ŘEBŘÍČEK nať řez. - Byliny KOTTAS

recepty Seznam nemocí - recepty

čaje Trápí Vás něco? - Bylinné čaje

byliny-fotoherbar Léčivé byliny


cenik bylin a koreni Ceník bylin - ke stažení 

GDPR - zpracování a ochrana osobních údajů 


Čaj měsíce Čaj měsíce


Byliny a koření Byliny a koření 

Bylinné čaje - sáčky Bylinné čaje - sáčky 

Bylinné směsi Bylinné směsi 

Směsi koření Směsi koření 

Švédské kapky a byliny Švédské kapky a byliny 

Čajové směsi Čajové směsi 

Objednávky

Telefon: +420 777764602 +420 777764602

byliny@beril.cz byliny@beril.cz

ŘEBŘÍČEK nať řez.

ŘEBŘÍČEK nať řez.

Název: ŘEBŘÍČEK nať řez.
Latinsky: HERBA MILLEFOLII CS.
Kategorie: Byliny a koření

kódbaleníbez. DPHDPHs DPH
32464150g57,-15 %66,-
324642100g79,-15 %91,-
324643250g138,-15 %159,-
324644500g239,-15 %275,-
3246451000g438,-15 %504,-

Cena bez DPH:

Dodací lhůta je cca 10 dní.

Řebříček obecný (Achillea millefolium L.)

Řebříček obecný

Droga: Herba millefolii.

Vnitřní užití

Infusum Herbae millefolii se připravuje z 10 g drogy na 200 ml vody. Užívá se 1-3x denně v dávce 1/3-1/2 sklenky.

Zevní užití

Na zevní užití se dává dvakrát více drogy než na vnitřní užití (úbory se dávkují 2 kávové lžičky na šálek záparu, nať 4 kávové lžičky).

Vnitřní působení

Tím, že podporuje chuť k jídlu a vylučování trávicích šťáv, napomáhá současně i trávení (drogy se proto užívají při nespecifických žaludečních problémech, nedostatečném nebo porušeném trávení). Oslabuje tendenci ke spasmům v tenkém i tlustém střevě (působí proti křečím). Podávání řebříčku je vhodné při dlouhodobých a vyčerpávajících chorobách a poruchách látkové přeměny, spojených s trávicími obtížemi a s bolestmi v trávicím traktu. Používá se na nácvik reflexu vyprazdňování při obstipaci. Při mírných difuzních krváceních z trávicího traktu, kde není indikovaný urgentní chirurgický výkon nebo intenzivní parentarální léčba, se osvědčilo perorální užívání chladného záparu z drogy. Předpokládá se zde vliv betonicinu a cholinu. Pokusy na králících se experimentálně potvrdilo empirické použití drogy: po nitrožilním podání betonicinu se významně zkrátil čas krvácení. Drogy bývají složkou žlučových čajovin. Příznivé působení cholinu se projevuje snížením krevního tlaku. Pro diuretické působení se přidává do protisklerotických, čajovin. Droga má slabší močopudné účinky. Její desinfekční účinky vhodně doplňují urologické čajoviny. Bývá složkou sedativních čajovin. Pro močopudné vlastnosti se přidává do metabolických, protirevmatických a protisklerotických čajovin. Užívá se při poruchách látkové výměny. Droga se osvědčila i při léčbě průduškového astmatu u dětí. Připisuje se to antihistaminovému účinku chamazulenu. Podávání řebříčku je vhodné při dlouhodobých a vyčerpávajících chorobách a poruchách látkové přeměny, spojených s trávicími obtížemi a s bolestmi v trávicím traktu (v rekonvalescenci).

Zevní působení

Užívá se na omývání hnisavých vyrážek a při jiných kožních chorobách. Užívá se k čistění pleti. Jsou pokusy použít drogu v léčbě psoriázy a dokonce kožní TBC. Nať a květy se mohou aplikovat při infikovaných kožních afekcích, na bolestivé ragády u suché pokožky, na umývání popraskaných rukou, na kožní vrásky apod. Zevně působí jako účinné desinficiens. Nať a květy se mohou aplikovat i na výplachy, koupele a ke kloktání při zánětech ústní dutiny a zánětech dásní apod.

Chemické složení

Obsahové látky nejsou zcela jednoznačně probádané. K nejvýznamnějším účinným látkám řebříčku patří glykosidická hořčina achilein a silice. Množství silice dosti kolísá (0,05-0,5%), stejně i složení. V zásadě se podobá heřmánkové silici - Chamomilla recutita. Modré azugenní látky (obsah kolísá od 0 do 40%) reprezentují velmi hořké M1, M2 a C-proazuleny (např. achilin). Hlavní je modrý chamazulen, který má významné terapeutické účinky (jeho obsah závisí na biotopu, odrůdě apod.). Silice dále obsahuje seskviterpeny - seskviterpenové laktony (karyofylenterpeny, cineol, tujon, karyofylen, pinen, borneol, kafr), alkaloidy, betonicin (dříve achilein), cholin aj. V droze se nacházejí i flavonoidy (glykosidy, apigeniny, luteoliny), aldehydy a organické kyseliny (mravenčí, octová, alicylová a stearová). Z vedlejších látek je zde kyselina akonitová a propionová, asparagin a glykosid odštěpující kyanovodík a benzaldehyd, dále pak značné množství minerálních solí, hořčiny, třísloviny a kumariny. Droga obsahuje i kyselinu L-askorbovou a vitamín K, který se uplatňuje jako hemostyptikum. Při zkoumání éterického oleje novými metodami byly objeveny další látky: tricyklen, alfa-pinen, kamfen, beta-pinen, sabinen, myrcen, alfa-terpinen, p-cymen, terpineol, azo-artemisia keton, allo-ocimen, copaen, bornylacetát, terpinen-4-ol, caryophyllen, allo-ocimen izomer, humulen, borneol, cadinen, cuminic aldehyd. Plynová chromatografie ukazuje ještě další látky, zatím neznámé.

Toxicita a nežádnoucí účinky

I když je množství toxických látek v této droze nepatrné, nedoporučuje se překračovat terapeutické dávky. Stejně tak se nedoporučuje dlouhodobé nepřerušované užívání. Byly již popsány případy nesnášenlivosti. Prvním příznakem předávkování je bolest hlavy a omámení.

Kontraindikace

Během léčby je zakázáno užívání alkoholu a černé kávy.© 2006 - 2012 Bylinky KOTTAS - bylinky, léčivé bylinky, čajové směsi, koření  E-mail: byliny@beril.cz  Telefon: +420 777764602

[Bezpečnost a ochrana osobních údajů]
[www.kama.kcppump.eu] [www.kcppump.eu] [www.norma.kcppump.eu] [www.beril.cz]

Obrázky mají pouze ilustrativní charakter. Textové chyby vyhrazeny. Veškeré ceny jsou v Kč.
Změna cen vyhrazena. Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou být upraveny dle aktualní ceny produktu. Aktualní cenu si vyžádejte na čísle +420 777764602 nebo pomocí emailu byliny@beril.cz

http://kcppump.cz/ http://kcppump.eu/