Blahovičník kulatoplodý - Byliny KOTTAS

recepty Seznam nemocí - recepty

čaje Trápí Vás něco? - Bylinné čaje

byliny-fotoherbar Léčivé byliny


cenik bylin a koreni Ceník bylin - ke stažení 

GDPR - zpracování a ochrana osobních údajů 


Čaj měsíce Čaj měsíce


Byliny a koření Byliny a koření 

Bylinné čaje - sáčky Bylinné čaje - sáčky 

Bylinné směsi Bylinné směsi 

Směsi koření Směsi koření 

Švédské kapky a byliny Švédské kapky a byliny 

Čajové směsi Čajové směsi 

Objednávky

Telefon: +420 777764602 +420 777764602

byliny@beril.cz byliny@beril.cz

Blahovičník kulatoplodý (Eucalyptus globulus Labill)

Blahovičník kulatoplodý

Droga: Folium eucalypti, Oleum eucalypti

Vnitřní užití

Pro nepříjemné vedlejší účinky při perorálním podávání (jako např. podráždění sliznic žaludku a střev se zvracením a celkovou slabostí) se ordinuje častěji ve formě inhalací a aerosolů. List se dnes zřídka používá v terapii - je složkou čajovin užívaných při bronchitídách a astmatu. Užívá se zápar (4 g na 180 ml vody), který se pije 2x denně 1 šálek (střední jednotlivá dávka je 2,0 g). Oleum eucalypti (nebo cineol) se užívá perorálně po 0,06-0,2 ml pro dosi, nejlépe v emulzi nebo s cukrem.(10). Tinctura eucalypti se dávkuje 2,5 g pro dosi.(10).

Zevní užití

K inhalaci se používá 1 polévková lžíce listů na litr vroucí vody. Na přípravu inhalačního roztoku se používá 2-4 ml cineolu (nebo Oleum eucalypti) na 500 ml vroucí vody. Do nosu se aplikuje v 0,5-2% olejovém vehikulu.

Vnitřní působení

Při perorálním nebo parenterálním podání se vylučuje také močí (zde působí i antibioticky). Silice, jejíž nejúčinnější složkou je cineol, má účinné antiseptické vlastnosti se silnějším antibiotickým působením než fenol. Sekretolytickým a expektoračním působením zřeďuje hleny v horních cestách dýchacích a napomáhá jejich vykašlávání. Současně uvolňuje bronchiální spasmy. Při perorálním nebo parenterálním podání se vylučuje močí, ale i plicemi (zde působí i antibioticky). Pro antibakteriální působení se silice z eukalyptu ordinuje laryngitídách a bronchitídách. Při těchto onemocněních se podává perorálně (i v bombonech s eukalyptovým olejem), nebo v podobě inhalací a aerosolů.

Zevní působení

Účinné proti mikrobům se ukázaly oleje obsahující piperiton, piperitol a aromatické aldehydy, avšak ještě účinnější je cineol. Jako desinfekční prostředek je velmi cenný olej z Eucalyptus radiata obsahující piperitol a estery kyseliny octové, které příjemně voní. Např. 1% suspenze oleje Eucalyptus dives byla 7-8x účinnější než kyselina karbolová stejné koncentrace. Pro antibakteriální působení se silice z eukalyptu ordinuje v akutním i chronickém stádiu při stomatitídách, gingivitídách, ale i při faryngitídách. Při těchto onemocněních se podává perorálně (i v bombonech s eukalyptovým olejem), nebo v podobě inhalací a aerosolů.

Chemické složení

V eukalyptu kulatoplodém se nachází 1,5-3% silice (Oleum eucalypti), jejíž hlavní složkou je cineol (eukalyptol: 70-85%). Z ostatních látek obsahuje pinon a další terpeny, aldehydy, seskviterpenové alkoholy (eudezmol, globulol), třísloviny a hořčiny. Silice rozličných druhů má rozdílné složení, ba dokonce na tomtéž druhu odlišné provenience.

Toxicita a nežádnoucí účinky

Pro nepříjemné vedlejší účinky při perorálním podávání (jako např. pálení v krku, ztráta chuti k jídlu, podráždění sliznic žaludku a střev se zvracením a celkovou slabostí) se ordinuje častěji ve formě inhalací a aerosolů. Oleje s felandrenem působí také na srdce, zvyšují počet tepů a nemají se používat.(3/75). Při překročení doporučených dávek se projevují gastrointestinální příznaky se záněty sliznic. Mohou se však připojit i celkové křeče. Vyšší dávky poškozují játra a ledviny. Jako nejnižší smrtelná dávka eukalyptového oleje se udává dávka 3,5 ml. Vyskytly se však případy s daleko vyšší tolerancí - do 20 ml.(10).

Kontraindikace

Nejsou známy

BLAHOVIČNÍK list řez.

BLAHOVIČNÍK list řez.

Název: BLAHOVIČNÍK list řez.
Latinsky: FOLIUM EUCALYPTI CS.
Kategorie: Byliny a koření

kódbaleníbez. DPHDPHs DPH
2254150g62,-15 %72,-
22542100g89,-15 %103,-
22543250g161,-15 %186,-
22544500g286,-15 %329,-
225451000g531,-15 %611,-

Cena bez DPH:

Dodací lhůta je cca 10 dní.


© 2006 - 2012 Bylinky KOTTAS - bylinky, léčivé bylinky, čajové směsi, koření  E-mail: byliny@beril.cz  Telefon: +420 777764602

[Bezpečnost a ochrana osobních údajů]
[www.kama.kcppump.eu] [www.kcppump.eu] [www.norma.kcppump.eu] [www.beril.cz]

Obrázky mají pouze ilustrativní charakter. Textové chyby vyhrazeny. Veškeré ceny jsou v Kč.
Změna cen vyhrazena. Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou být upraveny dle aktualní ceny produktu. Aktualní cenu si vyžádejte na čísle +420 777764602 nebo pomocí emailu byliny@beril.cz

https://kcppump.cz/ https://kcppump.eu/