Brusnice borůvka - Byliny KOTTAS

recepty Seznam nemocí - recepty

čaje Trápí Vás něco? - Bylinné čaje

byliny-fotoherbar Léčivé byliny


cenik bylin a koreni Ceník bylin - ke stažení 

GDPR - zpracování a ochrana osobních údajů 


Čaj měsíce Čaj měsíce


Byliny a koření Byliny a koření 

Bylinné čaje - sáčky Bylinné čaje - sáčky 

Bylinné směsi Bylinné směsi 

Směsi koření Směsi koření 

Švédské kapky a byliny Švédské kapky a byliny 

Čajové směsi Čajové směsi 

Objednávky

Telefon: +420 777764602 +420 777764602

byliny@beril.cz byliny@beril.cz

Brusnice borůvka (Vaccinium myrtillus L.)

Brusnice borůvka

Droga: Fructus myrtilli, Folium myrtilli.

Vnitřní užití

Při průjmových onemocněních dětí se podává studený macerát plodů v dávce 7-10 g. Terapeutickou účinnost zaručuje již dávka 5 g. Stejná dávka se ordinuje při přípravě Infusum fructus myrJiný předpis má Decoctum Fructus myrtilli (10-15 g plodů na 250 ml vody), který se užívá po 1/4 sklenice 2-3x denně. Takto připravený odvar se užívá i jako kloktadlo. Účinné jsou však i daleko nižší dávky - například 1 kávová lžička drogy na šálek odvaru (pije se několikrát v průběhu dne). Při použití listů se užívá 0,5-3 g listů (půl lžíce na sklenici záparu).. Často se však ordinují i vyšší dávky, například na přípravu Infusum Folii myrtilli (20 g drogy na 500 ml vody, vařit na mírném ohni pouze krátce.), který se užívá po 1/2 sklenice 2-3x denně jako diuretikum.

Vnitřní působení

Plodová droga obsahuje dvě termostabilní protibakteriální látky, rozpustné ve vodě (působí např. proti Escherichia coli a proti některým jiným druhům stafylokoků), které se užívají při zánětlivých onemocněních žaludku a střev a při dysmikrobiích (borůvkové třísloviny adsorbují rozpadové produkty střevního obsahu, bakterie a jejich toxiny). Plody jsou také vynikajícím prostředkem proti průjmům a dietetikem hlavně pro děti (čerstvé i sušené). Antokyany (tzv. myrtiliny) působí na cévy stejně jako vitamin P (zmenšují propustnost drobných kapilár a tím zamezují kapilárnímu krvácení), proto jsou terapeuticky účinné na překrvenou (a k prosakování krve predisponovanou) sliznici trávicí trubice. Antokyany (podobně jako vitamin A) zlepšují regeneraci oční sítnice resyntézou bílkovinného purpuru rodopsinu v tyčinkách, které podmiňují vidění ve zhoršených světelných podmínkách. Plody borůvky se tedy používají při léčbě šerosleposti, ale i v její prevenci. Listy jsou vynikajícím prostředkem proti katarům žaludku a střev spojených s průjmy, jako adstringens a obstipans. Obsah antokyanů v listové droze podmiňuje její spasmolytické působení, které se využívá při kolikovitých dyspepsiích. Třísloviny potencují desinfekční působení v trávicí trubici. Bakteriostatické a protizánětlivé účinky volného hydrochinonu, obsaženého v listech, se uplatňují při zánětech urogenitálního traktu. Výhodné terapeutické vlastnosti vhodně doplňují mírným diuretickým účinkem flavonoidy. Glukokininy snižují hladinu cukru v krvi a omezují vylučování cukru močí, proto se droga z listů již tradičně podává jako pomocný lék při cukrovce. I když působí slaběji než skutečný inzulin, látky se neničí žaludeční šťávou, a proto účinkují i při vnitřním užívání.

