BŘÍZA list řez. - Byliny KOTTAS

recepty Seznam nemocí - recepty

čaje Trápí Vás něco? - Bylinné čaje

byliny-fotoherbar Léčivé byliny


cenik bylin a koreni Ceník bylin - ke stažení 

GDPR - zpracování a ochrana osobních údajů 


Čaj měsíce Čaj měsíce


Byliny a koření Byliny a koření 

Bylinné čaje - sáčky Bylinné čaje - sáčky 

Bylinné směsi Bylinné směsi 

Směsi koření Směsi koření 

Švédské kapky a byliny Švédské kapky a byliny 

Čajové směsi Čajové směsi 

Objednávky

Telefon: +420 777764602 +420 777764602

byliny@beril.cz byliny@beril.cz

BŘÍZA list řez.

BŘÍZA list řez.

Název: BŘÍZA list řez.
Latinsky: FOLIUM BETULAE CS.
Kategorie: Byliny a koření

kódbaleníbez. DPHDPHs DPH
3354150g59,-15 %68,-
33542100g82,-15 %95,-
33543250g145,-15 %167,-
33544500g253,-15 %291,-
335451000g466,-15 %536,-

Cena bez DPH:

Dodací lhůta je cca 10 dní.

Bříza bradavičnatá (Betula verrucosa Ehrh.)

Bříza bradavičnatá

Droga: Folium betulae

Vnitřní užití

Listy se užívají ve formě záparu (1-2 polévkové lžíce na šálek vroucí vody, kvůli lepšímu vyluhování se doporučuje přidat na špičku nože sody bikarbony) - užívá se 2-3x denně mezi jídlem. Čaj pijeme přiměřeně teplý (pokud možno neslazený). Zvýšená dávka 2 lžíce na šálek vody - se může užívat jen 2x denně. Po ukončení odvodnění čaj přestaneme užívat. V zahraničí se užívá i Succus betulae (stabilizovaná čerstvá šťáva z březových listů v dávce 30-50 kapek v šálku vody). Pije se 3-4x denně při stejných indikacích jako zápar z listů.

Vnitřní působení

Mírný žlučopudný účinek mají březové pupeny, které se obvykle kombinují s jinými žlučopudnými drogami. Odvar z listů má experimentálně prokázaný silný močopudný účinek. Tento diuretický efekt vyvolává silice a flavonoidy (ledviny se přitom nedráždí, nebyly zjištěny žádné škodlivé účinky na ledvinový parenchym). Protože současně se zvýšeným vylučováním tekutin se zvyšuje i výdej solí, především chloridů a kyseliny močové, droga má výrazně saluretické účinky. Listy jsou obvyklou složkou močopudných čajovin a čajovin užívaných k desinfekci močových cest. Užívají se při onemocněních ledvin, při zánětech močových cest, chorobách s retencí sodíku, zvýšené koncentraci kyseliny močové v krvi a při tvorbě močových kamenů. Listy jsou obvyklou složkou antirevmatických čajovin. Užívají se při dně (při zvýšené koncentraci kyseliny močové v krvi). Přidávají se i do odtučňovacích čajovin. Listová droga se přidává se i do protihorečnatých čajovin. Obsah vitamínu C zvyšuje obranyschopnost organismu.

Zevní působení

Při dlouhotrvajících ekzémech se pupeny přidávají do koupelí a do masťových základů (obvykle ve spojení s Radix symphyti, Herba meliloti aj.).

Chemické složení

Z terapeutických obsahových látek je třeba uvést silici (v listech asi 0,05%, v pupenech až 5,3%), značné množství flavonoidů (flavonoidních glykosidů) - hlavně hyperosid (2%), potom jsou přítomny rozličné kyseliny, triterpenové alkoholy, pryskyřice, minerální látky, třísloviny (do 9%), pro buněčný metabolismus důležitá kyselina nikotinová, resp. její amid, saponiny (3%), kyselina L-askorbová (až 2,8%. Pupeny obsahují stejné obsahové látky jako listy, ale mají více pryskyřičnatých látek.

Toxicita a nežádnoucí účinky

V terapeutických dávkách nebyly zjištěny žádné vedlejší škodlivé účinky. Při vyšším dávkování je třeba upozornit na slabý hemolytický efekt. Proto nelze doporučit dlouhodobé podávání vyšších dávek.(32).(10).

Kontraindikace

Nejsou známy© 2006 - 2012 Bylinky KOTTAS - bylinky, léčivé bylinky, čajové směsi, koření  E-mail: byliny@beril.cz  Telefon: +420 777764602

[Bezpečnost a ochrana osobních údajů]
[www.kama.kcppump.eu] [www.kcppump.eu] [www.norma.kcppump.eu] [www.beril.cz]

Obrázky mají pouze ilustrativní charakter. Textové chyby vyhrazeny. Veškeré ceny jsou v Kč.
Změna cen vyhrazena. Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou být upraveny dle aktualní ceny produktu. Aktualní cenu si vyžádejte na čísle +420 777764602 nebo pomocí emailu byliny@beril.cz

https://kcppump.cz/ https://kcppump.eu/