ARNIKA květ řez. - Byliny KOTTAS

recepty Seznam nemocí - recepty

čaje Trápí Vás něco? - Bylinné čaje

byliny-fotoherbar Léčivé byliny


cenik bylin a koreni Ceník bylin - ke stažení 

GDPR - zpracování a ochrana osobních údajů 


Čaj měsíce Čaj měsíce


Byliny a koření Byliny a koření 

Bylinné čaje - sáčky Bylinné čaje - sáčky 

Bylinné směsi Bylinné směsi 

Směsi koření Směsi koření 

Švédské kapky a byliny Švédské kapky a byliny 

Čajové směsi Čajové směsi 

Objednávky

Telefon: +420 777764602 +420 777764602

byliny@beril.cz byliny@beril.cz

ARNIKA květ řez.

ARNIKA květ řez.

Název: ARNIKA květ řez.
Latinsky: FLOS ARNICAE CS.
Kategorie: Byliny a koření

kódbaleníbez. DPHDPHs DPH
1044150g206,-15 %237,-
10442100g376,-15 %433,-
10443250g880,-15 %1 012,-
10444500g1723,-15 %1 982,-
104451000g3405,-15 %3 916,-

Cena bez DPH:

Dodací lhůta je cca 10 dní.

Prha arnika (Arnica montana L.)

Prha arnika

Droga: Herba arnicae.

Vnitřní užití

Zápar z Radix arnicae se připravuje z 1 kávové lžičky na sklenici vody. Pije se až 5x denně.(10). Odvar se připravuje buď z 1,5 g, nebo z 1 kávové lžičky drogy na sklenici vody. Pije se nejvíc 5x denně.

Zevní užití

Zevně se užívá 2%ní zápar z drogy.

Vnitřní působení

Cynarin má slabé žlučotvorné účinky. Na základě empirických zkušeností se droga ordinuje při gastroenteritídách. Droga působí žlučopudně. Experimentálně na zvířatech se dokázalo působení drogy na kardiovaskulární systém: zvýšení objemu cirkulující krve, zvýšení krevního tlaku (cholin, flavonoidy), zmenšení periferního odporu při zlepšené cirkulaci v končetinách, mozku, ale i v koronárních tepnách. Tyto účinky se zčásti připisují cholinu a flavonoidům. Droga se užívá při oběhových poruchách. Droga snižuje hodnotu cholesterolu v krvi (květ obsahuje cholin, který má lipotropní účinek), a hodí se k léčení kornatění tepen (ateroskleróza). Rozšiřuje také obvodové cévy a tím zlepšuje prokrvení tkání. Užívá se u angíny pectoris, vhodná je i u křečových žil (varixů). Flavonoidy působí spasmolyticky a slabě močopudně. Droga zlepšuje i kontrakce dělohy. Na základě empirických zkušeností se droga ordinuje při bronchiálním astmatu. Tymol a jeho deriváty mají bakteriostatický účinek. Dosud tradované vnitřní užití při oběhových poruchách, bronchiálním astmatu a při současném zánětu žaludku a tenkého střeva (gastroenteritida) není farmakologicky zcela podložené. Asi zde půjde o působení cholinu, flavonoidů a jiných látek, ale i o projevy nespecifické popudové terapie (tj. zvyšují se vlastní obranné reakce organismu tvorbou protilátek).

Zevní působení

Arnikový extrakt je složkou pasty na rány a ekzémy Alysal. Tymol a jeho deriváty mají bakteriostatický účinek. Protizánětlivé působení arniky se nejčastěji využívá při ekzémech a zánětech kůže, stejně jako derivační působení. Arnika se užívá jako vlasový a kosmetický přípravek. U arniky se využívá také její derivační působení. Časté je zevní upotřebení na podporu resorpce krvácení v hlouběji uložených tkáních (má antikoagulační vlastnosti). I zde je však třeba dbát na vhodné zředění léčiva. Dále se užívá na urychlení granulace, proti zánětům, při pohmožděninách, vykloubení, revmatismu (při nepenetrujícím pohmoždění a při hematomech je ředěný roztok možno mísit i s 5-10-násobným množstvím octanu hlinitého), po poraněních jako antiseptikum na rány, do kloktadel, na natírání zanícené dutiny ústní, při otocích (edémech), trombózách, jako vlasový a kosmetický přípravek aj. Arnikový extrakt je složkou masti Calovat, užívané při mimokloubním revmatismu a vertebrogenních syndromech.

