BEDRNÍK kořen řez. - Byliny KOTTAS

recepty Seznam nemocí - recepty

čaje Trápí Vás něco? - Bylinné čaje

byliny-fotoherbar Léčivé byliny


cenik bylin a koreni Ceník bylin - ke stažení 

GDPR - zpracování a ochrana osobních údajů 


Čaj měsíce Čaj měsíce


Byliny a koření Byliny a koření 

Bylinné čaje - sáčky Bylinné čaje - sáčky 

Bylinné směsi Bylinné směsi 

Směsi koření Směsi koření 

Švédské kapky a byliny Švédské kapky a byliny 

Čajové směsi Čajové směsi 

Objednávky

Telefon: +420 777764602 +420 777764602

byliny@beril.cz byliny@beril.cz

BEDRNÍK kořen řez.

BEDRNÍK kořen řez.

Název: BEDRNÍK kořen řez.
Latinsky: RADIX PIMPINELLAE CS.
Kategorie: Byliny a koření

kódbaleníbez. DPHDPHs DPH
1724150g97,-15%112,-
17242100g158,-15%182,-
17243250g335,-15%386,-
17244500g633,-15%728,-
172451000g1255,-15%1 444,-

Cena bez DPH:

Dodací lhůta je cca 10 dní.

Bedrník obecný (Pimpinella saxifraga L)

Bedrník obecný

Droga: Radix pimpinellae

Vnitřní užití

Hlavní účinné látky berdníku obecného - kumariny - jsou dobře rozpustné v alkoholu, ale hůře ve vodě, s čímž je třeba počítat při přípravě léčiv. Zápary a odvary jsou zpravidla méně účinné než tinktůra. V moderním lékařství se bedrník již prakticky nepoužívá, i když se kdysi hojně předpisoval. Při vnitřním užití se doporučuje přelít 1 čajovou lžičku drogy sklenicí chladné vody, nechat macerovat asi 8 hodin, potom scedit a přelít původní drogu sklenicí vroucí vody, po 10 minutách scedit a oba výluhy spojit a osladit medem. Po doušcích popíjet během dne. Daleko nižší dávky se uvádějí v rozpisu Infusum radicis pimpinellae (1/2 kávové lžičky práškované drogy na 1 sklenici vody, po 2 minutách mírného varu se odstaví, po 15 minutách se scedí), který se užívá po 1/4-1/3 sklenice 2-3x denně po lžičkách. Podobná koncentrace se ordinuje i na kloktání. Nejúčinnější lékovou formou se však zdá být tinktůra, v jednotlivé dávce 20-25 kapek. Při žaludečních obtížích se užívá každé 2 hodiny 1 lžička.

Zevní užití

K zevnímu použití jsou dávky kořene bedrníku dvojnásobné, příp. se používá bedrníková tinktura koupená v lékárně. Kombinuje se např. s tinkturou nátržníku, 30 kapek do sklenice vody na kloktání.

Vnitřní působení

Kumarinové složky silice bedrníku působí spasmolyticky (uvolňují napětí hladkých svalů především v trávicí trubici). Svojí hořkou chutí zlepšují chuť k jídlu, podporují trávení a zvyšují tvorbu žaludeční kyseliny. Proto se drogy ordinují při léčbě anorexie spojené s nedostatečnou činností trávicího ústrojí a při trávicích obtížích i bolestivých spasmech trávicích orgánů. Při dyspepsii se sklonem k občasným průjmům se využívá účinek tříslovin. Při neúčelných průjmech se používá kombinace s drogou Radix tormentillae. Kumarinové složky silice uvolňují napětí hladkých svalů v menší míře i v močových cestách. Kumariny působí i mírně diureticky, jejich účinek potencuje draslík (podle některých pramenů je tento účinek velmi pochybný, neboť diuretické působení nebylo dosud prokázáno). Při experimentech na zvířatech se zjistilo, že vyšší dávky vyvolávají kontrakce dělohy. Potvrdily se tím zkušenosti s používáním bedrníku jako emenagoga, proto se někdy užívá v kombinovaných přípravcích na úpravu menstruačního cyklu. Užívá se i při srdeční dekompenzaci a edémech srdečního původu. Zlepšením trávení a zvýšením diurézy bedrník napomáhá celkové látkové přeměně. Silný je expektorační účinek kumarinových látek. Tento účinek zesilují přítomné saponiny a silice, které vedou ke zvýšení sekrece sliznice. Sekretolytický účinek byl ověřen klinickými zkouškami. Zlepšením pohybu řasinek a uvolněním spasmů v hladkém svalstvu průdušek napomáhají expetoraci, proto se droga podává při suchých spastických bronchitídách s namáhavým vykašláváním. Při onemocnění dýchacích cest se obvykle kombinuje s natí tymiánu, listem podbělu, kořenem prvosenky a s islandským mechem. Jako expektorans se častěji než čajovina používá tinktura z bedrníku kombinovaná např. s kodeinem, ipekakuanhovou tinkturou apod.