Zevní působení

Extrakty z plodů se doporučují zevně proti ekzémům, dokonce i při lupence a kožních vyrážkách rozličného původu. Odvar z listů se užívá na mokvavé rány. Listy jsou také mírným antiseptikem, používají se proto jako stomatologikum k výplachům ústní dutiny a jako kloktadlo při zánětech v ústech a hltanu.(dávky 0,5-0,3 g jako zápar nebo odvar). Plody jsou dobré při onemocnění sliznice dutiny ústní. Odvar se užívá k výplachu úst při zánětech a katarech nosohltanu. Účinek se připisuje modrému barvivu, které působí jako ochranný prostředek, usnadňující epitelizaci.

Chemické složení

Plody mimo sacharidů (20-30% invertního cukru a 7% sacharózy) a plodových kyselin (do 7% citronové, jablečné, jantarové, burstinové, chinové aj.) obsahují barviva, asi 8% pektinu, vitaminy (komplex B - hlavně tiamin - a C) a karotenoidy (provitamin A). Dále 5-10% tříslovin katechinového typu, směs antokyanů, tzv. myrtilin (heterozidy delfinidiny, kyanidiny, petunidiny a malvidiny), která má pravděpodobně podpůrný účinek zlepšující účinek tříslovin. Dále se udává směs glykosidů, nezaměnitelných s glykosidy listů (anthokyanových glykosidů), glykosid erikolin a arbutin. Listová droga obsahuje především třísloviny (až 10%) rozdílného složení, než jsou v plodech, flavonoidy (např. kvercetin), triterpeny (např. kyselinu ursolovou, oleanovou, beta-amirin), menší množství hydrochinonu, antokyany a glukokininy snižující hladinu cukru v krvi (např. hypoglykemicky účinná fytoinzulinoidní látka glykosidické povahy myrtilin /myrtillin, podle některých pramenů alkaloid = též vaccinin/). Dále sacharidy, organické kyseliny s velkým množstvím kyseliny askorbové. Uvádí se i 1% arbutinu (obsah kolísá podle stáří rostliny, v mladých listech není téměř žádný), glykosidická hořčina erikolin, potom cerylalkohol, triterpenalkohol, pryskyřičné kyseliny, arbutáza a kyselina chininová.

Toxicita a nežádnoucí účinky

Podle některých údajů z literatury s mohou vyskytnout případy otravy při záměně za plody druhu Vaccinium uliginosum L. (brusnice volchyně) užité ve velkém množství. Hodnověrnost těchto údajů je problematická, protože v místech hromadného výskytu tohoto druhu (u nás např. na Šumavě) se běžně konzumují, a to bez omezení. Otravu však pravděpodobně způsobuje napadení plodů houbou Sclerotina megalospora Woron., která je toxická. Sama droga (listy i plody) nemá žádné vedlejší škodlivé účinky a plody patří mezi nejhodnotnější ovoce.

Kontraindikace

Nejsou známy.

BORŮVKA plod

BORŮVKA plod

Název: BORŮVKA plod
Latinsky: FRUCTUS MYRTILLI BIO TOTO
Kategorie: Byliny a koření

kódbaleníbez. DPHDPHs DPH
2876150g115,-15%133,-
28762100g194,-15%224,-
28763250g426,-15%490,-
28764500g815,-15%938,-
287651000g1590,-15%1 829,-

Cena bez DPH:

Dodací lhůta je cca 10 dní.


© 2006 - 2012 Bylinky KOTTAS - bylinky, léčivé bylinky, čajové směsi, koření  E-mail: byliny@beril.cz  Telefon: +420 777764602

[Bezpečnost a ochrana osobních údajů]
[www.kama.kcppump.eu] [www.kcppump.eu] [www.norma.kcppump.eu] [www.beril.cz]

Obrázky mají pouze ilustrativní charakter. Textové chyby vyhrazeny. Veškeré ceny jsou v Kč.
Změna cen vyhrazena. Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou být upraveny dle aktualní ceny produktu. Aktualní cenu si vyžádejte na čísle +420 777764602 nebo pomocí emailu byliny@beril.cz

https://kcppump.cz/ https://kcppump.eu/