x denně jako hypnotikum. Může se kombinovat s Extractum valerianae spissum.

Vnitřní působení

Hořčiny (mimo jiných hlavně humulon a lupulon) napomáhají vylučování žaludeční šťávy. Zvýšenou opatrnost při ordinování drogy vyžadují estrogenní účinky hořčin - představují 300 000 m.j. ve 100 g drogy. Přibližně u čtyřiceti druhů choroboplodných bakterií byly zjištěny antibakteriální účinky sloučenin pryskyřice (mimo jiné i u Staphylococcus aureus). Osvědčuje se adjuvantní užívání drogy při nedostatečném vylučování žaludeční šťávy, spojeném s chronickou kvasnou nebo hnilobnou dyspepsií. Drogy se pro svoji hořkou chuť užívají jako stomachika. Experimentálně byl prokázán tlumivý účinek lupulinu na mozkovou kůru, stejně jako na reflexní dráhy v prodloužené míše: zpomalila se srdeční akce a uvolnilo se napětí hladké svaloviny střev. Proto je možno drogu použít při nervové předrážděnosti a při pocitu napětí, spojeném s nespavostí. V této indikaci často nahradí barbituráty. Chmelové žlázky se užívaly jako sedativum, mírné hypnotikum a proti bolestem hlavy. Jako sedatívum se kombinuje např. s kořenem kozlíku, listem meduňky nebo máty, natí třezalky či plody hlohu. Přibližně u čtyřiceti druhů choroboplodných bakterií byly zjištěny antibakteriální účinky sloučenin pryskyřice (mimo jiné i u Mycobacterium tuberculosis hominis a u Staphylococcus aureus). Osvědčuje se adjuvantní užívání drogy při při plicní TBC, kde potencování účinku antituberkulotik dosáhneme přidáním drogy s vyšším obsahem křemíku. V oblasti prevence se užívá jako pomocné antituberkulotikum spolu s plicníkem, konopičkou, truskavcem ptačím, přesličkou a listem ořešáku královského. Jako antiseptikum se kombinuje hlavně s tříslovinovými drogami.

Zevní působení

Užívá se na dráždění kůže (i při revmatismu - derivační účinek) a při furunkulóze.

Chemické složení

Glandulae lupuli obsahují hlavně silici (1-3%, hlavní složky: myrcen, farnezen, alfa- a beta-karyofylen a rozličné kyslíkaté monoterpeny), pryskyřice (asi 80%), které obsahují více než 50% chmelových hořčin (alfa-hořké kyseliny - monoacylové floroglucidy se dvěma bočními dimetylalylovými řetězci, např. humulon a lupulon, také kohumulon a kolupulon) a další acylfloroglucidy. Pozoruhodnou složku pryskyřičnaté frakce žlázek tvoří chalkon xantohumol. Co do množství jsou jednotlivé chmelové hořčiny rozdílně zastoupeny - závisí to od původu chmele. Literatura uvádí i látky s hormonálním estrogenním účinkem. Přičiňují se o něj chmelové hořčiny, známé i sedativním a antimikrobiálním působením. Dále jsou zde flavonoidy, odvozeniny kemferolu, kvercetinu a apigeninu, 2-3% tříslovin, cholin, pryskyřice, vosky a z purinových látek adenin. Chmelové šištice - Strobilus lupuli - obsahují především lupulin, pryskyřice (asi 15%), silici (až do 0,5% stejného složení jako silice Glandulae lupuli) s kyslíkatými monoterpeny, jako např.: linalol, geraniol, nerol, nerolidol aj. Dále je zde do 5% tříslovin, flavonoidní látky, fytosteroly, vosk, cholin, puriny aj. Pryskyřičnatá frakce obsahuje terpenické hořčiny (podobně jako mají Glandulae lupuli).

Toxicita a nežádnoucí účinky

I když v terapeutických dávkách je droga celkem bezpečná, nadměrné užívání může vyvolat nepříznivé vedlejší účinky. Chmel u citlivějších lidí (především u žen) někdy vyvolává alergické projevy - kožní a oční záněty, vyrážky, zvracení, zpomalení dechu apod. Při samostatném užití drogy vzniká poměrně brzy návyk na její působení, takže účinnost se snižuje a častější jsou i alergické reakce, proto je vhodnější její kombinování do směsí.

Kontraindikace

Nejsou známy.© 2006 - 2012 Bylinky KOTTAS - bylinky, léčivé bylinky, čajové směsi, koření  E-mail: byliny@beril.cz  Telefon: +420 777764602

[Bezpečnost a ochrana osobních údajů]
[www.kama.kcppump.eu] [www.kcppump.eu] [www.norma.kcppump.eu] [www.beril.cz]

Obrázky mají pouze ilustrativní charakter. Textové chyby vyhrazeny. Veškeré ceny jsou v Kč.
Změna cen vyhrazena. Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou být upraveny dle aktualní ceny produktu. Aktualní cenu si vyžádejte na čísle +420 777764602 nebo pomocí emailu byliny@beril.cz

https://kcppump.cz/ https://kcppump.eu/