Vlaštovičník větší - Byliny KOTTAS

recepty Seznam nemocí - recepty

čaje Trápí Vás něco? - Bylinné čaje

byliny-fotoherbar Léčivé byliny


cenik bylin a koreni Ceník bylin - ke stažení 

GDPR - zpracování a ochrana osobních údajů 


Čaj měsíce Čaj měsíce


Byliny a koření Byliny a koření 

Bylinné čaje - sáčky Bylinné čaje - sáčky 

Bylinné směsi Bylinné směsi 

Směsi koření Směsi koření 

Švédské kapky a byliny Švédské kapky a byliny 

Čajové směsi Čajové směsi 

Objednávky

Telefon: +420 777764602 +420 777764602

byliny@beril.cz byliny@beril.cz

Vlaštovičník větší (Chelidonium majus L.)

Vlaštovičník větší

Droga: Herba chelidonii.

Vnitřní užití

Pozor! Droga je jedovatá. Je možno ji používat jen pod kontrolou lékaře a ne dlouhodobě, přednostně ve směsích s malým obsahem drogy. Na přípravu záparu se běžně používá 0,5-1 g naťové a 0,5 g kořenové drogy. Extractum chelidonii se užívá v průměrných dávkách 0,2 g, maximálních jednotlivých dávkách 0,5 g a v maximálních denních dávkách 1,5 g. Tinctura chelidonii se ordinuje jako spasmolytikum v průměrných dávkách 1 g (0,4-0,5% standartizovaná tinktůra - 4-5% alkaloidů, užívá se po 10 kapkách 3x denně před jídlem), maximálních dávkách 1,5 g a v maximálních denních dávkách 4,5 g. Protože alkaloidy působí synergicky, na dosažení spasmolytických účinků je výhodnější kombinovat Tinctura chelidonii a Tinctura belladonae.

Vnitřní působení

Celkové působení drogy je spasmolytické, cholagogické, cholekinetické, choleretické. Užívá se při cholecystopatiích a na doléčení posthepatických stavů. Droga se dále ordinuje při kolikách trávicích orgánů a žlučovodů. Dobré výsledky byly dosaženy i při léčbě žaludečních a duodenálních vředů. Droga působí vazodilatačně na věnčité tepny a dále hypotonicky, uterotonicky, významný je i diuretický účinek, který se připisuje saponinům. Ordinuje se při kolikách močových cest a ledvinových kolikách (při urolitiáze). Dobré výsledky byly dosaženy při bolestivé menstruaci. Celkové působení drogy je mírně centrálně sedativní. Celkový spasmolytický účinek se projevuje bronchodilatačně v dýchacích cestách. Droga se ordinuje při bronchiálních spasmech (při dráždivém kašli a astmatu). Droga působí bakteriostaticky. Všechny alkaloidy - především však chelerytrin a sanguinarin - působí výrazně antimikrobiálně na gramnegativní i grampozitivní bakterie, stejně jako na některé cizokrajné prvoky (např. Trichomonas vaginalis). Mají také antimykotické (protiplísňové) účinky. Prvděpodobně jsou zodpovědné i za inhibiční účinek proti viru pásového oparu.

Zevní působení

Byl zkoumán při hledání protirakovinových léčiv. Alkaloidy vlaštovičníku (chelidonin aj.) jsou zčásti založené na bazi benzofenantridinu, takže mají určité cytostatické působení (zastavují růst nádorových buněk - předpoklad aplikace na bradavice), jenže jsou příliš toxické. Pro antimikrobiální a antimykotické účinky je droga vhodná i k zevnímu užití, hlavně při chronických ekzémech, práškovaná nať se ve formě pasty aplikuje při počátečních stádiích kožní TBC, rakoviny kůže a psoriáze.

Chemické složení

Mléčná šťáva obsahuje kolísavé množství celé řady alkaloidů, příbuzných opiovým. Reprezentují izochinolinový typ. V kořeni je jich i do 2% (0,2-1,4%), v nati 0,3-1% (0,01-0,6%). Dosud bylo izolováno víc než 20 alkaloidů vázaných na kyselinu chelidonovou, které z chemického hlediska patří k typu benzofenantridinovému (chelidonin, homochelidonin, chelerytrin, kotopsin, sanguinarin), protoberberinovému (berberin) a protopinovému (protopin, alfa- a beta-allokryptopin). Droga obsahuje i silici (do 0,01%), aminy (např. histamin a tyramin), kyselinu chelidonovou, saponiny a flavonoidy, vitamíny A a C, organické kyseliny (nikotinovou, jablečnou, citronovou, jantarovou) a fytoncidy. V mléčné šťávě je mimo jiných enzymů i proteolytický enzym.

Toxicita a nežádnoucí účinky

Oranžové mléko (šťáva vlaštovičníku) se sice dost nekriticky přeceňuje v dráždivosti a toxicitě, jako celá rostlina, ale je individuálně dráždivé a může vyvolat obtíže. Raději proto provádějme sběr v rukavicích a nenechme sbírat rostlinu dětem. Šťáva z rostliny může při vniknutí do oka svým proteolytickým účinkem natrvalo poleptat rohovku. Větší perorální dávky dráždí sliznice úst i trávicí trubice, čímž zapříčiňují pálení v ústech, hrdle, bolesti v žaludku, zvracení a krvácení do trávicího traktu. Vícenásobné překročení terapeutických dávek může mít centrálně toxické následky. Větší dávky sanguinarinu mohou zvýšením reflexní míšní dráždivosti vyvolat stejné křeče jako při otravě strychninem. Drogy slouží pouze na izolaci a další zpracování obsahových látek. Jejich samoléčitelské použití je pro značnou jedovatost nebezpečné. Obsah účinných látek není stálý, je variabilní, značně kolísá a proto i účinek drogy je nestandartní a při samoléčení hrozí nebezpečí předávkování, poškození zdraví, možnost otravy. Léčba vlaštovičníkem patří v současné době výlučně do rukou odborníka.

Kontraindikace

Nejsou známy.© 2006 - 2012 Bylinky KOTTAS - bylinky, léčivé bylinky, čajové směsi, koření  E-mail: byliny@beril.cz  Telefon: +420 777764602

[Bezpečnost a ochrana osobních údajů]
[www.kama.kcppump.eu] [www.kcppump.eu] [www.norma.kcppump.eu] [www.beril.cz]

Obrázky mají pouze ilustrativní charakter. Textové chyby vyhrazeny. Veškeré ceny jsou v Kč.
Změna cen vyhrazena. Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou být upraveny dle aktualní ceny produktu. Aktualní cenu si vyžádejte na čísle +420 777764602 nebo pomocí emailu byliny@beril.cz

http://kcppump.cz/ http://kcppump.eu/