JÍROVEC MAĎAL list řez. - Byliny KOTTAS

recepty Seznam nemocí - recepty

čaje Trápí Vás něco? - Bylinné čaje

byliny-fotoherbar Léčivé byliny


cenik bylin a koreni Ceník bylin - ke stažení 

GDPR - zpracování a ochrana osobních údajů 


Čaj měsíce Čaj měsíce


Byliny a koření Byliny a koření 

Bylinné čaje - sáčky Bylinné čaje - sáčky 

Bylinné směsi Bylinné směsi 

Směsi koření Směsi koření 

Švédské kapky a byliny Švédské kapky a byliny 

Čajové směsi Čajové směsi 

Objednávky

Telefon: +420 777764602 +420 777764602

byliny@beril.cz byliny@beril.cz

JÍROVEC MAĎAL list řez.

JÍROVEC MAĎAL  list řez.

Název: JÍROVEC MAĎAL list řez.
Latinsky: FOLIUM HIPPOCASTANI CS.
Kategorie: Byliny a koření

kódbaleníbez. DPHDPHs DPH
13354150g60,-15 %69,-
133542100g84,-15 %97,-
133543250g150,-15 %173,-
133544500g263,-15 %303,-
1335451000g485,-15 %558,-

Cena bez DPH:

Dodací lhůta je cca 10 dní.

Jírovec maďal (Aesculus hippocastanum L.)

Jírovec maďal

Droga: Cortex hippocastani, Semen hippocastani, Folium hippocastani.

Vnitřní užití

Květ se užívá v nálevu (2 čajové lžičky květní drogy na šálek vody), 2x denně. Odvar z květu a kůry (1 lžička na 5 dl vody) se užívá 3x denně po 1 dl asi 15 minut před jídlem. Extraktum hyppocastani fluidum se ordinuje v dávkách 3x po 20 kapkách po jídle.

Zevní užití

Odvar z květu se používá asi ve dvojnásobné koncentraci (2 lžičky na 5 dl vody) na obklady a oplachování. Na koupele a obklady se užívá 5% odvar semena.

Vnitřní působení

Výtažky ze semen nebo izolované složky jsou součástí přípravků na léčení poruch krevního a lymfatického oběhu. Protizánětlivé a protiedematózní působení je výsledkem zlepšené cirkulace (stoupne oběhová rychlost a venózní zpětný tlak), zvýší se tonus hladkého svalstva žil a zmenší propustnost kapilárních stěn pro vodu a drobné korpuskulární částice. Tím se snižuje tvorba edémů a také se snižuje chorobně zvýšená lomivost kapilár. Saponin escin a flavonoidy spasmolyticky rozšiřují koronární a jiné tepny. Vliv na snížení srážlivosti krve se využívá při léčbě zánětů žil, trombóz, bércových vředů, křečových žil, hemoroidů, ale i hematomů a edémů (např. mozku). Kumariny (eskulin apod.) zlepšují odolnost cévní stěny a rozšiřují věnčité tepny. Protiedematózní působení je výsledkem zlepšené cirkulace (stoupne oběhová rychlost a venózní zpětný tlak), zvýší se tonus hladkého svalstva žil a zmenší propustnost kapilárních stěn pro vodu a drobné korpuskulární částice. Tím se snižuje tvorba edémů (užívá se i při edému mozku). Saponin v semenech má malou hemolytickou účinnost. Může se použít na zlepšení expektorace a jako sekretolytikum. Neškodná denní dávka je 85,5 mg/kg hmotnosti. Přípravky se používají proti zánětům a edémům a na zpomalení srážení krve. Působí i spasmolyticky (účinek spočívá především v saponinu escinu a flavonoidech). Přípravky se podávají vnitřně. Kumariny (eskulin aj.) brzdí růst gramnegativních bakterií. Odvar z květů se užívá na obklady a oplachování při kožních zánětlivých onemocněních a popáleninách prvního stupně. Výtažky mají vliv na snížení srážlivosti krve.

Zevní působení

Odvar z květů se užívá na obklady a oplachování při kožních zánětlivých onemocněních a popáleninách prvního stupně. Odvar ze semene se užíval na ekzémy a omrzliny. Přípravky se podávají také zevně. Odvar ze semene se užíval na špatně se hojící infikované rány, zanícené žíly, lymfatické otoky, hemoroidy a omrzliny.

Chemické složení

V drogách se nacházejí v rozličném množství směsi triterpenoidních sponinů (escinů a kryptoescinů). Jejich směs je escin (jako aglykony se označují protoescigenin a baringtogenol C). Celkem jich je 8-28%. Dále jsou přítomny flavonoidy (flavonoidní glykosidy jako quercetin) a oxykumarinové glykosidy (eskulin, eskuletin, fraxin aj.). Semena obsahují i flavonoidy (0,15%), škrob (50-60%), purinové deriváty, adenin, adenozin, kyselinu močovou, olej (7-8%), surový protein (8-10%) a v osemení se nachází katechin a neglykosidová katechinová tříslovina, v oplodí mj. i kumarin eskulin a eskuletin. Saponin přítomný v semenech (až 13% escinu) má poměrně malou hemolytickou účinnost (1:12 000), je málo toxický. Někdy se doporučuje jako náhrada za saponin šateru latnatého. Květy obsahují sliz, cukry, třísloviny katechinového typu a hlavně značné množství flavonových derivátů. Listy obsahují hlavně třísloviny, kvercetin, kvercitrin, karoten a další látky.

Toxicita a nežádnoucí účinky

Vzhledem k závažným indikacím by se droga měla užívat pouze po konzlutaci s lékařem. Vyšší dávky kůry vyvolávají zvracení, spavost a bolesti hlavy. Semena jsou toxická, nevhodná k jídlu. Byla popsána i smrtelná otrava dítěte po snědení určitého množství semen (15-16 g). Příčinou smrti bylo ochrnutí dýchacího centra. Byly nalezeny i změny na střevech a krvácení do mozku a jater. Lehčí případy se projevují zvracením, bolestmi hlavy a horečkami.

Kontraindikace

Nejsou známy.© 2006 - 2012 Bylinky KOTTAS - bylinky, léčivé bylinky, čajové směsi, koření  E-mail: byliny@beril.cz  Telefon: +420 777764602

[Bezpečnost a ochrana osobních údajů]
[www.kama.kcppump.eu] [www.kcppump.eu] [www.norma.kcppump.eu] [www.beril.cz]

Obrázky mají pouze ilustrativní charakter. Textové chyby vyhrazeny. Veškeré ceny jsou v Kč.
Změna cen vyhrazena. Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou být upraveny dle aktualní ceny produktu. Aktualní cenu si vyžádejte na čísle +420 777764602 nebo pomocí emailu byliny@beril.cz

http://kcppump.cz/ http://kcppump.eu/