LNICE nať řez. - Byliny KOTTAS

recepty Seznam nemocí - recepty

čaje Trápí Vás něco? - Bylinné čaje

byliny-fotoherbar Léčivé byliny


cenik bylin a koreni Ceník bylin - ke stažení 

GDPR - zpracování a ochrana osobních údajů 


Čaj měsíce Čaj měsíce


Byliny a koření Byliny a koření 

Bylinné čaje - sáčky Bylinné čaje - sáčky 

Bylinné směsi Bylinné směsi 

Směsi koření Směsi koření 

Švédské kapky a byliny Švédské kapky a byliny 

Čajové směsi Čajové směsi 

Objednávky

Telefon: +420 777764602 +420 777764602

byliny@beril.cz byliny@beril.cz

LNICE nať řez.

LNICE nať řez.

Název: LNICE nať řez.
Latinsky: HERBA LINARIAE CS.
Kategorie: Byliny a koření

kódbaleníbez. DPHDPHs DPH
20664150g75,-15 %87,-
206642100g114,-15 %132,-
206643250g224,-15 %258,-
206644500g411,-15 %473,-
2066451000g781,-15 %899,-

Cena bez DPH:

Dodací lhůta je cca 10 dní.

Lnice květel (Linaria vulgaris Mill.)

Lnice květel

Droga: Herba linariae.

Vnitřní užití

Zápar se připravuje z jednotlivé dávky 1,5 g, nebo z 1 kávové lžičky drogyna šálek vody: pije se 2-4x denně. V ostatních případech je vhodnější užívat odvaru: 20 g drogy se vaří ve 3/4 l vody po 30 minut, potom se ihned sedí. Pije se po doušcích během dne. (naše prameny obvykle uvádějí mírnější dávkování, obvykle 1 čajovou lžičku na šálek nálevu).

Zevní užití

Na obklady nebo oplachování se doporučuje odvar z 1 lžíce drogy na sklenici vody. Větší množství odvaru se připravuje z 20 g drogy na 500 ml vody.

Vnitřní působení

Významně působí lnice i galenické preparáty z ní připravené na střevní trakt. Experimenty na zvířatech bylo zjištěno, že laxativní účinky drogy vyvolává alkaloid peganin, který povzbuzuje hladké svalstvo trávicích orgánů a zlepšuje průtok žluče do dvanácterníku. Proto se droga využívá při hypotonických dyspepsiích s meteorismem (nadýmáním, plynatostí) a při poruše činnosti žlučovodů. Jako suveréní lék působí při střevní atonii, při nadýmání a zácpě, zvláště po chirurgických zásazích v břišní dutině. Je vhodná při chronických zánětech GIT, poruchách trávení a nedostatečném vylučování žluče. Je vhodná i při zánětu hemoroidů jako protizánětlivý prostředek. Podává se při úporných žaludečních a střevních obtížích, ale i při léčbě žaludečních a dvanáctníkových vředů (je možno kombinovat s řepíkem). Alkaloid peganin aplikován v léčebné dávce snižuje krevní tlak, snižuje počet srdečních pulsů a prohlubuje práci srdečního svalu. Diuretickou účinnost zabezpečují flavonoidy. V rostlině je alkaloid peganin vázán s jinými látkami, především s flavonoidy, takže výsledný efekt např. tinktury z lnice je jiný, krevní tlak se poněkud zvyšuje, zvyšuje se také rychlost krevního oběhu a diuréza, a to již při dávkování 0,1 g tinktury na 1 kg tělesné váhy. Alkaloid peganin se jeví jako perspektivní lék při některých svalových onemocněních, např. u myopatie. Podává se i.m. v množství 1-2 ml 1% roztoku po dobu asi 3 týdnů. U všech pacientů došlo ke zlepšení. Kromě projímavého působení nevykazovala tato léčba žádné vedlejší působení.

Zevní působení

Zevně se aplikuje při zánětech kůže.(3). Při zevní aplikaci droga pozitivně ovlivňuje venózní systém, a tím velmi napomáhá léčbě infikovaných kožních defektů (přitom se obvykle kombinuje s dalšími drogami, podobně jako při vnitřním užívání). Zevně se aplikuje na bolestivé, hnisající a krvácející rány. Při zevní aplikaci droga pozitivně ovlivňuje venózní systém, a tím velmi napomáhá léčbě inflamovaných hemoroidů, infikovaných kožních defektů, ale i zánětů očních spojivek (přitom se obvykle kombinuje s dalšími drogami, podobně jako při vnitřním užívání). V léčbě zánětlivých očních chorob lze využít výplachu očí nálevem z nati lnice (záněty spojivek a rohovky). Hojení vředů, karbunklů apod. podporuje dobře omytá čerstvá nať, přiložená na bolavé místo pod obvaz. Před použitím nať mírně nakelepeme, aby pustila šťávu.

Chemické složení

Hlavní obsahové látky jsou hořké flavonové glykosidy linarin, neolinarin = pektolinarin, linkrin, linaracin aj., koncentrované hlavně v květech. Mimo ně rostlina obsahuje alkaloid peganin (vazicin) s ověřeným spasmolytickým účinkem, uhlovodík triakontan s antiflogistickým účinkem, organické kyseliny (mravenčí, oxyglutamovou, antirinovou, octovou, jablečnou, L-askorbovou aj.), fytosterol, třísloviny, sacharidy, minerální látky a pektin.

Toxicita a nežádnoucí účinky

Nebyly zjištěny žádné nepříznivé vedlejší účinky drogy. Fysiologicky nejúčinnější látkou je alkaloid peganin. Aplikován pokusným zvířatům působí u nich zvýšenou čilost, později třes, průjmy, v toxické dávce pak výrazné zvýšení činnosti některých žláz, např. žlázy slinné a slzné, později křeče, dušnost a smrt.

Kontraindikace

Nejsou známy.© 2006 - 2012 Bylinky KOTTAS - bylinky, léčivé bylinky, čajové směsi, koření  E-mail: byliny@beril.cz  Telefon: +420 777764602

[Bezpečnost a ochrana osobních údajů]
[www.kama.kcppump.eu] [www.kcppump.eu] [www.norma.kcppump.eu] [www.beril.cz]

Obrázky mají pouze ilustrativní charakter. Textové chyby vyhrazeny. Veškeré ceny jsou v Kč.
Změna cen vyhrazena. Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou být upraveny dle aktualní ceny produktu. Aktualní cenu si vyžádejte na čísle +420 777764602 nebo pomocí emailu byliny@beril.cz

http://kcppump.cz/ http://kcppump.eu/