JALOVEC DŘEVO řez. - Byliny KOTTAS

recepty Seznam nemocí - recepty

čaje Trápí Vás něco? - Bylinné čaje

byliny-fotoherbar Léčivé byliny


cenik bylin a koreni Ceník bylin - ke stažení 

GDPR - zpracování a ochrana osobních údajů 


Čaj měsíce Čaj měsíce


Byliny a koření Byliny a koření 

Bylinné čaje - sáčky Bylinné čaje - sáčky 

Bylinné směsi Bylinné směsi 

Směsi koření Směsi koření 

Švédské kapky a byliny Švédské kapky a byliny 

Čajové směsi Čajové směsi 

Objednávky

Telefon: +420 777764602 +420 777764602

byliny@beril.cz byliny@beril.cz

JALOVEC DŘEVO řez.

JALOVEC DŘEVO řez.

Název: JALOVEC DŘEVO řez.
Latinsky: LIGNUM JUNIPERI CS.
Kategorie: Byliny a koření

kódbaleníbez. DPHDPHs DPH
11914150g64,-15 %74,-
119142100g92,-15 %106,-
119143250g169,-15 %195,-
119144500g302,-15 %348,-
1191451000g563,-15 %648,-

Cena bez DPH:

Dodací lhůta je cca 10 dní.

Jalovec obecný (Juniperus communis L.)

Jalovec obecný

Droga: Baccae juniperi, Fructus juniperi.

Vnitřní užití

Na přípravu záparu se používá průměrná jednotlivá dávka 0,5 g drogy. Pacientům s nepoškozenými ledvinami se běžněji ordinuje 1 kávová lžička drogy na šálek záparu, který se užívá 2-3x denně. Decoctum Fructus juniperi (10-15 g drogy na 1 sklenici vody) se ordinuje po 1 lžíci 3-4x denně. Na přípravu šálku odvaru z Lignum juniperi se ordinují 1-2 kávové lžičky drogy: pije se 2-3x denně, nejčastěji ve směsi s dalšími potencujícími drogami. Oleum juniperi - jalovcová silice - se užívala v denních dávkách 2-5 kapek. Pro možné škodlivé vedlejší účinky (podráždění sliznice žaludku, poškození ledvinového parenchymu) se v této podobě používá většinou jen zevně. Při užívání celých bobulí se nedoporučuje víc než 4-8 bobulí denně.

Zevní užití

Do osvěžujících koupelí se dává 100-200 g plodů na litr odvaru, který se vleje do vany.

Vnitřní působení

Silice napomáhá tvorbě žaludeční kyseliny a zlepšuje vylučování žluči. Při podávání čisté jalovcové silice (Oleum juniperi) jsou účinky ještě výraznější, ale zvyšuje se i nebezpečí výskytu vedlejších účinků. Ve vhodném vehikulu silice tvoří složku směsí na povzbuzení tvorby žluče a adjuvační prostředek na regulaci bakteriální střevní flóry. Silice - především její složka terpineol - zvyšuje glomerulární filtraci v ledvinách a v kanálcích brzdí zpětnou resorpci chloridů a sodíku. Proto se droga doporučuje při chorobách, které vyžadují odstranění těchto iontů. Diuretické působení podmiňují i jiné, dosud přesně neprozkoumané sloučeniny. Protože droga lokálně dráždí ledvinná klubíčka, zakazuje se její užívání při nefritídách a jiném vážnějším poškození ledvinového parenchymu (např. při nefroskleróze), stejně jako při větším zatížení ledvin (např. v graviditě).

Zevní působení

V čisté podobě se silice nejčastěji užívá jako derivans. Při aplikaci na kůži (ve vhodném vehikulu) působí lokálně i reflexně, a to tím, že zvyšuje prokrvení postižených oblastí a urychluje hojivé reparační procesy. Plod se dává do osvěžujících a protirevmatických koupelí (stejně tak i silice nebo její lihový roztok). Silice nebo její lihový roztok slouží i k masážím. Ve vhodném vehikulu se silice aplikuje při neuralgiích, artralgiích apod., tvoří složku prokrvovacích mazání. Silice má desinfekčí účinky (obsahuje i antibakteriálně působící fytoncidní složky). S velmi dobrým efektem se vdechuje při onemocnění dýchacích cest.

Chemické složení

Z obsahových látek drog je léčebně nejvýznamnější silice, složená převážně z terpenů (pinen, sabien, kamfen, terpineol, limonen, mircen, humulen, kadinen, karyofylen, terpinen-4-01, aj., dále různé alkoholy - např. seskviterpenalkohol juniperol). Plody obsahují silici v množství asi O,2-2%, dřevo pouze ve stopách. Mimo toho jsou v plodech sacharidy (do 30%: hlavně glukóza a fruktóza), pryskyřice (do 10%), hořčiny (juniperin), kyselina askorbová, organické kyseliny (mravenčí, octová, jablečná), leukokyany, inozit, flavonoidy (flavonoidní glykosidy), tzv. jalovcový kafr a třísloviny (do 5%). Jako charakteristická látka se uvádí uhlovodík junen, vyskytující se v množství 5-15% a působící výrazně diureticky. Dřevo obsahuje i trochu pryskyřice a do 0,3% silice s podobným složením jako mají plody.

Toxicita a nežádnoucí účinky

Vyšší dávky drog a jejich delší užívání poškozuje ledviny, vyvolává krvácení. Na poškozené ledviny může působit negativně již podávání terapeutických dávek. Stejně ani pacienti se zdravými ledvinami nesmí drogu užívat dlouhodobě a ve vyšších dávkách, aby se předešlo poškození glomerulů, sliznic močovodů a krvácení.

Kontraindikace

Kontraindikací perorálního podávání jsou nefritídy (hlavně akutní glomerulonefritída - objevuje se krvácení), vážnější poškození ledvinového parenchymu (např. při nefroskleróze) a gravidita. Pozor!! Neužívat při akutním onemocn© 2006 - 2012 Bylinky KOTTAS - bylinky, léčivé bylinky, čajové směsi, koření  E-mail: byliny@beril.cz  Telefon: +420 777764602

[Bezpečnost a ochrana osobních údajů]
[www.kama.kcppump.eu] [www.kcppump.eu] [www.norma.kcppump.eu] [www.beril.cz]

Obrázky mají pouze ilustrativní charakter. Textové chyby vyhrazeny. Veškeré ceny jsou v Kč.
Změna cen vyhrazena. Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou být upraveny dle aktualní ceny produktu. Aktualní cenu si vyžádejte na čísle +420 777764602 nebo pomocí emailu byliny@beril.cz

http://kcppump.cz/ http://kcppump.eu/