CELÍK ZLATOBÝL nať řez. - Byliny KOTTAS

recepty Seznam nemocí - recepty

čaje Trápí Vás něco? - Bylinné čaje

byliny-fotoherbar Léčivé byliny


cenik bylin a koreni Ceník bylin - ke stažení 

GDPR - zpracování a ochrana osobních údajů 


Čaj měsíce Čaj měsíce


Byliny a koření Byliny a koření 

Bylinné čaje - sáčky Bylinné čaje - sáčky 

Bylinné směsi Bylinné směsi 

Směsi koření Směsi koření 

Švédské kapky a byliny Švédské kapky a byliny 

Čajové směsi Čajové směsi 

Objednávky

Telefon: +420 777764602 +420 777764602

byliny@beril.cz byliny@beril.cz

CELÍK ZLATOBÝL nať řez.

CELÍK ZLATOBÝL nať řez.

Název: CELÍK ZLATOBÝL nať řez.
Latinsky: HERBA SOLIDAGINIS CS.
Kategorie: Byliny a koření

kódbaleníbez. DPHDPHs DPH
4064150g70,-15%81,-
40642100g104,-15%120,-
40643250g200,-15%230,-
40644500g363,-15%418,-
406451000g685,-15%788,-

Cena bez DPH:

Dodací lhůta je cca 10 dní.

Celík zlatobýl (Solidago virgaurea L)

Celík zlatobýl

Droga: Herba solidaginis

Vnitřní užití

Obvykle se užívá zápar celíku z 1 kávové lžičky na šálek vody - pijí se 2-3 šálky denně. Denní dávka jsou 4 polévkové lžíce přiměřeně rozdělené na víc dávek. Vhodný je i kombinovaný zápar (15 g drogy na 180 ml), doplněný mátovým lihem do 200 ml. Při přípravě odvaru jsou účinné již dávky 0,5 g pro dosi, v praxi se však často ordinují vyšší dávky, například 1 kávová lžička drogy na 1 šálek záparu: pijí se 2-3 šálky denně.

Zevní užití

K zevnímu užití se připravuje zápar celíku s vyšší koncentrací než pro vnitřní užití (tj. z 1 lžíce natě na 3 dl vody nebo 10% roztok). Lepší je však odvar ze stejné dávky drogy (do roztoku přejdou i třísloviny, vaří se 3 minuty: připravuje se i 6-10% odvar). Odvar se používá na kloktání při zánětech hrdla a sliznic v ústní dutině, také na omývání, tamponování a vyplachování.

Vnitřní působení

Adstringentní, protibakteriální a protizánětlivé působení tříslovin zabraňuje kapilárnímu krvácení v trávicím traktu, což se terapeuticky využívá při dyspeptických a dysmikrobiálních střevních onemocněních. Výrazné močopudné vlastnosti podmiňují flavonoidy a saponiny, které jsou účinnější v lihovém výtažku (tinktůře), než ve vodném výluhu z drogy. Mimo močopudného účinku se experimentálně zjistil vliv drogy obsažení v celíku na zlepšení funkce ledvinového parenchymu, čímž se zmenšila albuminurie (vylučování bílkovin močí). Pro protektivní vliv rutinu na ledvinové kapiláry se droga doporučuje při zánětlivých i degenerativních chorobách uropoetického systému. Při kamenech a písku se podává celík zlatobýl jako pomocný lék. Fenolové kyseliny zvýrazňují desinfekční účinky v močových cestách. Bylina působí léčebně a detoxikačně při chronických onemocněních ledvin, např. při některých formách zánětu ledvin (nefritída, glomerulonefritída), užívá se při edémech, při zánětu a zbytnění prostaty. Žlučopudné vlastnosti fenolových kyselin celíku spolu s diuretickým působením drogy participují na zlepšení celkové látkové přeměny v organismu: proto je rostlina součástí metabolických čajovin. Pozitivní vliv na různé revmatické obtíže se vysvětluje zlepšením metabolismu a vydatnějším vylučováním odpadových metabolitů močí. Ze stejného důvodu se droga užívá i při dně a při různých chronických kožních chorobách (hlavně ekzémech).

Zevní působení

Díky obsahu tříslovin a antisepticky působících látek napomáhá droga rychlejšímu hojení rozličných kožních chorob, indikuje žse při folikulitídách a druhotně infikovaných ekzémech i exkoriacích. V terapeutické praxi se používá na na zevní oplachování a obklady, na vyplachování ústní dutiny a kloktání při zánětech dásní.

Chemické složení

Podstatnou terapeutickou složku celíku tvoří neutrální saponinové glykosidy, hojné v nati a květech před jejich rozvinutím. Mimo to droga obsahuje flavonoidy (rutin, kvercetin, kvercitrin, kempferol), trochu silice (0,3-0,7%), hořčiny, pyrokatechinové třísloviny (do 15%), pseudotřísloviny (polyfenolové kyseliny, např. kávovou, chlorogenovou), sliz, kyselinu nikotinovou (amid) a v kořeni i inulin.

Toxicita a nežádnoucí účinky

Dosud se nezjistily žádné vedlejší škodlivé účinky celíku.

Kontraindikace

Nejsou známy© 2006 - 2012 Bylinky KOTTAS - bylinky, léčivé bylinky, čajové směsi, koření  E-mail: byliny@beril.cz  Telefon: +420 777764602

[Bezpečnost a ochrana osobních údajů]
[www.kama.kcppump.eu] [www.kcppump.eu] [www.norma.kcppump.eu] [www.beril.cz]

Obrázky mají pouze ilustrativní charakter. Textové chyby vyhrazeny. Veškeré ceny jsou v Kč.
Změna cen vyhrazena. Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou být upraveny dle aktualní ceny produktu. Aktualní cenu si vyžádejte na čísle +420 777764602 nebo pomocí emailu byliny@beril.cz

https://kcppump.cz/ https://kcppump.eu/