DUB kůra řez. - Byliny KOTTAS

recepty Seznam nemocí - recepty

čaje Trápí Vás něco? - Bylinné čaje

byliny-fotoherbar Léčivé byliny


cenik bylin a koreni Ceník bylin - ke stažení 

GDPR - zpracování a ochrana osobních údajů 


Čaj měsíce Čaj měsíce


Byliny a koření Byliny a koření 

Bylinné čaje - sáčky Bylinné čaje - sáčky 

Bylinné směsi Bylinné směsi 

Směsi koření Směsi koření 

Švédské kapky a byliny Švédské kapky a byliny 

Čajové směsi Čajové směsi 

Objednávky

Telefon: +420 777764602 +420 777764602

byliny@beril.cz byliny@beril.cz

DUB kůra řez.

DUB kůra řez.

Název: DUB kůra řez.
Latinsky: CORTEX QUERCUS CS.
Kategorie: Byliny a koření

kódbaleníbez. DPHDPHs DPH
6834150g53,-15 %61,-
68342100g70,-15 %81,-
68343250g114,-15 %132,-
68344500g191,-15 %220,-
683451000g341,-15 %393,-

Cena bez DPH:

Dodací lhůta je cca 10 dní.

Dub letní a zimní (Quercus robur L. et petraea (MATUSCH.))

Dub letní a zimní

Droga: Cortex quercus.

Vnitřní užití

Průměrná jednotlivá dávka kůry je 1,5 g. Terapeuticky účinný se Decoctum Corticis quercus (1 kávová lžička drogy na 1 šálek vody), který se užívá 2-3x denně.

Zevní užití

Zevně se používá Decoctum Corticis quercus (10 g drogy na 1 sklenici vody) na kloktání, oplachování sliznic rodidel apod.: na irigaci se přidává dvojnásobné množství vody. Při zanícených hemoroidech se ordinují sedací koupele z Decoctum Corticis quercus (50 g drogy na 1 litr vody). Na koupel se používá odvar ze 3 lžic práškované drogy na 500 ml vody (vaří se 15 minut), nebo z 500 g drogy na 4 litry vody: po přecezení se vleje do koupele.

Vnitřní působení

Adstringentní účinek tříslovin zabraňuje kapilárnímu prosakování krve při zánětech trávicí trubice a kůra se užívá při krváceních z GIT. Současně protibakteriální a protizánětlivé působení se využívá při léčbě infekčních průjmových chorob. Kůra se užívá při nadměrné a dlouhotrvající menstruaci. Odedávna se používala při otravách solemi těžkých kovů (olovo, železo) a některými alkaloidy.

Zevní působení

Výhodné účinky tříslovin se využívají i lokálně při zánětlivých i ekzematózních onemocněních kůže. Někdy jsou obklady terapeuticky úspěšné i na popáleniny I. a II. stupně. Zabraňují dalším ztrátám lymfy, přičemž účinek zabezpečuje hlavně tříslovinová látka tanin. Při rozsáhlé nekrotizaci však může tanin koagulovat i ty buňky, které by se jetě mohly regenerovat. Proto se lokální použití nedoporučuje jak při těžkých popáleninách, tak i při rozsáhlejších poleptáních sliznic a kůže alkáliemi nebo těžkými kovy. Droga se může použít i k léčení omrzlin. Adstringentní účinky tříslovin se mohou využít i při nadměrné potivosti (např. nohou). Kůra se v lidové i oficiální medicíně používá jako externí adstringens např. proti krvácení. Výhodné účinky tříslovin se využívají i lokálně při zánětech ústní dutiny, stomatitídě, gingivitídě, zánětech hrdla, angínách, faryngitídách, inflamovaných hemoroidech. Adstringentní účinky mají i jiné části dubu, ale nejúčinnější je kůra a především duběnky, ve kterých je nejvíc tříslovin. Třísloviny mají protizánětlivé, adstringentní, lokálně anestetické a antibakteriální vlastnosti. V poslední době se intenzivně studuje i jejich radioprotektivní (před zářením chránící) účinek.

Chemické složení

Nejdůležitějšími a farmakologicky nejvýznamnějšími obsahovými látkami dubu jsou třísloviny s katechinovými látkami a s kyselinou elagovou. Chemicky se jedná o bezdusíkaté polyfenolické sloučeniny rozpustné ve vodě, které s alkaloidy, bílkovinami a těžkými kovy tvoří prakticky nerozpustné komplexy. Kůra obsahuje 8-20% tříslovin (starší jen 2-4%), dřevo 4-6%, žaludky kolem 7%. Skladováním, hlavně ve vlhku, se třísloviny mění na neúčinné, barevné tmavodnědě červené látky - flobafeny. Pseudotřísloviny obsahují mimo jiných látek kyselinu galovou, elagovou a katechin. Flavonoidy zastupuje glykosid kvercitrin, triterpeny například fridelanol. Dále se zde nacházejí i flobafeny (viz výše), hořčiny, pryskyřice a kvercit. V kůře se ještě nacházejí kyseliny galová a elagová, cyklohexan, pektiny (6%), kvercitrin, pryskyřice, triterpeny a fytoncidy. Semena - žaludy obsahují hodně škrobu (až 40%), cukry (7%), bílkoviny (asi 7,5%), mastný olej (do 15%) a třísloviny. Někdy se uvádějí i glukokininy, kvercit a flavonoidy. V listech jsou flavonoidní glykosidy (kvercitrin s aglykonem kvercetinem), třísloviny a pentózany.

Toxicita a nežádnoucí účinky

Při perorálním podání v terapeutických dávkách nemá vedlejší škodlivé účinky. Zevně se droga nesmí aplikovat při rozsáhlých nekrotizacích sliznic a kůže, při poleptání (hlavně alkáliemi) a na popáleniny III.stupně.

Kontraindikace

Nejsou známy.© 2006 - 2012 Bylinky KOTTAS - bylinky, léčivé bylinky, čajové směsi, koření  E-mail: byliny@beril.cz  Telefon: +420 777764602

[Bezpečnost a ochrana osobních údajů]
[www.kama.kcppump.eu] [www.kcppump.eu] [www.norma.kcppump.eu] [www.beril.cz]

Obrázky mají pouze ilustrativní charakter. Textové chyby vyhrazeny. Veškeré ceny jsou v Kč.
Změna cen vyhrazena. Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou být upraveny dle aktualní ceny produktu. Aktualní cenu si vyžádejte na čísle +420 777764602 nebo pomocí emailu byliny@beril.cz

http://kcppump.cz/ http://kcppump.eu/