Zevní působení

Účinky silice a tříslovin se manifestují při lokální aplikaci - například při provádění výplachů a kloktání. Využívají se při zánětech ústní dutiny, angínách a zánětech hltanu. Na kloktání se používá kombinace s drogou Radix tormentillae. Užívá se i jako starý a cenný prostředek proti chrapotu.

Chemické složení

Terapeuticky nejúčinnější obsahovou látkou je silice (do 0,4%), z bedrníku obecného světlemodré a z bedrníku většího žluté barvy. Obsahuje asi 0,5% furokumarinů (hořký pimpinelin, bergapten, menší množství izopimpinelinu, izobergaptenu, umbeliferonu, peucedaninu, spondinu aj). Z ostatních obsahových látek jsou to saponiny, třísloviny, bílkoviny, pryskyřice, sacharidy a pektiny. Z minerálních látek je terapeuticky pozoruhodný obsah draslíku a vápníku. Nať má podobné složení, ale nižší obsah silice a ostatích účinných látek. Kořen berdníku obsahuje látky patřící do skupiny furokumarinů, které na pokožce vytvářejí typické fotodermatózy (podobné látky obsahuje i např. pastinák, celer, andělika, kmín, bolševník aj.), které dostaly společný název psoraleny. Větší obsah silice než v kořenech byl nalezen v plodech - v bedrníku větším až 2,1% s fyzikálními hodnotami silice o hustotě 0,9159 (při teplotě 15°C) a lom paprsků 1,4930. Bedrník obecný a bedrník větší se liší hlavně obsahem účinných látek. Bedrník obecný neobsahuje azulogenní látky, bedrník černý je obsahuje.

Toxicita a nežádnoucí účinky

I když se při doporučeném dávkování dosud nezjistily vedlejší škodlivé účinky, vyšší dávky drogy by mohly být toxické pro gravidní ženy. U bedrníku byl zjištěn i fotosenzibilizující účinek podmíněný furokumariny, což může u disponovaných osob způsobit přecitlivělost vůči slunečnímu záření. Při překročení dávkování se uvádí i poškození ledvin.

Kontraindikace

Kontraindikace podávání vyšších dávek - gravidita. Při užívání bedrníku není vhodné slunění (fotosenzibilizační účinek furokumarinů).© 2006 - 2012 Bylinky KOTTAS - bylinky, léčivé bylinky, čajové směsi, koření  E-mail: byliny@beril.cz  Telefon: +420 777764602

[Bezpečnost a ochrana osobních údajů]
[www.kama.kcppump.eu] [www.kcppump.eu] [www.norma.kcppump.eu] [www.beril.cz]

Obrázky mají pouze ilustrativní charakter. Textové chyby vyhrazeny. Veškeré ceny jsou v Kč.
Změna cen vyhrazena. Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou být upraveny dle aktualní ceny produktu. Aktualní cenu si vyžádejte na čísle +420 777764602 nebo pomocí emailu byliny@beril.cz

https://kcppump.cz/ https://kcppump.eu/