Chemické složení

Otázka obsahových látek není zcela jasná. Květ obsahuje hlavně flavonoidy (glykosidy kvercetinu, luteolinu a kempferolu - astragalin, izokvercetin), polyfenolové složky (asi 0,05% cynarinu, kyselinu kávovou), asi 0,1% silice (v kořeni až 0,15 %. Obsahuje azulen a dále pak hlavně tymol a metyléter tymolu - silice má pro vysoký obsah parafinů máslovitou konzistenci a je červenožluté barvy), polyacetylenové látky (asi 0,2 mg% tridecen-pentainu), fytomelany, nenasycené triterpenové alkoholy - deriváty alfa-amyrinového typu (taraxastenové deriváty arnidiol, arnidendiol, faradiol, taraxasteroly aj. do 4%), karotenoidní barviva (lutein, zeaxantin), jedovaté polyiny, aminové sloučeniny, cholin (asi 0,1%), betain, seskviterpenové laktony (arnifolin, helenalin - ester se nověji uvádí jako toxický princip a některé jsou kontaktní alergeny) dále hořčiny (hlavně arnicin), třísloviny (asi 4%) aj.

Toxicita a nežádnoucí účinky

Arnika je řazena mezi jedovaté rostliny. Vnitřní užívání přípravků může doporučit pouze lékař. Silné koncentrace roztoku tvoří puchýře, ba vyvolávají až rozpad (nekrózu) tkání. Přípravky z arniky jsou vnitřně velmi nebezpečné hlavně dětem - jsou vysoce toxické pro jejich organismus. Mimo helenalinu se uvádějí jako toxické seskviterpenové laktony tenulin a partenin, které dráždí sliznice, vyvolávají dávení, průjmy, krvácení, edémy a dýchací obtíže spojené s ochrnutím srdečního svalu. Jsou známé otravy dětí i dospělých. Také koncentrované výtažky z arniky silně dráždí sliznice. Při vnitřním užití vyvolávají gastroenteritídu, tachykardii až kolapsové stavy. Větší dávky dráždí ledviny. Podobně působí předávkování zředěné drogy, které se též projevuje žaludečními obtížemi a zvracením, tachykardií a dýchacími poruchami. Při vnitřním použití je droga toxická hlavně pro děti. Letální dávka pro dospělé je 70 g drogy nebo 60 g tinktury. Pro možné toxické působení je třeba léčiva podávat ve standardních přípravcích a k dávkování přistupovat nanejvýš opatrně. Droga by se neměla předpisovat na vnitřní užívání dětem. Protože reakce organismu na arniku je velmi variabilní, je třeba pacienta při perorální léčbě pravidelně sledovat. Koncentrovanější výluhy a nezředěné extrakty při zevním použití dráždí i pokožku. Nezředěná tinktura působí leptavě, přičemž může zapříčinit vznik puchýřů až nekrózu kůže.

Kontraindikace

Nejsou známy.© 2006 - 2012 Bylinky KOTTAS - bylinky, léčivé bylinky, čajové směsi, koření  E-mail: byliny@beril.cz  Telefon: +420 777764602

[Bezpečnost a ochrana osobních údajů]
[www.kama.kcppump.eu] [www.kcppump.eu] [www.norma.kcppump.eu] [www.beril.cz]

Obrázky mají pouze ilustrativní charakter. Textové chyby vyhrazeny. Veškeré ceny jsou v Kč.
Změna cen vyhrazena. Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou být upraveny dle aktualní ceny produktu. Aktualní cenu si vyžádejte na čísle +420 777764602 nebo pomocí emailu byliny@beril.cz

http://kcppump.cz/ http://kcppump.eu/