Mochna husí - Byliny KOTTAS

recepty Seznam nemocí - recepty

čaje Trápí Vás něco? - Bylinné čaje

byliny-fotoherbar Léčivé byliny


cenik bylin a koreni Ceník bylin - ke stažení 

GDPR - zpracování a ochrana osobních údajů 


Čaj měsíce Čaj měsíce


Byliny a koření Byliny a koření 

Bylinné čaje - sáčky Bylinné čaje - sáčky 

Bylinné směsi Bylinné směsi 

Směsi koření Směsi koření 

Švédské kapky a byliny Švédské kapky a byliny 

Čajové směsi Čajové směsi 

Objednávky

Telefon: +420 777764602 +420 777764602

byliny@beril.cz byliny@beril.cz

Mochna husí (Potentilla anserina L.)

Mochna husí

Droga: Herba anserinae.

Vnitřní užití

Na přípravu záparu se používá průměrná jednotlivá dávka 1,5 g, v praxi obvykle 1-2 kávové lžičky naťové drogy na sklenici vody: pije se 2-3x denně. Při kolikách se používá zápar z 1 čajové lžičky až 1 polévkové lžíce naťové drogy na 1 sklenici vody. Odvar: 1 polévková lžíce natě se namočí do sklenice studené vody, zahřeje se a nechá vřít 2 minuty, potom půl hodiny vyluhovat. Vlažný odvar se pije 2-3x denně. Je možno jej sladit cukrem. Léčebný efekt se projeví po 4-5 dnech užívání. Vedlejší účinky nebyly pozorovány ani po delším užívání.

Zevní užití

Na zevní aplikaci se připravuje zápar nejméně z 1 lžíce na sklenici vody (koupele, omývání). Z natě se obvykle připravuje odvar (1 lžíce vody na 2,5 dl vody), užívá se na kloktání při zánětech v ústní dutině a na umývání vyrážek i ran.

Vnitřní působení

Třísloviny mají protizánětlivý účinek na sliznice trávicích orgánů. Současně omezují kapilární krvácení. Proto se droga podává při žaludečních a střevních katarech, při průjmovitých onemocněních spojených s meteorismem a bolestivými spasmy (kolikovitými bolestmi žaludku a střev). Látka, která vyvolává poměrně výrazné spasmolytické účinky, je dosud málo prozkoumaná. Jde o termolabilní substanci (nejspíše glykosid), která uvolňuje pouze křeče při zvýšeném napětí hladkých svalů střev a dělohy. Při normálním tonusu je její vliv nepatrný: je možno konstatovat, že fysiologicky optimalizuje napětí svalstva trávicí trubice, dělohy a v menší míře i žlučových cest (amfospasmolytický efekt). Na svalstvo tepen a močových cest nepůsobí. Cholagogický účinek hořčin potencuje i vylučování žaludeční šťávy, čímž zlepšuje trávení. Třísloviny a sliz svými účinky předurčují drogu k léčbě zánětlivých onemocnění v ústní dutině a v hltanu. Antiflogistickým působením zmírňují bolesti a pomáhají hojit zanícené sliznice. Má výrazný spasmolytický účinek při dlouho trvající a bolestivé menstruaci. Účinná látka optimalizuje napětí svalstva dělohy. Užívá se při vnitřním krvácení. Průzkumy ukázaly, že jde o vysoce hodnotný prostředek tišící křečovité bolesti bez jakýchkoli vedlejších účinků.

Zevní působení

Antiflogistickým působením zmírňuje droga bolesti a při zevní aplikaci - ve formě obkladů a koupelí - se užívá na podrážděné, zanícené, případně hnisavé kožní choroby. Užívá se na kloktání, při bolestech v ústní dutině, bolestech zubů, zánětech v ústech, na omývání i obklady, na zanícené a krvácející rány apod.

Chemické složení

Hlavní obsahová látka drog je termolabilní, chemicky ne zcela prozkoumaná, glykosidické povahy s protikřečovým působením. V droze mají největší procentuální zastoupení katechinové třísloviny (6-10%), cholin, organické kyseliny (i kyselina L-askorbová) tormentol, hořčiny, flavonoidy (kvercitrin, kvercetin), sliz a minerální látky, v oddenku mj. i cholin a mastné kyseliny.

Toxicita a nežádnoucí účinky

Nejsou známy žádné vedlejší škodlivé účinky.

Kontraindikace

Nejsou známy.

MOCHNA HUSÍ nať řez.

MOCHNA HUSÍ nať řez.

Název: MOCHNA HUSÍ nať řez.
Latinsky: HERBA ANSERINAE CS.
Kategorie: Byliny a koření

kódbaleníbez. DPHDPHs DPH
23664150g64,-15 %74,-
236642100g92,-15 %106,-
236643250g169,-15 %195,-
236644500g302,-15 %348,-
2366451000g563,-15 %648,-

Cena bez DPH:

Dodací lhůta je cca 10 dní.


© 2006 - 2012 Bylinky KOTTAS - bylinky, léčivé bylinky, čajové směsi, koření  E-mail: byliny@beril.cz  Telefon: +420 777764602

[Bezpečnost a ochrana osobních údajů]
[www.kama.kcppump.eu] [www.kcppump.eu] [www.norma.kcppump.eu] [www.beril.cz]

Obrázky mají pouze ilustrativní charakter. Textové chyby vyhrazeny. Veškeré ceny jsou v Kč.
Změna cen vyhrazena. Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou být upraveny dle aktualní ceny produktu. Aktualní cenu si vyžádejte na čísle +420 777764602 nebo pomocí emailu byliny@beril.cz

http://kcppump.cz/ http://kcppump.eu/