ANDĚLIKA kořen řez. - Byliny KOTTAS

recepty Seznam nemocí - recepty

čaje Trápí Vás něco? - Bylinné čaje

byliny-fotoherbar Léčivé byliny


cenik bylin a koreni Ceník bylin - ke stažení 

GDPR - zpracování a ochrana osobních údajů 


Čaj měsíce Čaj měsíce


Byliny a koření Byliny a koření 

Bylinné čaje - sáčky Bylinné čaje - sáčky 

Bylinné směsi Bylinné směsi 

Směsi koření Směsi koření 

Švédské kapky a byliny Švédské kapky a byliny 

Čajové směsi Čajové směsi 

Objednávky

Telefon: +420 777764602 +420 777764602

byliny@beril.cz byliny@beril.cz

ANDĚLIKA kořen řez.

ANDĚLIKA kořen řez.

Název: ANDĚLIKA kořen řez.
Latinsky: RADIX ANGELICAE CS.
Kategorie: Byliny a koření

kódbaleníbez. DPHDPHs DPH
624150g84,-15%97,-
6242100g132,-15%152,-
6243250g271,-15%312,-
6244500g505,-15%581,-
62451000g969,-15%1 115,-

Cena bez DPH:

Dodací lhůta je cca 10 dní.

Andělika lékařská (Archangelica officinalis Hoffm.)

Andělika lékařská

Droga: Radix angelicae, Fructus angelicae, Folium angelicae

Vnitřní užití

Užívanou částí anděliky lékařské je kořen, ojediněle i plody. Při monoterapii jsou dávky 2-2,5 g kořenové drogy (Radix angelicae) vícekrát denně jako zápar nebo macerační odvar. Dávkuje se 1-2 lžíce na 1/2 l vody jako macerační odvar, nebo 1 kávová lžička na sklenici vody jako zápar. Pije se 2-3x denně po lžících (tedy asi 1,5 dl 2-3x denně). Dávky je nebezpečné zvyšovat.

Zevní užití

Na koupel se užívá odvar ze 100-200 g sekaného kořene anděliky lékařské, který se uvaří ve 3 litrech vody a vleje celý do koupele. Ordinuje se při myalgiích, neuralgiích, artralgiích, ale i jako nervové tonikum.(10).

Vnitřní působení

Aromatické látky a hořčiny povzbuzují vylučování žaludeční šťávy a trávicích enzymů. Kumariny mají spasmolytický účinek a mírně povzbuzují střevní peristaltiku. Andělika lékařská se osvědčuje při poruchách trávení spojených s nechutí k jídlu jak organického, tak i psychogenního původu. Mimo to se ordinuje při spastických bolestech zažívacího traktu zánětlivého původu, ale i při zpomalené střevní peristaltice se sníženým napětím hladkého svalstva a meteorismu u astenických starších pacientů. Užívá se i při dyspepsiích. Kořen povzbuzuje nervovou činnost (je vhodný i do koupelí) a zároveň má výrazný sedativní účinek na mozkovou kůru. Doporučuje se i při některých formách migrény. Zvýšené vstřebávání živin ve střevech má celkový metabolizující a tonizující vliv na organismus. Kořen anděliky lékařské napomáhá odkašlávání, uklidňuje předrážděné průdušky a působí spasmolyticky. Droga mírně zvyšuje diaforézu.

Zevní působení

Silice (Oleum angelicae) se aplikuje na pokožku, kde způsobuje nejprve mírné podráždění, potom znecitlivění. Analgetický účinek anděliky na nervová zakončení při zevní aplikaci se využívá při myalgiích, neuralgiích a revmatických chorobách, Na zevní užití se ordinuje i lihový roztok silice.

Chemické složení

Hlavní obsahovou látkou drog je silice (v plodu do 2%, v kořeni 1%) s obsahem felandrenu, pinenu, kumarinů (furokumariny, např. angelicin, bergapten, imperatorin, xantotoxol, umbeliprenin) a seskviterpenů, dále hořčiny, třísloviny, organické kyseliny, pryskyřice, sacharidy a flavonoidy (např. archangelenon).

Toxicita a nežádnoucí účinky

Je třeba dávat pozor při sběru - čerstvá šťáva především z oddenků a plodů anděliky obsahuje pro rostlinu ochranné látky (fytoalexiny - furanokumariny - furokumariny) a ty někdy vyvolávají na pokožce pálení, bolavé vyrážky a ekzémy = dotykovou alergii a fotosenzibilitu. Dermatitídy však nevyžadují zvláštní způsob léčby. Při překročení dávek u vnitřního užití lze sledovat bolesti hlavy, nespavost, svědění, světloplachost ev. ochrnutí CNS. Droga ve vyšších dávkách také zapříčiňuje silnější menstruační krvácení.

Kontraindikace

Užívání anděliky lékařské není vhodné při vředové chorobě žaludku, dvanácterníku a střev, ani při zánětech ledvin. Zvýšeané opatrnosti je třeba dbát při užívání anděliky během těhoteanství.© 2006 - 2012 Bylinky KOTTAS - bylinky, léčivé bylinky, čajové směsi, koření  E-mail: byliny@beril.cz  Telefon: +420 777764602

[Bezpečnost a ochrana osobních údajů]
[www.kama.kcppump.eu] [www.kcppump.eu] [www.norma.kcppump.eu] [www.beril.cz]

Obrázky mají pouze ilustrativní charakter. Textové chyby vyhrazeny. Veškeré ceny jsou v Kč.
Změna cen vyhrazena. Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou být upraveny dle aktualní ceny produktu. Aktualní cenu si vyžádejte na čísle +420 777764602 nebo pomocí emailu byliny@beril.cz

https://kcppump.cz/ https://kcppump.eu/